GALÉRIA HUDBY: Ivan Gajan ako Čajkovskij a Chopin

V stredu 8. októbra sa v sále Župného domu v Nitrianskej galérii konal v poradí prvý koncert z cyklu komorných koncertov v podaní vynikajúceho klaviristu Ivana Gajana. V sále sa rozozvučali skladby Čajkovského a Chopina, ktoré podal Ivan Gajan naozaj grandiózne.

Galeria hudby 2 polrok 2014_plagat

Ivan Gajan, rodák zo Žiliny, do svojho repertoáru zaradil cyklus klavírnych skladieb Ročné doby op. 37b od Piotra Iljiča Čajkovského a klavírne skladby od Frederyka Chopina. Cyklus Ročné doby spočíva z dvanástich skladieb. Každá z nich predstavuje jeden mesiac v roku a  má aj príznačný názov (napr. „Január – Pri kozube“, „August – Žatva“).

Tak ako aj Čajkovskij, aj Ivan Gajan zachytil charakteristiku a náladu jednotlivých mesiacov. V týchto skladbách môžeme badať inšpiráciu ruským folklórom, ale aj tanečné prvky. Tento cyklus je technicky naozaj náročný – rýchle striedanie tempa, časté využívanie kontrastov, emotívnosť. Napriek tomu Ivan Gajan  zahral všetko bezchybne a koncertovanie si užíval.

Klavirista Ivan Gajan
Klavirista Ivan Gajan

Po tomto cykle nasledovala malá „ukážka“ Chopinovej tvorby. Ivan Gajan nám predstavil z každého niečo. Polonézu, nocturno, scherzo, ale aj valčík, ktorý je typický pre Chopinovu tvorbu. Pri poslednej skladbe vystúpenia, scherzo b mol op. 31, ktorá bola technicky najzložitejšia, sme až neverili skvelému podaniu klaviristu. Silný emocionálny obsah, ktorý táto skladba bezpochyby má, a virtuozita, ktorá sa nesie celou skladbou, bola v dokonalom súzvuku s vysoko umeleckou atmosférou, ktorá sa vytvorila počas koncertu.

Na záver sa nám dostavilo malé prekvapenie. A dokonca dvojité. Publiku sa koncert nesmierne páčil, čo dalo dostatočne najavo potleskom. Až takým veľkým, že Ivan Gajan sa vrátil a pridal ešte jednu skladbu. Po odohratí sa opäť ozýval taký vytrvalý potlesk, že klavirista sa opäť vrátil a na záver pridal skladbu Turecký pochod od Mozarta. Túto chvíľku sme si patrične užívali, pretože na koncertoch vážnej hudby je niečo takéto naozaj vzácne. Môžeme iba potvrdiť, že Ivan Gajan je vynikajúci klavirista a koncert odohral bezchybne. Prežíval každý úder klávesu a každú notu.

Ivan Gajan v sále Župného domu v Nitrianskej galérii

Ivan Gajan je absolventom žilinského konzervatória (trieda A. Kállaya) a Konzervatória P.I. Čajkovského v Moskve. Vyhral niekoľko medzinárodných súťaží, účasť vo finále a titul  laureáta Medzinárodnej klavírnej súťaže R. Schummana. Tento nadaný klavirista koncertoval prakticky vo všetkých európskych krajinách. Momentálne pedagogicky pôsobí ako docent VŠMU v Bratislave, JAMU v Brne a často hosťuje ako člen poroty medzinárodnej súťaže pre mladých klaviristov Amadeus v Brne.

Komorné koncerty sa konajú každý druhý týždeň v stredu, pravidelne o 18.00 hod. v sále Župného domu. Ak sme Vás článkom navnadili a mali by ste záujem navštíviť ďalší koncert, koná sa v stredu 22. októbra. Na koncerte sa predstaví ako pianistka Dagmar Duždová a v opernom speve (bas) Štefan Kocán. Témou koncertu budú Ruské romance (P. I. Čajkovskij, M. P. Musorgskij, S. V. Rachmaninov). Prajeme vám príjemné počúvanie.

autorka: Nikola Danišová
foto: NG, skozilina.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.