Jarné čistenie Zobora 2014

V sobotu 26. apríla 2014 sa v Nitre uskutoční Jarné čistenie Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra. Je to už 8. ročník podujatia konajúceho sa v Nitre v jarnom období. V minulosti sa ho zúčastnili stovky dobrovoľníkov, turisti, milovníci prírody, žiaci a študenti škôl.

JČZ 26.4.2014_mail

 Začiatok tejto tradičnej akcie je o 9.00 hod. pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada na Zobori (Liečebným ústavom). Pre všetkých účastníkov budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci.  Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu.

JČZ 2011_archív NHS

Počas uplynulých 7 ročníkov akcie bolo vyzbieraných približne 23 ton odpadu. Dlhodobým problémom sú najmä nelegálne skládky, práve z nich pochádza väčšia časť z vyzbieraného odpadu.  Organizátori sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať zadarmo, vyvážajú do prírody, resp. prázdne obaly z potravín, ktoré sa vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

JČZ 2013 (3)

Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Pre zúčastnených dobrovoľníkov bude zabezpečené občerstvenie.

Nad tohoročným čistením Zobora opätovne prevzal záštitu primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, ktorý sa ho pravidelne aktívne zúčastňuje.  Na adresu tohto podujatia poznamenal: „Snaha, ktorú vynakladajú organizátori z NHS na skrášlenie našej dominanty, prispeje k zlepšeniu prostredia, ktoré slúži na aktívny oddych nielen obyvateľom nášho mesta, ale aj jeho návštevníkom.“

JČZ 2013 (10)

Predseda NHS a ochranár Patrik Egyud si cení účasť ľudí, ktorých oslovuje myšlienka podujatia a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času, zároveň aj skutočnosť, že sa ho zúčastňujú všetky generácie – dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi. P. Egyud dodáva: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na Jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta Nitry. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.“

 Jarné čistenie Zobora 2014 podporila Nitrianska komunitná nadácia z finančných prostriedkov mesta Nitra. Partnerom je spoločnosť Heineken Slovensko.

Ďalšie zaujímavé informácie o tejto prínosnej akcii nájdete na FB stránke.

občas nečas hlasovanie

Tlačová správa
foto: archív JČZ

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.