Študenti nebudú platiť odvody ani pri zárobku 200 eur

Doteraz mohol  študent do 18 rokov zarobiť 68 eur a vysokoškolák do 159 eur mesačne a boli pri tom oslobodení od platenia odvodov. To sa má podľa najnovšej legislatívnej zmeny vlády od januára 2015 zmeniť. Po novom bude táto hranica 200 eur pre obidve skupiny. V prípade, že bude príjem študenta vyšší, odvodovému zaťaženiu bude podliehať iba čiastka nad touto hranicou.

peniaze Zmeny sú zahrnuté v návrhu novely zákona o sociálnom poistení. K téme sa pre Hospodárske noviny vyjadril hovorca ministerstva práce Michal Stuška: „Chceme zlepšiť podmienky študentov, aby našli lepšie uplatnenie na trhu práce. Zjednocujeme hranicu príjmu z dohody o brigádnickej práci študentov, pri ktorej nie sú povinne dôchodkovo poistení, na jednotnú sumu 200 eur mesačne. Táto suma má platiť pre študentov mladších aj starších ako 18 rokov, a to od januára 2015.” Takáto zmena je výhodná aj pre zamestnávateľa, keďže pre neho je odvod do tejto sumy nižší, a to vo výške 1,05% (úrazové a garančné poistenie).

Medzi podmienky aj naďalej patrí, že na uplatnenie výnimky zo zákona musíte byť denným študentom, musíte mať uzavretú dohodu o brigádnickej práci študentov a podpísať čestné vyhlásenie, že si túto výnimku uplatňujete len u jedného zamestnávateľa.

Viac o tom, ako si uplatniť výnimku z platenia odvodov, sa dozviete tu:

https://www.obcasnecas.ukf.sk/2013/07/uplatnite-si-vynimku/

https://www.obcasnecas.ukf.sk/2013/12/valorizacia-dohod-o-styri-eura/


autorka: Mojmíra Némethová
foto: Archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.