Kinopremiéry 2014: Apríl

Mesiac apríl nám v kinách ponúka bohatú filmovú nádielku. Indická produkcia sa svojimi duchaprítomnými citlivými romantickými komédiami stále viac vyrovnáva tým hollywoodskym, o čom svedčí smutno-komická dráma z bombajského prostredia s názvom Cudzí obed. Pre milovníkov marveloviek s nenapodobiteľnými svojskými hrdinami je tu hollywoodsky blokbaster Captain America: Zimný vojak. Vízia Johnnyho Deppa v súvislosti s vytvorením dokonalej umelej inteligencie bude mať v snímke Transcendence katastrofálne dôsledky a v nadľahčenej komédii s názvom Dlhá cesta dole nazrieme do zložitých medziľudských vzťahov.

lunchbox The Lunchbox (Cudzí obed)

2013, Dráma / Romantický / Komédia

Réžia: Ritesh Batra
Hrajú: Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui, Lillete Dubey
Štúdio: Cine Mosaic
Distribútor: ASFK

V Bombaji je zaužívaná dlhodobá, konkrétne 120 rokov trvajúca tradícia spojená s tým, že manželky posielajú do práce svojim manželom obedy v kastrólikoch. V tomto indickom meste sa roznášaním obedov živí okolo päťtisíc ľudí. Otázkou, čo sa stane, keď obed poputuje do rúk úplne neznámemu prijímateľovi, sa v tejto iskrivej inteligentnej romantickej komédii na štýl klasického Hollywoodu zaoberá indický režisér Ritesh Batra.

 Zaujímavosťou tiež je, že Batra o tomto jedinečnom bombajskom systéme doručovania obedov prostredníctvom pozoruhodnej siete poslíčkov pôvodne plánoval nakrútiť dokument, no po týždni práce, keď sa dopočul o mnohých zaujímavých príbehoch,  sa rozhodol nakrútiť radšej celovečerný film. Skúmaním tohto dokonalého doručovacieho systému sa zapodievali aj vedci z Harvardu a dospeli k záveru, že na zlú adresu poputuje iba jeden z milióna obedov.

 A práve tento ojedinelý zatúlaný obed spojí osudy dvoch ľudí – pôvabnej Ily, ktorá žije osamelým životom v domácnosti a bezúspešne bojuje o manželovu pozornosť, a úradníka Saajana, ktorý sa už chystá do dôchodku. O tom, že jedna malá chyba môže zmeniť celý váš život, rozpráva snímka s prívetivým humorom. V hlavných úlohách sa predstavia Irrfan Khan (Pí a jeho život – 2012) a Nimrat Kaur (Princezná z Perzie: Noc s kráľom – 2006).

V kinách od: 3. 4. 2014

new-captain-america-the-winter-soldier-poster-lands-155226-a-1391176963-470-75Captain America: Winter Soldier (Captain America: Zimný vojak)

2014, Akčný / Dobrodružný / Sci-Fi

Réžia: Anthony Russo, Joe Russo
Hrajú: Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan
Štúdio: Walt Disney Studios Motion Pictures
Distribútor: Saturn

Jeden z najznámejších marvelovských superhrdinov Captain America sa vracia už po tretíkrát. Prvý raz sa na striebornom plátne objavil v roku 2011 vo filme s názvom Captain America: Prvý Avenger, kde zažiarila jeho osobnostná individualita, zatiaľ čo v roku 2012 v megalomanskej snímke s názvom Avengers: Pomstitelia zachraňoval svet spolu s unikátnou zostavou ďalších marvelovských hrdinov. V hlavnej úlohe tohto hollywoodskeho trháku, ktorý zavíta aj do našich kín, si opäť zahral Chris Evans, ktorý stvárnil aj predchádzajúce spomenuté postavy. Sekundovať mu bude Scarlett Johansson, ktorá  sa taktiež zablysla v predchádzajúcich „avengerských“ dobrodružstvách.

Dva roky po katastrofických udalostiach, ktoré Avengers prežili v New Yorku, pracuje Steve Rogers (Captain America) vo Washingtone ako agent organizácie S.H.I.E.L.D. spolu so svojou kolegyňou z Avengers Natašou Romanovovou (Black Widow). Žije v ústraní a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Onedlho však dorazí nová teroristická hrozba a keď dôjde k útoku na jeho kolegu zo spomenutej organizácie, opäť sa zapletie do pavučiny intríg, ktoré ohrozujú celý svet.

 Spoločne s Black Widow sa pokúša odhaliť stále prehlbujúce sa spiknutie a súčasne sa na každom kroku stretáva s profesionálnymi zabijakmi. Keď dôjde k odhaleniu skutočných rozmerov zákerného plánu, zavolá Captain America spolu s Black Widow na pomoc svojho spojenca Falcona. Napriek tomu sa čoskoro ocitajú tvárou v tvár úhlavnému nepriateľovi – Winter Soldierovi.

