Študenti a daňové priznanie

Podať si ako študent daňové priznanie za predchádzajúcu rok nie je práve najjednoduchšie. Často situáciu komplikuje nezrozumiteľný úradnícky jazyk na viacstranovom tlačive. Potrebné informácie, na čo sa treba zamerať a ako postupovať, sa dozviete v článku.

Ak ste ako študent minulý rok zarábali buď ako brigádnik, alebo formou trvalého pracovného pomeru je výhodné podať si daňové priznanie. Je tak možné získať časť financií, ktoré boli zdanené, späť. Ide o preddavky na daň, ktoré odvádza zamestnávateľ priamo z hrubej mzdy. Ak bol váš zárobok za minulý rok nižší ako tzv. nezdaniteľné minimum, máte na preddavky nárok. Je to preto, lebo vám nevznikla povinnosť platiť daň. Nezdaniteľné časť základu dane bola v roku 2014 vyčíslená na 3 735, 94 €, teda ročný zárobok do tejto výšky nepodlieha zdaneniu. Priznanie však treba tento rok podať najneskôr do 31. marca 2014.

Nezabudnite, že na daňové priznanie máte čas len do konca marca tohto roku
Nezabudnite, že na daňové priznanie máte čas len do konca marca

Najprv je nutné zohnať od všetkých zamestnávateľov ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmu za rok 2013. Následne sa vďaka údajom z týchto tlačív môže vypĺňať daňové priznanie. To spolu s poučením bezplatne získate na každom daňovom úrade.  No a na záver je ešte potrebné vyplniť Potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby. To je  nevyhnutnou súčasťou daňového priznania, ktoré odovzdáte na úrade v mieste svojho trvalého bydliska. Potvrdenie vám overia a následne vrátia ako doklad o podaní priznania. Ak sa vám na úrad nedá dostaviť osobne, môžete daňové priznanie poslať doporučene poštou.

Užitočné rady

A ešte niekoľko rád súvisiacich priamo s tlačivom daňové priznania. Do riadku 01 píšete vaše rodné číslo, ktoré potom ešte vypisujete na každej ďalšej strane do hlavičky. Pokračujete zaškrtnutím možnosti daňové priznanie a dopíšete rok 2013. Riadky 0310 sú určené pre meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu. Riadky 1124 pravdepodobne ako študent nevypĺňate. Riadky 2526 slúžia na vaše kontaktné informácie, aby úradníci vedeli, kam sa ozvať keby potrebovali opraviť chybu v tlačive.

Ďalej je vysokoškolákovi nutné vyplniť až kolónku 32, do ktorej sa vpisuje súčet všetkých hrubých miezd. Ak išlo o prácu na dohodu, dopíšete túto sumu aj do riadku 32a. Riadky 33, 33a, 33b by mali obsahovať informácie o daniach, ktoré za vás odviedol zamestnávateľ. Riadok 34 je potom jednoduchá matematika, a to hrubá mzda (32) mínus zapletené odvody (33). Rovnakú sumu zapíšete aj do riadku 36.

Do riadku 3740 dáte sumu nezdaniteľného minima na tento rok (3 735, 94 €). Ak vám následne riadok 41 vyjde nulový, máte nárok na vrátenie dane. Potom aj v riadku 4249 bude nula. Ďalší riadok, ktorý vypĺňate je až 63, pričom v ňom vyčíslite výšku preddavkov, ktoré zaplatil váš zamestnávateľ. V riadku 64 bude opäť nula a do riadku 65 prepíšete číslo z kolónky 63. To je výška daňového preplatku, ktorý vám bude vrátený.

Následne už iba stačí do kolónky 78 napísať k počtu príloh číslo jeden (prílohou bude Potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby) a ešte vyplniť oddiel číslo XI. (Žiadosť o vyplatenie…). Ako študent zaškrtávate tretiu možnosť (Žiadosť o vrátenie daňového preplatku) a nakoniec doplníte číslo účtu, dátum a podpis.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.