Zachráňte pána Banksa – vkusná dráma z prostredia nakrúcania slávneho muzikálu

Zachráňte pána Banksa, 2013, Komédia / Dráma / Životopisný, réžia: John Lee Hancock, hrajú: Tom Hanks, Emma Thompson, Colin Farrell, Annie Rose Buckley, Ruth Wilson, Paul Giamatti, Jason Schwartzman…

Filmový mág Walt Disney v tomto roztomilom „malom“ filme s majstrovskými hereckými výkonmi už dvadsať rokov bojuje s neústupčivou a zlostnou spisovateľkou Pamelou Lyndon Traversovou, a to kvôli získaniu filmových práv na knižnú predlohu Mary Poppins, ktorú napísala v roku 1934. Výsledkom je legendárny filmový muzikál nakrútený v roku 1964 v hlavnej úlohe s Julie Andrews.

savingmrbanks52ab97869baed

Film Zachráňte pána Banksa nakrútil americký režisér, scenárista a producent John Lee Hancock, ktorý na svojom konte nemá zvlášť výrazné snímky. Divákov strhol až v roku 2009 športovou životopisnou drámou The Blind Side. Biografické prvky sa objavujú aj v jeho najnovšom filmovom počine. Zachytáva životné peripetie austrálsko-britskej spisovateľky P. L. Traversovej a v menšej miere sa upriamuje aj na velikána filmového priemyslu Walta Disneyho.

Príbeh filmu vychádza zo skutočných udalostí. Walt Disney sľúbil svojim dcéram, že sfilmuje ich obľúbenú knižku Mary Poppins. To však ešte netušil, že svojráznu a distingvovanú Traversovú bude o filmové práva žiadať najbližších dvadsať rokov. Traversová má totiž na Hollywood veľmi vyhranený názor a Disneymu nedôveruje. Rokmi však predajnosť jej kníh klesá a ona nevie, čo bude ďalej. V roku 1961 sa napokon Disneymu podarí zorganizovať jej návštevu v Hollywoode. Traversová prichádza do centra filmového sveta na celé dva týždne, aby s Disneym prerokovala podmienky a prípadne poskytla filmové práva. Hoci Disney vychádza Traversovej všemožne v ústrety, tá robí filmárom doslova peklo. Trvá dlho, kým Disney nájde kľúč do jej srdca a pochopí, čo pre ňu jej hlavná hrdinka Mary Poppins znamená.

SAVING MR. BANKS

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že snímka len predostiera zákulisie vzniku úspešného amerického muzikálu Mary Poppins. Divák však onedlho preniká do myslenia hlavnej postavy Traversovej a čoskoro chápe jej pohnútky a motívy. Film sa totiž neodohráva iba na začiatku 60. rokov v Hollywoode, ale prelínajú sa v ňom retrospektívy z Traversovej detstva v Austrálii a z traumatizujúcich zážitkov s otcom. Mladú Traversovú, vlastným menom Helen Lyndon Goffovú, poznačilo jej detstvo a spomienky naň následne pretavila do románu Mary Poppins. Napriek tomu, že jej otec Travers Goff (vynikajúci Colin Farrell) podľahol alkoholu a nedokázal sa poriadne postarať o rodinu, bol pre ňu najdôležitejším človekom na svete. S jeho smrťou a pocitmi viny sa nikdy nedokázala vyrovnať, a tak postavu Mary Poppins stvorila na svoj vlastný obraz. Až neskôr Disney preniká do jej zatvrdnutého srdca, odhaľuje jej motívy a uvedomuje si pravý význam jej diela.

SAVING MR. BANKS

Snímka boduje najmä úžasnými kreáciami oscarových hereckých veteránov Toma HanksaEmmy Thompson. Najmä herci boli hlavným impulzom k tomu, aby som filmu venovala pozornosť, pretože tak presvedčivo podané výkony sa len tak ľahko nevidia. Tom Hanks, ktorý si zahral Walta Disneyho, je vždy zárukou autentického stvárnenia postáv, avšak v tejto snímke dominuje najmä Emma Thompson. Jej postava Traversovej je psychologicky vycibrená, predstavuje myriady charakterových čŕt a núti diváka zamýšľať sa na jej konaním. Je chladná, rezervovaná a vzťah si vybuduje iba k svojmu šoférovi Ralphovi (skvelý Paul Giamatti). Postupne však vyplávajú na povrch aj jej pozitívne vlastnosti a pochopí, čo pre Disneyho filmový svet znamená. Ďalšou zaujímavou zložkou filmu je hudba, ktorú skomponoval americký skladateľ Thomas Newman. Jeho skladby sa vyznačujú rovnakými newmanovskými motívmi, vďaka ktorým je predvídateľný, no zároveň sú plné komorných jemných melódií. Za zmienku stojí jeho hudba k filmom Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) alebo Núdzový východ (2008).

 Film Zachráňte pána Banksa nie je na poli americkej kinematografie prelomový ani obzvlášť scenáristicky originálny. Napriek tomu je primerane dojímavý, zábavný, poskytuje náhľad do zákulisia Hollywoodu a tiež je psychologickou sondou do rozporuplného vnútra hlavnej hrdinky. Film, ktorý si vďaka hereckým výkonom a celkovej atmosfére starého Hollywoodu rozhodne zaslúži vašu pozornosť.

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.