 V kinách od: 3. 4. 2014

občas nečas hlasovanie

Transcendence-data-cloud-of-Johnny-Depp-movie-posterTranscendence

2014, Sci-Fi / Akčný / Dráma / Triler

Réžia: Wally Pfister
Hrajú: Johnny Depp, Morgan Freeman, Kate Mara, Rebecca Hall, Cillian Murphy, Paul Bettany
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Bontonfilm SK

Sci-Fi triler Transcendence, ktorý je zároveň filmovým debutom zručného kameramana Wallyho Pfistera (trilógia Temného rytiera – 2005, 2008, 2012) sa v myšlienkovej rovine príbehu zaoberá dopadom importovania ľudskej mysle do počítača v súvislosti s úsilím vyvinúť inteligentný stroj schopný ľudských emócií a vnímania svojho okolia. V hlavnej úlohe zanieteného vedca sa predstaví Johnny Depp, známy z „popcornovej“ série Piráti z Karibiku (2003, 2006, 2007, 2011), a v úlohe jeho ženy Rebecca Hall (Iron Man 3 – 2013). Vo vedľajších úlohách máme tiež možnosť vidieť herecká esá Morgana Freemana (Nevedomí – 2013) či Cilliana Murphyho (Počiatok – 2010). Väčšinu spomenutého filmového štábu spája práve spolupráca na úspešnej trilógii o Temnom rytieri v réžii Christophera Nolana.

Vedec Will Caster má celoživotný sen, a to  vytvoriť stroj obdarený umelou inteligenciou a schopnosťou vnímať emócie, ktorý by dokázal sústrediť kolektívne vedomie ľudstva. Jeho kontroverzné experimenty mu prinášajú slávu aj nepriateľov. Extrémisti z radov odporcov umelej inteligencie sa ho snažia zastaviť a spáchajú na ňom atentát práve vo chvíli, keď je jeho dielo takmer dokončené.

Sami tým však „božský experiment“ urýchlia a Will sa osobne v projekte transcendencie stane hlavným hrdinom. Pre jeho ženu Evelyn a ďalšieho vedca Maxa nie je dôležitá otázka, ako je to možné, ale či je to správne. A čo sa môže stať. Willove vedomie pripoja k superpočítaču a obriemu vesmíru umelej mysle, ktorú sám vytvoril. Avšak neskôr začne Will z neznámych dôvodov túžiť po moci a zdá sa, že šancu eliminovať ho už dávno prepásli.

 V kinách od: 17. 4. 2014

a-long-way-down-poster01A Long Way Down (Dlhá cesta dole)

2014, Komédia / Dráma

Réžia: Pascal Chaumeil
Hrajú: Aaron Paul, Pierce Brosnan, Toni Collette, Rosamund Pike, Imogen Poots, Sam Neill
Štúdio: Lionsgate
Distribútor: Magic Box

 Martin Sharp je skrachovaný moderátor ranného televízneho programu, ktorý mal všetko, čo si mohol priať – deti, ženu, domov, prácu. No o všetko prišiel. Samovražda je preňho logickou reakciou na život, ktorý sa nedá žiť. Maureen sa nedokáže vyrovnať s tým, že jej syn Matty nedokáže robiť bežné veci, ktoré deti robia, a tak sa táto svedomitá katolíčka odhodlá spáchať „najťažší zo všetkých hriechov“. Jess dohnalo na strechu zlomené srdce, osamelosť a úzkosť dospievania. Posledný je J. J. – vysoký Američan, ktorý vyzerá ako rocková hviezda a ktorý padá pod náporom svojich neriešiteľných problémov.

Štyria neznámi ľudia sa počas silvestrovskej noci stretnú na streche vežiaku, obľúbenom mieste samovrahov a všetci s rovnakým plánom. Namiesto toho, aby skočili dole, však uzavrú dohodu, že zostanú spolu a nažive minimálne do svätého Valentína. A od toho dňa, kedy mal ich život skončiť, začne pre všetkých nečakané dobrodružstvo, ktoré všetkým znovu vráti chuť do života.

Film vznikol na motívy bestselleru Nicka Hornbyho. Réžie sa zhostil francúzsky režisér Pascal Chaumeil, ktorý má na svojom konte sviežu romantickú komédiu Zvodca na prenájom (2010). V hlavných úlohách samovrahov sa predvedú Aaron Paul (Mission: Impossible 3), stvárňujúci skôr vedľajšie seriálové úlohy, známy Pierce Brosnan (Mamma Mia! – 2008), Toni Collette (Malá Miss Sunshine – 2006) a Imogen Poots (Špina – 2013).

 V kinách od: 24. 4. 2014

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.