Ona – Keď sa zamilujete do umelej inteligencie s nežným hlasom

Ona, 2013, Sci-fi / Romantický / Dráma, réžia: Spike Jonze, hrajú: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Sam Jaeger, Chris Pratt…

Viete si predstaviť, že by ste v neďalekej budúcnosti, v období moderných výdobytkov a citovej prázdnoty, nadviazali intímny vzťah s operačným systémom? Samozrejme, v žánri sci-fi sa predstavivosti medze nekladú, avšak snímku Ona možno považovať skôr za komornú sugestívnu drámu plnú vnútornej samoty a odcudzenosti. Čo rozhodne nie je lákavá vízia budúcnosti.  

herRežisér Spike Jonze sa vyznačuje nakrúcaním netradičných, originálnych filmov. K výšinám ho priviedla spolupráca s Charlie Kaufmanom, rovnako nekonvenčným scenáristom, a to na filmoch V koži Johna Malkovicha a Adaptácia, ktoré si svojím absurdným stvárnením cestu k filmovému divákovi hľadajú veľmi ťažko. K snímke Ona si pre zmenu napísal scenár sám Jonze, za ktorý bol ocenený Oscarom. A niet sa čomu čudovať. Úvahy o vzťahu medzi ľuďmi a umelou inteligenciou sa v dnešnej modernej dobe stávajú čoraz aktuálnejšími a naliehavejšími. O závislosti ľudí na vyspelých technológiách dnes totiž už nemožno pochybovať.

Akú úlohu zohráva v živote človeka moderná intuitívna bytosť, ktorá rozumie jeho požiadavkám lepšie, než ktorákoľvek ľudská bytosť? Nevedie citová naviazanosť človeka na umelú inteligenciu, v tomto prípade na bytosť so ženským hlasom, ktorá má svoje vlastné cítenie a prežívanie, k jeho postupnej neschopnosti nadväzovať sociálne vzťahy s ľuďmi a napĺňať svoju spoločenskú rolu? Film Ona je nasýtený myšlienkami a ponúka odpovede nielen na tieto otázky.

Theodore (Joaquin Phoenix) sa živí písaním dojímavých a ďakovných listov pre druhých, ktorí na to nemajú čas alebo na to nie sú citovo spôsobilí. Je to nesmierne hĺbavý a vnímavý muž, snažiaci sa vyrovnať so sklamaním z nešťastného rozvodu s Catherine (Rooney Mara), so ženou, ktorú miloval od mladosti. Znázornenie jeho terajšej osamelosti a prázdnoty Jonze umocňuje retrospektívami a obrazmi z jeho predošlého života s Catherine, vďaka čomu divákom ešte intenzívnejšie preniká jeho bolesť a skľúčenosť. Čas si kráti internetovým chatovaním s rovnako opustenými ženami alebo v prítomnosti najlepšej kamarátky Amy (Amy Adams), pričom z ich vzájomných dialógov vytryskuje priam neznesiteľný pesimizmus a bezvýchodiskovosť.

Jedného dňa sa Theodore dopočuje o novom operačnom systéme, umelej inteligencii, ktorá je nadstavená tak, aby presne spĺňala požiadavky svojho majiteľa. Keď si Theodore tento operačný systém do svojho počítača nainštaluje a ubíjajúce ticho v jeho izbe preruší príjemný, priateľský, citlivý hlas Samanthy (Scarlett Johansson), z počiatočných rozpakov sa začne rodiť úprimné priateľstvo a neskôr láska. Od začiatku ich „partnerského vzťahu“ sa však stretávajú s viacerými problémami. Samantha, ktorá sa postupne citovo vyvíja a uvedomuje si svoje postavenie, nemôže s Theodorom zdieľať svoju lásku fyzicky. Dokonca sa zdá, že Samantha je na Theodora čoraz viac citovo upnutá a vymýšľa rozličné absurdné spôsoby, aby sa mu viac pripodobnila. Situácia sa však obráti, keď si Samantha uvedomí význam a neprebádané možnosti vlastnej existencie…

Her (1)

Možno povedať, že snímka je celkovým spracovaním náročná na vnímanie, a to najmä pre tých divákov, ktorí nie sú zvyknutí na Jonzeov režisérsky štýl. Jednotlivé obrazy sú síce farebné a živé, no zároveň predlhé a monotónne, čo je však úmyslom pri budovaní ťaživej atmosféry filmu. Pri dnešných skratkovitých filmoch, ktoré nemajú hĺbku, sa však pomalý štýl a dôkladné priblíženie vnútornej rozorvanosti postáv viac než cení. Jonze perfektne vystihol ducha blízkej budúcnosti. Síce sa nepozeráme na lietajúce autá, no celkový dizajn jednotlivých predmetov a prostredia nás okamžite vtiahne do originálne a autorsky pojatého sveta.

Vyzdvihnúť treba aj vynikajúce herecké obsadenie. Joaquin Phoenix, ktorý je držiteľom Oscara za životopisnú drámu Walk the Line a známy z filmov Gladiátor a Znamenia, bravúrne stvárnil muža ubitého smútkom, no zároveň prahnúceho po láske. Sekunduje mu nemenej skvelá Scarlett Johansson v úlohe umelej inteligencie, ktorá sa naposledy objavila v akčnom sci-fi Captain America: Zimný vojak. V tomto filme si však užijeme „iba“ jej zastretý, prenikavý hlas.

Snímka je jednoznačne určená divákom, ktorí radi premýšľajú a ktorí znesú monotónny Jonzeov štýl plný tiesnivých obrazov a depresívnej atmosféry. Nie je to síce film, ktorý nadchne masy, no napriek tomu je výpovedný, hlboký a vizionársky.

autorka: Mária Pánisová
foto: Warner Bros. Pictures

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.