Bývam, bývaš, bývame

Pred príchodom na vysokú školu sa budúcim študentom v hlavách preháňa množstvo otázok. Aké to tam bude? Akí budú spolužiaci, prednášajúci? Kde budem bývať? Ako bude vyzerať internát? S odpoveďami na posledné dve otázky vám pomôžeme. Prinášame prehľad o ubytovaní na UKF.

Študentský domov Nitra

Izba na ŠD Nitra

Ľudovo taktiež nazývaný ,,Božena“, pretože sa nachádza na Ulici Boženy Slančíkovej. Internát je  neďaleko centra Nitry. Ubytovacia časť ponúka študentom dvojlôžkové, ale najmä trojlôžkové izby. Cena za izbu s dvoma lôžkami je 66 eur pre jedného a za izbu s troma lôžkami 59 eur mesačne pre jedného. Izby majú vlastné sociálne zariadenie a chladničku. Študentom je k dispozícii internet formou káblového pripojenia. Vo vestibule je zriadená WiFi sieť. Na každom poschodí je kuchynka s dvoma dvojplatničkami a mikrovlnkou. Internát má osem poschodí a disponuje štyrmi výťahmi. Ubytovaní určite ocenia fakt, že v blízkosti internátu majú potraviny a taktiež  obchodné centrum. Budova je rozdelená na dve časti. V internátnej časti sú ubytovaní študenti a v druhej časti sú priestory filozofickej fakulty a školská jedáleň. Študenti si v  jedálni môžu vybrať zo štyroch jedál a dvoch minútiek (jedlá, ktoré si môžu stravníci objednať kedykoľvek). Súčasťou menzy je aj bufet. V priestoroch ŠD Nitra je aj posilňovňa s fitnes štúdiom, univerzitný tvorivý ateliér, mediálne centrum, ktorého súčasťou je Rádio Plus a aj naša redakcia Občasu nečasu. Pri budove je zastávka MHD – Nábrežie mládeže, kde zastavujú autobusy premávajúce na linke 2 a 4. Priamo pred internátom je parkovisko, na ktoré majú prístup ubytovaní študenti.

Študentský domov Zobor

ŠD Zobor

Tento internát sa nachádza na Dražovskej ulici v bezprostrednej blízkosti pedagogickej fakulty. Budova je rozdelená na bloky A a B. Ubytovanie je poskytované formou buniek 2+3 alebo 2+4. Cena za lôžko v dvojposteľovej časti bunky je 49 eur, v trojposteľovej časti 45 eur a v štvorposteľovej si zaplatíte sumu 43 eur za osobu. Každá bunka je vybavená spoločným sociálnym zariadením a chladničkou. Internát má štyri poschodia. Na každom podlaží sa nachádza kuchynka s vybavením. Podobne ako pri ŠD Nitra, aj na Zobore je k dispozícii internetové pripojenie formou kabeláže a vo vestibule je zriadené WiFi. V chodbových priestoroch sú nainštalované počítače, ktoré môžu študenti kedykoľvek využiť. Súčasťou internátu je aj telocvičňa a televízna miestnosť. V budove sídli študentský parlament. Univerzitná jedáleň na Zobore ponúka výber zo štyroch obedových menu. Taktiež je možné si vybrať aj z dvoch večerí. Základné potraviny sa dajú zakúpiť v univerzitnom bufete. Neďaleko internátu je zastávka MHD  Amfiteáter, na ktorej zastavujú linky 1, 2, 9, 10, a 25. Pred budovou je aj bezplatné parkovisko.

Hospodár

Zrekonštruovaná izba na Hospodári

Toto zariadenie spadá pod správu ŠD Zobor. Podobne ako tam, aj na hospodárskej časti sa ubytováva v bunkách 2+3 a 2+4. Cena ubytovania v dvojlôžkovej časti je 42 eur, v trojlôžkovej 38 eur a v štvorlôžkovej 36 eur za osobu na mesiac. Bunka má spoločné sociálne zariadenie. Na každej chodbe sa nachádza lavica s dvojplatničkou predstavujúca kuchynku. Internet bol riešený formou WiFi, ale v blízkej budúcnosti sa plánuje inštalácia kabeláže. V objekte má sídlo folklórny súbor Ponitran a vedľa budovy sa nachádza študentská oáza – Pifa bar.

Hotel Agroinštitút

4-posteľová izba pre študentov v hoteli Agroinštitút

Agroinštitút Nitra nepatrí pod správu UKF, ale je to zmluvné zariadenie. Nachádza sa na Akademickej ulici neďaleko centra a výstaviska Agrokomplex. Študentom ponúka možnosť ubytovania v dvojlôžkových izbách a štvorlôžkových apartmánoch. Cena za ubytovanie je 107 eur za mesiac, z toho 100 eur si hradí ubytovaný a 7 eur hradí UKF. Ak si niekto praje byť na izbe sám, je to možné. V tomto prípade však zaplatí 165 eur mesačne. Na izbách sú postele, nočné stolíky, nočné lampy, police, police s dvierkami, písací stolík, stolička, rádio, taburetka, čalúnené kreslo a spoločenský stolík. Každá izba disponuje svojím vlastným sociálnym zariadením. Budova Agroinštitútu Nitra má osem poschodí a sú v nej dva výťahy. Kuchynky sa nachádzajú na poschodiach 4, 7 a 8. Študenti bývajú ubytovaní prevažne na treťom a štvrtom podlaží. Na jednom poschodí sa nachádza 20 izieb, z toho dve v podobe štvorlôžkových apartmánov. V priestoroch Agroinštitútu môžete využiť aj knižnicu, ktorú nájdete na prízemí. Knižničný fond tvorí približne 11 000 jednotiek. Súčasťou fondu je Depozitná knižnica FAO a fond publikácií EU. Stravovacie služby poskytuje reštaurácia, ktorá ponúka raňajky, obedové menu, večere a taktiež rôzne nápoje či kávu. Pred budovou môžu návštevníci využiť bezplatné parkovisko.

občas nečas hlasovanie

autor: Igor Roško