„Jom ha- šoa“ – Deň hrdinstva

Slovo holokaust pochádza z gréckeho slova holo, čo znamená celý, a kaustos – spáliť. Tento výraz sa v dnešnej dobe spája s pokusom vyhladiť židovskú rasu v Európe v rokoch 1941 až 1945.

Žili v rovnakom meste, obci. Chodili do rovnakej školy, sedeli v lavici spoločne s ostatnými v jednej budove.  Postupne však museli svoje miesta opustiť, ísť do iných škôl, postupne ich odviezli do get a koncentračných táborov. Zomreli hladom, vyčerpaním, chorobami alebo v plynových komorách. Väčšina slovenských židov, Rómov, gayov, telesne a duševne postihnutých, vrátane detí, bola vyvraždená.

A ako je to dnes ? Máme všetci rovnaké právo na svoje miesto v spoločnosti ? Bez ohľadu na etnický pôvod, farbu pleti alebo jazyk, ktorým rozprávame ?

jdl-never-again

27. apríla uplynulo 66 rokov od oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim, v ktorom zavraždili a väznili tisíce slovenských židov, medzi nimi aj 6000 obyvateľov Nitry. Ani si nevieme predstaviť, čo tých 6 miliónov zavraždených ľudí, ich detí a detí ich detí mohli urobiť – a nielen pre židovskú komunitu – ale pre celý svet. Nesmieme na to zabudnúť, aby sa podobná tragédia už nemohla zopakovať.

Holokaust znamenal nenávisť proti inakosti. Ak niekto dnes nenávidí jeden národ, zajtra môže nenávidieť aj druhý a pozajtra tretí. Len preto, že vyzerá inak, hovorí iným jazykom či vyznáva iné náboženstvo.

Deň holokaustu a hrdinstva, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gyura“, je deň, kedy sa spomína na pamiatku šiestich miliónov zavraždených židov, ale aj našich blízkych, ktorí už dnes nie sú medzi nami. Zaspomínajme si spolu aj prostredníctvom starého židovského zvyku. Stačí na to malý kamienok. Kameň predstavuje trvalosť vzťahu medzi vami a tým, kto odišiel. Položme spolu kamienok na schody synagógy alebo na miesto odpočinku blízkej osoby, čím im vzdáme úctu a odhodíme predsudky.

autorka: Katarína Srnková
foto: google.com, citybee.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.