Ako to vlastne s tým parkovaním je…

Vedenie univerzity vydalo koncom minulého roka nariadenie, ktoré reguluje parkovanie pred budovou UKF na Triede Andreja Hlinku. Po novom sú miesta vyhradené pre pracovníkov školy a doktorandov. Dôvodov pre tento krok bolo viacero, v médiách sa však objavili aj dohady, ktoré rektor Libor Vozár následne dementoval na stránkach školy.

Regulácia parkovania na pôde univerzity je síce informácia, ktorá stojí za spomenutie, no nanajvýš tak v rámci nejakého krátkeho oznamu, ktorý bude informovať o hlavných zmenách. To však len dovtedy, kým sa parkovanie nestane predmetom výmeny názorov. Ak ste náhodou nezachytili udalosti posledných dní, tak študenti už nemôžu parkovať pre hlavnou budovou UKF. Rozsiahly kritický článok o tom napísal redaktor MY Nitrianskych novín Tomáš Holúbek a následne na neho reagoval rektor UKF Libor Vozár na stránkach školy, pričom ho považoval za účelovo skreslený. Kde je teda pravda?

Kto a kde môže parkovať

Najskôr bolo v decembri minulého roka prijaté opatrenie, ktoré sprístupňuje parkovanie na 140 miestach na Triede Andreja Hlinku len pre vodičov s povolením, na ktoré majú nárok zamestnanci školy a doktorandi. Rektor UKF Libor Vozár sa pre Občas nečas vyjadril, že situácia pred hlavnou budovou školy bola už neúnosná. „Boli tiež zaznamenané opakované sťažnosti zamestnancov, ktorí sa z pracovných dôvodov presúvajú medzi budovami UKF a nemohli na Triede Andreja Hlinku parkovať. Kapacita parkoviska je limitovaná, príčinou zhoršovania situácie  bolo aj parkovanie áut, ktoré evidentne s UKF nemali nič spoločné. Začalo sa aj spontánne parkovanie na trávnatých plochách, ktoré je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi,”  ozrejmuje rektor. Medzi najaktuálnejšie dôvody zaradil najmä zmeny v parkovaní v Mlynoch a chystané spoplatnenie Nábrežia mládeže. Redaktor Tomáš Holúbek medzi príčinami hľadal aj problémy s parkovaním počas promócií a obsadzovanie rektorovho miesta, o ktorom rektor tvrdí, že neexistuje. Pri vchode je vyhradené jedno miesto pre celý rektorát, jedno pre dekanát, jedno pre invalidov a dve miesta pre služobné vozidlá. V článku MY Nitrianskych novín UKF vytlačila svojich študentov zo školského parkoviska ktorý je uverejnený aj na webovom portáli sme.sk, sa objavila zmienka, že parkovisko je poloprázdne a nevyužité. Vedenie školy tvrdí, že sa situácia s parkovaním bude analyzovať, no odhaduje jeho vyťaženosť na dve tretiny, pričom sa predpokladá, že „na parkovisku začnú parkovať aj zamestnanci Filozofickej fakulty UKF zo Štefánikovej a Hodžovej ulice” ako bolo tiež spomenuté v uvedenom článku.

parkovanie

Po zavedení tohto opatrenia bolo nutné nájsť priestory na parkovanie pre študentov. Dokým nebude Nábrežie mládeže spoplatnené ako plánuje nitriansky magistrát, tak je k dispozícii okolo 100 miest, ktoré využívajú aj obyvatelia alebo návštevníci Nitry. „Po spoplatnení parkovania na tejto komunikácii mestom Nitra bude jej významná časť vyhradená pre študentov UKF. Zmluva medzi mestom Nitra a UKF je už podpísaná,”   reagoval rektor vo zverejnenej komunikácii medzi ním a redaktorom MY Nitrianskych novín. Pre Občas nečas rektor doplnil, že študentom budú na tieto miesta poskytnuté parkovacie karty.

 

Nahnevaní študenti a „papuče”

Ďalším bodom opisovanej problematiky boli aj sťažnosti študentov na vzniknutú situáciu. Podľa vyjadrení, ktoré boli uverejnené v MY Nitrianskych novinách, vysokoškoláci nerozumejú, prečo bolo opatrenie vykonané, a tiež sa sťažujú na pokutovanie a hromadné zavádzanie blokovacích zariadení. Tu však treba dodať, že všetci boli dopredu o regulácií informovaní, a to prostredníctvom dvoch mailov, oznamu na univerzitnom webovom portáli a aj pomocou letákov, ktoré sú vyvesené na všetkých vchodoch do objektov UKF. Je pravda, že vysokoškoláci sa k informácii skrz skúškové obdobie, kedy univerzitu navštevujú menej často, nemuseli dostať. No na druhej strane, aj keď bol zákaz parkovania pre študentov spolu s dopravným značením zavedený koncom minulého roka, prvé pokuty do výšky 50 € za jeho porušenie boli vydané až v druhej polovici januára. Dovtedy sa situácia riešila ústnym napomenutím zo strany nitrianskej mestskej polície. Je teda otázne, či zlyhala univerzita pri informačnej kampani, alebo študent, ktorý nie je ochotný raz za čas otvoriť elektronickú poštu.

Otázka parkovania pred budovou UKF vyvolala pomerne veľkú verejnú diskusiu. Avšak, podľa slov rektora nie je momentálny stav konečný. „Vedenie univerzity je pripravené diskutovať so študentmi, tí k nám vždy mali a majú dvere otvorené,”  dodáva na záver Libor Vozár.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: Kristína Biela

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.