Akreditácia je predo dvermi

Ešte v prvej polovici minulého roka sme vám v článku Ostaneme univerzitou? priniesli informácie o sprísnených podmienkach akreditačnej komisie (AK), na základe ktorých sa bude odvíjať nielen finančná podpora štátu, ale aj to, či ostane našej škole titul univerzita. Čím všetkým sa bude AK zaoberať? Naruší prítomnosť jej členov vyučovací proces? Čo v prípade nesplnenia podmienok? To všetko sa dozviete v tomto článku.

Akreditácia predo dvermi_autor Bibiána Šimová

Ako bude akreditácia prebiehať?

UKF navštívi AK v dňoch 18. a 19. novembra. V tieto dni sa stretnú členovia skupiny AK s vedením univerzity, zástupcami fakulty, ako aj garantmi študijných programov. Rovnako sa uskutočnia stretnutia a rozhovory so študentmi vrátane doktorandov bez prítomnosti pedagógov (náhodne, počas vyučovacieho procesu). Výučba však nebude nijakým spôsobom narušená. Pracovná skupina AK bude skúmať aj priestory a vybavenie fakúlt. Následne overí podklady predložené vysokými školami a jednotlivými fakultami za príslušné oblasti výskumu.

Ako pre Občas nečas uviedol rezort školstva, tieto informácie bude AK overovať z dvoch základných dokumentov, a to z Dlhodobého zámeru, vrátane predloženia výsledkov študentských ankiet, a z Podkladov k vnútornému systému kvality.

Kedy sa dozvieme výsledky?

Výsledkami budú hodnotiace správy, ktoré musí AK podľa zákona o vysokých školách vypracovať do dvanástich mesiacov od začiatku komplexnej akreditácie.

Čo s vysokými školami, ktoré akreditáciou neprejdú?

Akreditujú sa jednotlivé činnosti vysokých škôl. Výsledkom tak môže byť, že niektoré práva, ktoré doteraz vysoká škola mala, jej budú pozastavené, prípadne odňaté či opätovne nepriznané. To sa týka uskutočňovania študijných programov, udeľovania akademických titulov a práva vykonávať habilitačné a inauguračné konania, tvrdí ministerstvo školstva. Ak v daných študijných programoch budú stále študenti, bude pre nich hľadaná možnosť doštudovať v iných, podobných programoch.

Pokiaľ vysoká škola nesplní kritériá AK, bude mať presne určenú lehotu, v ktorej by malo dôjsť k náprave. V prípade, že sa tak nestane, môže AK navrhnúť zmenu začlenenia vysokej školy. V praxi to znamená, že by bol niektorým vysokým školám odňatý titul univerzita.

autorka: Michaela Barnová
foto: Bibiána Šimová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.