Upršaný Októberfest UKF sa tento rok konal v Amfiteátri

Začiatok októbra je pre väčšinu študentov synonymom pre začiatok povinností spojených so školou. Úvodné semináre, prednášky a cviká, na ktorých sa letmo oboznamovali s náplňou predmetu, sú preč. Na rad prichádza prvé písanie prác a zápočtov. Ale ešte pred tým sa každoročne v tomto období koná študentský festival piva a hudby Októberfest UKF, ktorý je pod záštitou Študentského parlamentu UKF a mesta Nitra.

Aj tento rok sa prišli zabaviť stovky študentov
Aj tento rok sa prišli zabaviť stovky študentov

Festival na inom mieste

Tohtoročné v poradí už 12. podujatie opäť nesklamalo. Študentov prekvapila zmena miesta. Tradične sa Októberfest konáva na parkovisku pred internátom ŠD Zobor, no tento rok sa organizátori rozhodli presunúť festival do priestorov bývalého Amfiteátra. Aj keď spočiatku mnohí študenti neboli spokojní, keďže Amfiteáter ešte nenavštívili, napokon si výber miesta pochvaľovali.

Program festivalu sa začal už o 18.00 hod. a sprievodcami boli už tradičná dvojica moderátorov Lukáš „Vratko Žiačík a Evita Hrnčiarová. Festival otvorila nitrianska kapela Lost Souls, po nej nasledovala topoľčianska kapela Fishing Strip. Počas zvukových skúšok sa organizovali klasické súťaže s pivom.

Ani dážď nepokazil zábavu

Krátko pred 19.30 hod. vystúpila známa slovenská kapela Chiki liki tu-a, ktorá sa preslávila hitom Láska moja de si a na našom festivale si zahrala už po štvrtýkrát. Spevák skupiny Martin Višňovský bol s účasťou spokojný. „Októberfest je vždy príjemná akcia. Nemyslím si, že počasie tento rok nejako ovplyvnilo účasť alebo úroveň. Študenti majú svoje výročie, tak všetci prídu a hotovo,“ dodal sympatický spevák.

Založil som punkovú kapelu a snažil som sa komunistom škodiť čo najviac

Po Chiki liki tu-a nasledovali dve slovenské punkové kapely – Zóna A a Bijouterrier, na ktorých sa mohli študenti pod pódiom dosýta vyblázniť. Spolu so Zónou A sa nitrianskym študentom predstavil aj jeden z jej zakladajúcich členov Peter „Ozi“ Hurtig. Tomu, podľa jeho slov, bolo v minulom režime znemožnené študovať na vysokej, čo sa odrazilo aj na jeho ďalších aktivitách. „Založil som punkovú kapelu a snažil som sa komunistom škodiť čo najviac,“ hovorí punker a vzápätí si spomína aj na jednu historku. „So Sveťom Korbelom zo Slobodnej Európy sme si vyrobili plagáty, že „Smrť komunizmu“, vyliezli na Manderlák a z neho sme ich chceli rozhadzovať, pokým nás nezavrú. Dostali sme však len po dvere na povale a nemohli sme zohnať kľúče. Preto sme išli naspäť dolu a keď sme otvorili vchodové dvere, tak pred nami stáli dve policajné autá. Prešli sme okolo nich aj s tými letákmi. Takže to bolo také najväčšie hrdinstvo, ktoré som prežil – že sme sa nerozbehli,“ spomína s úsmevom Ozi na svoju mladosť.

Kapela Bijouterrier ukončila program Oktoberfestu.
Program Októberfestu UKF ukončila kapela Bijouterrier

Nie všetci vedia, že v nitrianskej kapele Bijouterrier hrajú aj absolventi či študenti UKF. Speváčka skupiny Alena Pajtinková (Zita Rigondeaux) je študentkou prvého ročníka  externého magisterského štúdia UKF, odbor estetika. Milovníci divadla ju môžu poznať aj z divadelných dosiek, keďže popri štúdiu a kapele stíha aj vystupovanie v Divadle Andreja Bagara. Fakultu prírodných vied, konkrétne odbor technická mineralógia – gemológia, absolvoval hráč na bicie Ivan Matejovič ml. (Vojtech Ujlaky).

Počasie bolo nekompromisné, no napriek tomu dážď študentov neodradil. A aj keď mnohí odchádzali premočení do nitky, tak so zážitkami, na ktoré len tak ľahko nezabudnú. Väčšina návštevníkov pokračovala v zábave na afterparty v Pife, kde boli na terase pridané stoly a taktiež aj výčap piva a kofoly.

A aké boli reakcie študentov na tento ročník Októberfestu?

Na Októberfest chodím každý rok, zabaviť sa, postretávať sa s ľuďmi, s ktorými sa až tak často nemám čas stretnúť. Tento rok bol dobrý, no slabší oproti minulým, určite má na tom veľký podiel aj počasie,“ skonštatoval študent Daniel.

„Počasie sa síce nevydarilo, ale program bol úplne super a pritiahol mnoho ľudí, ostatne tak ako každý rok. Mne sa, naopak, veľmi páčila atmosféra koncertov v daždi, má to niečo do seba,“ povedala usmievavá Gabika.

autorka: Sabina Bekmatovová
foto: Martin Cintula

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.