Bez nafty na rafty

Nitrianska MHD dá niekedy zabrať nejednému dobrodruhovi. Dostať sa za 15 minút z jednej budovy UKF na druhú počas prestávky medzi jednotlivými prednáškami a seminármi je niekedy doslova adrenalínovým zážitkom. Študenti tento problém vyriešili svojsky.

Prvého apríla sa rieka Nitra premenila na dopravný kanál pre študentov UKF. Okoloidúcim sa tak naskytol netradičný pohľad na rafty plné UKF-károv, ktorí usilovne pádlovali do svojej cieľovej stanice. Študenti druhého ročníka marketingovej komunikácie a reklamy sa v rámci svojho štúdia rozhodli poukázať na problémy preplnenej hromadnej dopravy v Nitre a najmä na niekedy časovo nezvládnuteľné presuny z jednotlivých budov našej školy. V spolupráci s vodákmi z RIO GRANUS tak pripravili pre všetkých študentov a okoloidúcich nevšedné spojenie zábavy a problémov spojených so štúdiom s názvom Bez nafty na rafty.

„Naším hlavným cieľom bolo poukázať na to, že nám nevyhovuje, akým spôsobom sa musíme presúvať z budovy do budovy, čo je väčšinou MHD. Niektorí z nás chodia aj autami, ale takisto narazia na zápchy v meste a podobne. Takže takouto vtipnou formou chceme predstaviť, že niekedy je ľahšie sa presunúť napríklad po rieke,“ hovorí organizátorka Vanda Golianová.

Pred začiatkom akcie sa na splav registrovalo približne 60 ľudí, avšak nakoniec ich prišlo viac. Svojich študentov prišli podporiť aj pedagógovia z katedry marketingovej komunikácie a reklamy, ktorí sa raftovania aj aktívne zúčastnili.

Je to vlastne akcia v duchu takej študentskej tradície, keď netradične a hlavne neformálne dokážeme poukázať na nejaký problém. Splavovať pôjdem aj ja, takže by to mohla byť aj akcia „utopte svojho vedúceho,“ zažartoval Tomáš Koprda, vedúci katedry marketingovej komunikácie a reklamy.

Aby študenti nešli na prednášky mokrí alebo utopení, pred splavovaním prebehla krátka inštruktáž vodáka Mária Urbanca, ktorí ich ubezpečil, že sa netreba ničoho báť: „Voda sa delí podľa rôznych náročností a toto je úplne najnižší stupeň, aký existuje. Od tohto je nižší len rybník alebo stojatá voda.“

Od desiatej rána do druhej poobede potom premávali po rieke rafty plné študentov, ktorí si nenechali ujsť ďalšiu z netradičných udalostí na UKF. Niektoré posádky jazdu zvládali lepšie, iní zas horšie, avšak každý sa do svojho cieľa preplavil suchý, zdravý a obohatený o nový zážitok. Preplnenosť MHD a ani vzdialenosti medzi jednotlivými budovami sa síce nezmenšia, študentská akcia Bez nafty na rafty však poukázala najmä na to, že nie všetky problémy musia mať nudné riešenia.

autorky: Martina Hatňanková, Andrea Janovská
foto: Mária Brišová

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.