Ako zbytočne neutrácať peniaze

Len málo študentov si môže s pokojným svedomím povedať, že sú finančne sebestační. Väčšina z nás má hlboko do vrecka. V snahe ušetriť aspoň minimum peňazí  si treba dať pozor na rozličné faktory. Nutnosť míňať relatívne veľa financií je pochopiteľná, prehnané utrácanie vás však môže na konci mesiaca mrzieť.

Po výdavkoch do ubytovania je pre študentov najdôležitejšia strava. Tí, ktorí nedôverujú školskej jedálni alebo potrebujú viac teplých jedál denne, musia hľadať alternatívy v okolitých reštauráciách. Čo sa študentovi najviac oplatí, zistí obvykle na svojich vlastných chybách. Zaplatiť vyššiu sumu a uvidieť na tanieri detskú porciu býva často trpkým sklamaním.

ŠTUDENTI A FINANCIE

Čínske reštaurácie vedia prekvapiť, nielen pozitívne

Veľmi obľúbenými sa stali počas uplynulých rokov rozličné čínske reštaurácie. Čínske jedlá Slovákom zachutili, napriek tomu, že o hygienických podmienkach pri ich príprave sa toho popísalo už dosť. Tieto reštaurácie ponúkajú pomerne výživné porcie za dobrú cenu, poznáme však viacero prípadov, keď si zákazníci našli v jedle niečo, čo tam nepatrilo. A je veľmi otázne, či by sa znechutený zákazník dočkal vrátenia peňazí. Preto si treba radšej dvakrát premyslieť, ktoré čínske bistro navštíviť.

Začiatkom týždňa hojno a cez víkend… prázdna peňaženka

Utrácaniu peňazí sa v Nitre nevyhneme. Vyzerá to tak, že najviac financií prúdi do obchodných centier. Miesto toho, aby sa aspoň trochu renovovala oblasť dopravy, najmä vlaková a autobusová stanica, pribúda v meste čoraz viac obchodov. Vo chvíľach voľného času študenti tieto centrá navštevujú. Neraz sa stane, že na začiatku týždňa neodolajú a kúpia si niečo pekné do šatníka. Finančná situácia v pondelok vyzerá ešte celkom nádejne, môžu si to dovoliť. Pred víkendom však pozerajú do prázdnej peňaženky a cez víkend už nemôžu ísť ani na pivko s priateľmi.

Konflikt záujmov na vlakovej stanici

Ďalší druh zbytočnej straty peňazí sa v poslednej dobe deje práve na spomínanej vlakovej stanici. Mnoho ľudí si pri okienkach vybavuje preukazy umožňujúce bezplatné cestovanie, prípadne iné formality. Nemožno očakávať, že títo jednotlivci budú takí ochotní, že pustia pred seba niekoho, kto sa ponáhľa na vlak. Vznikajú obrovské rady a cestujúci si musia kupovať lístky až vo vlaku. Za to si však, podľa skúseností niektorých dochádzajúcich, revízori môžu vyžiadať poplatok.

peniaze

 

Značkové parfumy a luxusné hodinky za pár “šupov”

Asi najväčšie nepríjemnosti skrýva nočná Nitra. Na každom rohu číhajú obchodníci z radov našich spoluobčanov. Vnucovanie falošných voňaviek alebo hodiniek je im, bohužiaľ, tolerované. Ak ste niekde večer sám a zrazu sa na vás vyrúti viacero týchto špekulantov, máte dve možnosti. Buď im dáte peniaze, alebo riskujete nepekné následky. Vyhnúť sa tomu môžete, ak sa budete presúvať v skupinách. Nitra je napriek všetkému pekné mesto, ale je potrebné byť veľmi obozretný, pokiaľ ide o peniaze. Nezavineným stratám peňazí sa však dá aspoň sčasti predísť.

autor: Matej Ondrišek
foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.