Na rybolov v Nitre aj s magnetom

Rieke Nitra sa stále darí zotrvať v kategórii najšpinavších vodných tokov Európy. Čo ľudia možno ani netušia je, že v rybách sa nachádzajú aj ťažké kovy ohrozujúce zdravie.

Mesto Nitra sa síce v roku 2013 nestalo Európskym hlavným mestom kultúry, to však neznamená, že sa o ňom v Európe nevie. Bohužiaľ, vie. A nie je to nič, na čo by mohli byť Nitrania pyšní. Rieka Nitra, podľa ktorej mesto hrdo nesie svoj názov, totiž patrí medzi jednu z najšpinavších riek nielen Slovenska, ale dokonca Európy. Toto zistenie po prvý raz šokovalo Slovákov v roku 2007, kedy ho priniesli pracovníci ministerstva životného prostredia.

Za znečistenie podľa odborníkov môže fakt, že v povodí rieky sa nachádza množstvo väčších miest, ako sú napríklad Topoľčany, Prievidza, Nitra, Nové Zámky, a tiež prítomnosť viacerých tovární. V neposlednom rade prispeli aj dve veľké havárie. Prvá sa odohrala už viac ako štyridsať rokov dozadu, v roku 1965 v Zemianskych Kostoľanoch. Do koryta Nitry sa vtedy dostalo obrovské množstvo ťažkých kovov a rieka sa z nej stále dostatočne nespamätala. Kovy sa držia v sedimentoch na dne rieky a ďalšie nečistoty sa pridali počas havárie chemickej továrne v Novákoch v roku 1995.

Nitra teda pôsobí nepríťažlivo nielen pre oko, ale ani žalúdky rybárov z nej nemajú priveľkú radosť. Ryby ešte stále vykazujú malé množstvá ťažkých kovov, napríklad arzén, kobalt, nikel a ortuť. V malých množstvách ľudskému organizmu neškodia, avšak pravidelná konzumácia rýb odchytených v rieke Nitra sa neodporúča.

Situácia sa rokmi síce zlepšuje, ale len veľmi pomaly. Jej postupnému očisťovaniu pomáhajú nové modernejšie čistiarne odpadových vôd, ale sedimenty na dne rieky, nasiaknuté ťažkými kovmi, nevyčistia ani tie. Odstránenie kovov by sa muselo vykonať mechanicky, čo je však finančne aj technicky veľmi náročné. Tiež je tu otázka, čo s nimi potom.

Je teda viac ako jasné, že rieka Nitra sa tak skoro z tejto prominentnej spoločnosti „bordelárov“ Európy len tak ľahko nevyhrabe. Pri romantických jesenných prechádzkach popri rieke sa teda odosobnite od pyšne si plávajúceho odpadu a radšej sa zadívajte do nejakých pekných očí.

autorka: Lenka Miškolciová
foto: Kristína Biela

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.