Pozor na štipendiá

V 21. storočí je život taký jednoduchý. Pomocou internetu si človek môže objednať jedlo, šaty, vyplatiť účty či udržiavať kontakty s rodinou a priateľmi. Existujú však aj takí, ktorí berú internet ako prostriedok pre okrádanie a vlastné zbohatnutie.

Pharming a phishing sú dômyselne premyslené spôsoby hakerov, ktorí využívajú internetovú sieť pre zisk. O čo ide? Jednoducho sa spoliehajú na ľudskú naivitu a nevzdelanosť v tejto oblasti.

Internet banking je v súčasnosti veľmi rozšírený spôsob hospodárenia s peniazmi. Dalo sa preto očakávať, že sa stane cieľom podobných útokov. Phising je spôsob, akým môže internetový podvodník okradnúť klienta akejkoľvek banky či sporiteľne o jeho úspory práve pomocou bankingu. Metóda phisingu spočíva v presmerovaní www stránky na inú adresu, väčšinou takú, ktorej správcom je haker. Môže to urobiť napadnutím servera oficiálnej stránky alebo zmenou súboru hosts priamo v počítači klienta. Potom, ako sa klient dostane na stránku svojej banky, zobrazí sa mu jej napodobenina a on nezistí, že je obeťou podvodu. Kvôli osobným údajom, ktoré zadá v domnienke, že robí už miliónkrát opakovanú činnosť, sa nevedomky stáva sponzorom hakerovho účtukarty

Druhý, veľmi podobný spôsob, ako ilegálne získať peniaze, je password phising. Doslovný preklad znamená rybolov hesiel. Používateľ sa dostane na vernú kópiu oficiálnej stránky, kde zadá svoje údaje, ktoré sa automaticky odošlú hakerovi na počítač. Často sa na nepravej stránke objavujú rôzne zvýhodnené ponuky alebo rozposielajú e-maily, ktoré lákajú heslá a prihlasovacie údaje od používateľov. Treba mať na pamäti, že žiadna kompetentná osoba by nikdy nekontaktovala zákazníka podobným spôsobom. Rovnako nikto nemá právo pýtať si prihlasovacie údaje a heslá cez e-maily.

Prvoradou úlohou tohto článku je predovšetkým informovať o spôsoboch, akými by sme sa mohli stať obeťami takýchto útokov, a tak sa im vedieť vyvarovať. Treba mať na pamäti, že citlivé údaje každého zákazníka každej banky a inej inštitúcie sú výhradne záležitosťou medzi klientom a bankou. Je takmer isté, že pri reagovaní na podobné maily alebo ponuky sa stanete obeťou hakera. Preto si dajte pozor na štipendiá.

autorka: Viktória Dušecinová
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.