Cestovanie vlakmi zadarmo s niekoľkými obmedzeniami

Študenti, seniori a deti od 6 do 15 rokov môžu už tento mesiac cestovať vlakovými spojmi bezplatne. Rozhodnutie vlády vstúpi do platnosti 17. novembra. Aké kroky musia podstúpiť študenti, aby mohli zľavy využívať?

Nárok na zľavu má každý študent

ilustrak cestovanie zdarma

Základom je byť vlastníkom študentského preukazu ISIC a mať menej ako 26 rokov. Zároveň je potrebné mať aktivovanú dopravnú časť, ktorú si študent môže spojazdniť na aktivačnom paneli na hlavnej budove UKF. Ak však na iné cestovanie (mestská hromadná doprava, autobusy… ) túto aktiváciu nepotrebuje, môže  predložiť na predpísanom tlačive, ktoré získa v osobnej pokladnici, potvrdenie o návšteve školy, ktoré si dá potvrdiť na študijnom oddelení svojej fakulty. S portrétovou fotkou v rozmere 2 x 3 cm, s daným potvrdením, s preukazom študenta a občianskym preukazom je potom potrebné ísť na vlakovú stanicu, kde pokladníčky žiadateľom vystavia preukaz zákazníka, s ktorým sa budú užívatelia zliav pri kúpe lístkov preukazovať. Tento preukaz vybavujú pracovníčky na počkanie priamo pri okienku.

Lístok si treba zaobstarať dopredu tak ako doteraz

Ak ste si realizáciu týchto opatrení vlády predstavovali tak, že stačí nastúpiť na akýkoľvek vlak kamkoľvek chcete, mýlili ste sa. Pri každej ceste vlakom je potrebné zakúpiť si cestovný lístok, za ktorý však nezaplatíte. V opačnom prípade budete vo vlaku považovaný za cestujúceho bez cestovného lístka. Preukaz zákazníka, ISIC preukaz a platný cestovný lístok s nulovou hodnotou musíte mať fyzicky pri sebe kvôli klasickému preukázaniu sa počas cesty. Táto 100%-ná zľava sa nevzťahuje na miestenku, ktorú si študent môže k lístku doplatiť. Jej cena je jednotná pre akúkoľvek trasu, a to jedno euro. Takáto bezplatná kúpa lístkov bude v najbližšej dobe realizovateľná aj cez internetovú stránku, ako avizovala Železničná spoločnosť Slovensko a.s.

ilustrak kolajnice cestovanie zdarma

Môže študent cestovať zadarmo všetkými vlakmi?

Nemôže. Výnimka potvrdzuje pravidlo a aj tu platia rôzne obmedzenia. Napríklad, zľava sa nevzťahuje pre vlaky IC, ktoré využívajú najmä cestujúci z Bratislavy do Košíc a späť. Rovnako vás môže prekvapiť, ak vám na stanici pri kupovaní lístka pracovníčky oznámia, že požadovaný typ lístkov je už vypredaný. Je to spojené s tým, že každý rýchlik má obmedzený počet miest, ktoré môžu železnice poskytnúť užívateľom zliav na daný spoj. Ak si študent nestihne zaobstarať lístok zdarma, môže si ho zakúpiť za rovnakú cenu ako doteraz a spoj môže využiť rovnako ako platiaci zákazník. Spomínané výnimky sa nevzťahujú na osobné vlaky, regionálne expresy (REX) a zrýchlené vlaky (Zr) – tieto spoje nemajú na zľavy žiadne obmedzenie. Železničná spoločnosť zároveň pripravuje z dôvodu očakávania nárastu cestujúcich posilnenie zrýchlených a rýchlikových spojov.

autorka: Martina Bednárová
foto: Ivana Lövingerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.