Improliga

Už po tretí raz sa na UKF uskutočnila súťaž tímov v divadelnej improvizácii. Improliga v stredu 26. februára premenila Univerzitný tvorivý ateliér na jedno veľké javisko, na ktorom si mohol zahrať doslova každý. Akcia sa tešila bohatej účasti, či už samotných súťažiacich, alebo divákov.

Do súťaže sa zapísali štyri tímy, pričom počet hráčov v jednom tíme bol neobmedzený. Improvizovalo sa v troch kolách. V každom kole si družstvo vyžrebovalo tému. Po čase určenom na prípravu (tri minúty) museli „herci“ zo seba vydať to najlepšie. Nielen, že v každom kole sa museli držať vylosovanej témy, ale taktiež museli dodržiavať pravidlá daného kola.

improliga (19)

V prvom kole museli minimálne raz použiť slovo Fico. V druhom kole mali obmedzenie v podobe abecedy, teda každá nasledujúca replika musela začínať nasledujúcim písmenom v abecede. A tretie kolo? Herci sa mohli dorozumievať jedine pomocou otázok. Organizátori si zgustli nielen na týchto obmedzeniach, ale tiež na témach, ktoré si súťažiaci vyberali z klobúka. Tie najzaujímavejšie: „Bob a Bobek na Marse chytajú ryby“, „Pankáči skúšajú hip-hop“, „Hitler sa stretne s Gándhim“  či „Janko a Marienka sa ocitli na Sibíri“ Pri takýchto témach treba nemalú dávku fantázie.

improliga (18)

Netradične volená porota

Porota, ktorá pozostávala z troch členov, nebola zvolená klasickým spôsobom. Organizátori umiestnili pod jednu z diváckych stoličiek oranžový papierik a kto si sadol na osudovú stoličku, musel zaujať miesto v porote. Tretí hodnotiaci sa mal nominovať sám. Napokon sa jedna z diváčok odhodlala a prevzala úlohu porotkyne. Tretie, čestné miesto, bolo vopred dohodnuté a patrilo docentovi Miroslavovi Ballayovi, vedúcemu katedry kulturológie.

Jednou z perličiek večera boli hudobní hostia, nazývaní „chudobní hostia“, ktorí vyplnili čas krátkym „play-backovým“ vystúpením v úvode programu. Týmto „speváckym“ číslom rozosmiali celý ateliér. Smiech utíchol až po ukončení večera. Herci – improvizátori predviedli kus umenia, schopnosť vynájsť sa v každej situácii a taktiež veľkú dávku komickosti a umenia rozosmiať. Síce s tesným rozdielom, no predsa sa na prvom mieste umiestnila skupina s názvom Plevel. Skupinku tvorili dvaja študenti. „Nie je pre mňa prekvapením, že vyhrala skupina dvoch hercov, je to totiž najlepšie zoskupenie na hereckú improvizáciu,“ podotkol docent Ballay.

improliga (15)

Víťazi si odniesli lístky do divadla

Súťažiaci mali veľkú motiváciu snažiť sa. Prvou cenou boli štyri lístky do Starého divadla. Druhá cena bola fľaša vína a tretia fľaša vody. Po ukončení ukázali súťažiaci hereckú kolegiálnosť a zužitkovali sa obidve fľašky.

Diváci odchádzali z ateliéru s úsmevom na perách a témou číslo jeden bolo usporiadanie štvrtej Improligy. Dúfame, že aj organizátori sa pohrávajú s podobnou myšlienkou. Pre divákov predstavuje takáto akcia nie len zábavu a uvoľnenie, ale taktiež potvrdenie faktu, že zábava musí byť aj keby na chleba nebolo.

autorka: Kristína Holá
foto: Mária Boháčová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.