Run run run… do Starého divadla!

Každý štart do novej divadelnej sezóny býva plný očakávaní. Aj preto sa po prázdninách o čosi intenzívnejšie plnia sedadlá v hľadiskách. Vo vzduchu cítiť túžbu nasýtiť sa zážitkom, precitnúť do pestrofarebnej fikcie. Nezmieriteľnou náklonnosťou k živej imaginácii na javisku však „trpia“ obe strany –  diváci i performeri. 

Staré divadlo TS2014

Pre Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre je každoročne cťou, národným sviatkom a… predovšetkým ohromnou radosťou privítať vo svojich priestoroch skalných priaznivcov i nové tváre, nesmelo sa okúňajúce v prítmí črtajúcich sa sedadiel. Inak tomu nie je ani v aktuálne štartujúcej sezóne, ktorú divadelníci v druhú septembrovú nedeľu otvorili hrou pre najmenších pod krycím heslom Janko a Marienka režiséra Ondreja Spišáka. Najlepší spôsob, ako „malkáčov“ bezpečne preniesť zo sladkého prázdninovania do školo- či aspoň škôlkopovinnej rutiny. Okrem známeho príbehu nezbedných súrodencov sa môže malý náročný divák tešiť napríklad na dobrodružstvá malých kamarátov v inscenácii Bolo nás päť, zážitky na Ceste do krajiny Tuwim, Svetskú krásu a dozvedia sa aj to, ako skončili Žena, Pán Boh, čertisko a sedem zakliatych v príbehu Pavla Dobšinského. Zázračné vrece príbehov pre najmenších ukrýva tiež trampoty Troch prasiatok, ktorých prenasleduje kontroverzný vlk, či poetický príbeh Palculienky a mnoho iného. Ešte pár dní môžu návštevníci divadla zhliadnuť v Galérii Foyer výsledok 2. ročníka mimoriadne úspešnej výtvarnej súťaže pod názvom “VIDELI-MAĽOVALI-KRESLILI“ a presvedčiť sa na vlastné oči, ako nad postavami, zápletkami dejov a režijnou dikciou v inscenáciách polemizujú naslovovzatí detskí kritici.

Seriózne sa tváriaci dospelý divák vkročil do novej divadelnej sezóny dramatizáciou románu Victora Huga Chrám matky Božej v Paríži v réžii Jakuba Nvotu. Inscenácia, postavená na smiechu cez slzy, grotesknej tragike, rozdvojených dušiach a prekvapivých situačných metaforách patrí k režijným počinom, ktoré zaujmú nejednoznačnou kontroverznosťou. Mladý režisér Šimon Spišák – nedávna posila nitrianskeho umeleckého súboru – stihol ešte pre záverom minulej sezóny priviesť na svet divadelnú adaptáciu kultového filmu Larsa von Triera Dogville, považovaného za jeden z medzníkov dejín filmu. Inscenáciu plnú sugescie, minimalizmu a alegórií ľudského archetypálneho postoja voči podstate dobra a zla si môže divák naplno vychutnať aj počas tohtoročného festivalu Divadelná Nitra. Divadelnými sviatkami v znamení bystrého umu a vycibreného vkusu Sherlocka Holmesa, krvilačného a preklínaného Draculu, nactiutŕhaného Jánošíka či ironizujúcej snímky súčasného Solitaira sa to v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre doslova hemží. A kedy budú Vianoce? Odpoveď s rovnomenným názvom prináša opäť Staré divadlo v pripravovanej inscenácii, ktorej premiéra sa chystá 24. októbra 2014. Vtipno-múdra rozprávka pre deti i dospelých na motívy knihy Roarka Bradforda zodpovie divákovi mnohé civilné otázky v kontexte biblických udalostí a vleje radosť z očakávania pravých Vianoc. Veď tešiť sa z Vianoc je také divadelné!

Tlačová správa SDKS

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.