Noe

Noah, Dobrodružný/Dráma/Akčný film USA, 2014,  138 min, réžia: Darren Aronofsky, scenár: Darren Aronofsky, Ari Handel, hrajú: Russel Crowe,Logan Lerman,Doglas Booth, Emma Watson, Ray Winstone, Anthony Hopkins a ďalší.

NOAH

Všetci dobre poznáte príbehy z najstaršej knihy sveta – z Biblie. Čo tak trochu zaspomínať si, ako to všetko  vzniklo? Príbeh o dňoch, kedy Boh tvoril celú zemskú nádheru. Pôdu, mikroorganizmy, prvé rastliny, zvieratá a nakoniec aj človeka. Ďalší príbeh, ktorý k tomu neodmysliteľne patrí, je príbeh o pozemskom raji, kde Adam a Eva, naši prarodičia, porušia sľub a podľahnú túžbe ochutnať otrávené jablko. Svet sa rúti do záhuby, potvrdzuje to aj príbeh bratovraha Kaina a Ábela. Všetky tieto činy vyvolajú v Bohu zlosť a on zavrhuje celý ľudský rod.

Avšak, jeden z potomkov prarodičov, ktorý sa snaží žiť tak, ako sa kedysi žilo v raji, dostanie úlohu od samotného najvyššieho. Najprv pochybuje, či si svoj sen vyložil správne, ale po návšteve svojho praotca Matuzalema (Anthony Hopkins) stráca všetky zábrany a naslúcha Bohu. V úlohe záchrancu sveta a všetkého čistého, čo na zemi ešte ostalo, nie je nik iný ako Noe ( Russel Crowe). So svojou malou rodinou a za pomoci kamenných obrov, ktorí boli kedysi svetlom ochraňujúcim nevinných ľudí, stavajú obrovskú drevenú archu, ktorá má zachrániť to dobré, čo ešte na zemi ostalo.

občas nečas hlasovanie

Samozrejme, tento veľký počin, ako je výstavba archy, vyvolá u ostatného obyvateľstva paniku a strach o vlastné životy, preto sa snažia za každú cenu zmocniť archy a zachrániť si tak svoje biedne životy. Všetko však Noe a jeho rodina zvládne. Zachránia len to, čo Boh od nich žiadal a „nečistí“ ľudia museli umrieť. Nebol by to však film od režiséra Darrena Aronofskeho, keby niekde nebola istá zápletka.

Noe začína pochybovať o svojom rozhodnutí. Boli naozaj všetci mŕtvi vinní? A jeho rodina? Prečo ona ostala žiť? Bolo to správne?

Celý film, samozrejme, končí  tak, ako je napísané v knihe kníh. Bolo to príjemne strávených 138 minút, no niektoré scény boli príliš prehnané a pre vtedajšiu dobu nereálne. Určite si všimnite prilby vojakov, ktorí chcú napadnúť archu, alebo vlnitý plech, ktorý používali ako ochranný štít.

autorka: Adriána Antolová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.