Umenie vo vitríne

Umelecký projekt Ukradená galerie z Českého Krumlova experimentuje s priestorom – vystavuje diela v malom priestore vitrín. Tomuto podľahol aj študent UKF, estetik Erik Vilím.

Erik Vilím
Erik Vilím

Nitrianska Trafačka na Ulici Janka Kráľa sa v tomto roku zapojila do experimentálneho streetartového projektu Ukradená galerie a ponúka mladým ľuďom možnosť vystavovať svoje umelecké diela. Podstatou projektu je využitie starých a nepoužívaných vitrín, kde sa musí umelec konfrontovať s malým výstavným priestorom a verejnosťou. Keďže diela nepodliehajú odbornému výberu kurátorov, môžete si v týchto malých vitrínových galériách pozrieť práce najmä neakademických umelcov.

Do tohto projektu sa zapojil aj mladý talentovaný maliar Erik Vilím, študent estetiky na UKF, a tak si jeho prácu môžete prezrieť vo vitríne pred budovou kaviarne Trafačka. Svoju výstavu nazval LÍNIA_ONE (É) a do sklenenej vitríny vložil diela, v ktorých skúma možnosti portrétu.

Vernisáž sa konala 28. septembra a Erik počas nej osobne predstavil svoj výtvarný program a zámer. „Vo svojich prácach s názvami Neznámy č. 21/1 a Neznámy č. 21/2 využívam čiernobielu kresbu. Farba je súčasťou diela, ale len ako umelecký doplnok,“ uviedol autor. Čo ho podnietilo zúčastniť sa projektu vystavovania vo vitríne, bol číry záujem a výzva. „Vo svojich prácach sa zaujímam o prepojenie portrétu ako klasického umenia a geometrickej abstrakcie ako moderny,“ dodal.

Stať sa autorom jednej z vitrín môžete aj vy.

Ak by ste mali záujem a chceli by ste si pozrieť aj iné výstavy projektu Ukradená galerie, vernisáže sa konajú každú nedeľu o 18.00 hod. pred budovou Trafačky. Pokiaľ by ste sa aj vy chceli zúčastniť tohto projektu ako autor jednej z vitrín, prihlášky sa posielajú na e-mail (bližšie info na facebookovej stránke kaviarne Trafačka). Avšak, treba pripomenúť, že výber diel je len na umelcovi. Nepodlieha žiadnej kurátorskej cenzúre, preto sú umelci za svoju tvorbu zodpovední sami.

Vernisáže sa budú konať dovtedy, kým budú mladí umelci chcieť vystavovať. Momentálne je projekt naplánovaný do polovice decembra.

autorka: Nikola Danišová
foto: Fotogaléria Trafačka, facebook.com/ukradenagalerienitra

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.