Animo: „Inšpirácia je všade naokolo, len treba chodiť s otvorenou mysľou“

Starý šedý múr na Akademickej ulici už nekazí dojem. Graffity umelca so pseudonymom Animo krášlia už aj nitrianske múry. Netradičné dielo vzniklo ako súčasť iniciatívy TRANSFORM TODAY, ktorý sa spoločne s umelcami na celom svete snaží inšpirovať mladých ľudí k objaveniu ich vlastnej tvorivosti.

Pre niekoho je graffiti vandalizmom, pre neho umením, s ktorým Slovensko reprezentoval už aj v USA. V roku 2011 mal svoje obrazy vystavené v rámci projektu „Czechoslovakia comes to you“ v americkom meste Binghampton v štáte New York. Nebojí sa ísť vlastnou cestou a namiesto farebných nápisov na steny vytvára hotové umelecké diela. Pre jeho tvorbu sú typické komixovo štylizované charaktery, prostredníctvom ktorých dokáže vyjadriť a opísať svoje pocity. Streetarista Animo nedávno navštívil aj Nitru. ANIMO

Čo znamená heslo „Transform Today” v tvojom živote a kariére?
Pre mňa osobne to znamená, že čas na zmenu je kedykoľvek. Celé je to v hlave.

Čo je pre tvoju tvorbu typické a čím sa podľa teba líši od ostatných?
Charakteristika mojej tvorby spočíva v zachytávaní rôznorodosti ľudí, ktorú transformujem do komixového prevedenia. Tieto postavičky sa snažím dať do akéhosi magického sveta. Každý si vytvárame svoj svet, v tom mojom je aj trochu mágie a fantázie.

Máš nejaké tajné recepty na to, ako vytvoriť skvelé umelecké dielo?
Sadnem si na lietajúci koberec a uletím si ďaleko až na koniec dúhy (smiech).ANIMO 1

Čo ťa priviedlo k umeniu a čo je tvojou inšpiráciou?
Ku graffiti som sa dostal asi úplne prirodzeným záujmom o niečo nové. Evokovalo vo mne vždy veľkú informačnú stopu o človeku. Vymykalo sa všednosti, ktorá ma obklopovala. Bola v ňom sila a zároveň originalita. Graffity má v sebe aj kus zdravej súťaživosti a, samozrejme, rebélie. Presne to moja introvertná pubertálna osobnosť potrebovala, tam bol môj svet. Postupom času sa tvorba písma vytratila a začal som si tvoriť silu mena na základe maľovania charakterov. Inšpirácia je všade naokolo, len treba chodiť s otvorenou mysľou.

V čom spočíva profesia umelca? Je náročná?
Určite áno. Vybavovať priestory na vernisáže, hľadať vrstvu ľudí, ktorých by mohla tvorba upútať, zohnať dobré víno a občerstvenie na výstavu. Ešteže sa necítim byť umelcom (smiech).

Čo by si poradil začínajúcim umelcom?
Umenie je v každom z nás. Nezáleží na tom, či je výtvarné, alebo literárne. Ako spieva Vašo Patejdl, “vždy sám seba nájsť, to je to umenie žiť“. Snažiť sa žiť tak, aby bol človek prínosom pre spoločnosť. Myslím, že to, akými prostriedkami to vyjadrí, je už jedno. ANIMO 3

Na akom najdôležitejšom projekte si pracoval alebo práve pracuješ?
Pre mňa je najdôležitejší projekt môj život na tejto planéte. Myslím si, že je to ten najťažší projekt, aký som mohol dostať a určite chcem, aby bol úspešný.

Myšlienkou „Transform Today“ je vziať svoju budúcnosť do vlastných rúk a meniť ju. Čo by si vo svete zmenil?
Určite by som si vedel predstaviť svet bez hlúposti, mamonu, ignorancie, netolerantnosti, závisti a klamstva.

Čo znamená heslo „Transform Today” v tvojom živote a kariére?
Pre mňa osobne to znamená, že čas na zmenu je kedykoľvek. Celé je to v hlave.

Ako by si chcel, aby tvoje umenie menilo svet a ľudí v ňom?
Moja tvorba je prístupná každému, kto chodí po uliciach mesta. Je verejná. Netuším, ako mením svet ľudí. Možno niekomu spravím pekný deň, úsmev na tvári a možno niekomu pravý opak. Veľa ľudí prejde denne okolo steny. Viem, že veľa mladých som ovplyvnil a ovplyvňujem  tak, ako som bol aj ja na začiatku fascinovaný tvorbou človeka, ktorého som vtedy nepoznal. Každá akcia vyvolá reakciu. Keď sa nad tým zamyslím, je to pre mňa vlastne ten najväčší úspech.

autorka: Dominika Rimovská
foto: Absolut

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.