Parkovacie karty už aj pre študentov

Ak patríte k tým, ktorí sa do školy presúvajú autom, už sa nemusíte báť, kde svojho tátoša zaparkujete. Vedenie školy sa v spolupráci so Študentským parlamentom UKF totiž rozhodlo vydať parkovacie karty už aj študentom.

Ako sa na konci minulého akademického roka sľúbilo, tak sa teraz aj stalo. Parkoviská pri všetkých budovách univerzity už nebudú vyhradené len pre zamestnancov, ale aj pre študentov. „Chceme vychádzať študentom v ústrety, riešiť ich problémy nielen ohľadom štúdia, ale aj čo sa týka ich života na internátoch a infraštruktúry,“ hovorí rektor UKF Ľubomír Zelenický. Regulácia miest na parkovanie v okolí budov školy sa začala už na konci roku 2013. Vtedy sa pomocou preukazov riešilo parkovanie zamestnancov a doktorandov UKF. Druhá etapa, ktorá prebieha práve teraz, prináša podobné riešenie situácie s parkovaním študentov počas ich štúdia.

parkovanie

Čo to v praxi znamená?

Každý študent, ktorý sa chce vyhnúť plateným parkoviskám, môže požiadať o vydanie parkovacej karty a tá mu umožní parkovať na miestach vyhradených pre UKF. Táto karta môže byť vystavená pre motorové vozidlo, ktorého majiteľom je študent, prípadne jeho rodičia. Každý študent však môže mať kartu len na jedno vozidlo. Takže ak máte autá tri, vyberte si správne, pretože odteraz budete jazdiť do školy práve na ňom.

Uvažujete práve nad tým, čo všetko budete musieť pretrpieť, aby ste kartu získali? V podstate to, prekvapujúco, nebude nič zložité. V ktorejkoľvek pokladni UKF zaplatíte poplatok v hodnote 10 eur, ktorý zodpovedá nákladom na výrobu karty. Nebojte sa, nebudete to platiť každý rok, pretože karta sa vydáva na dobu trvania vášho štúdia. Po uhradení poplatku vám príde na univerzitné mailové konto link na aplikáciu, kde zadáte potrebné údaje. Tak sa dostanete do zoznamu čakajúcich na vydanie karty. Keď bude karta hotová (budú sa vyrábať v Centre informačných a komunikačných technológií), dostanete email o tom, že si môžete kartu vyzdvihnúť v CIKT. Pri prevzatí však musíte preukázať, že vlastníkom vozidla ste vy alebo vaši rodičia. Potom stačí už len podpísať prevzatie a karta je vaša.

Kto prvý príde, ten zaparkuje

Systém bude spustený už tento týždeň 8. októbra (streda), tak na to nezabudnite, lebo ak nebudete mať kartu, nebudete môcť v okolí školy bezplatne parkovať. Výnimka však nastane počas promócií či iných väčších udalostí, kedy budú tieto miesta sprístupnené aj bez parkovacích kariet. Na tomto systéme je sympatické aj to, že vyhradené parkovacie miesta nebudú rozdelené na časť určenú zamestnancom a časť pre študentov. „Momentálne neuprednostňujeme nijaké kategórie zamestnancov alebo študentov, všetci sú postavení do rovnakej situácie. Ale keďže je študentov aj zamestnancov viac než parkovacích miest, bude to fungovať tak, že kto prvý príde, ten zaparkuje,“ dodáva rektor UKF Ľubomír Zelenický.

autorka: Mária Brišová
foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.