Atmosféra hôr na dolniakoch

logo_VHNPre nadšencov prírody a turistiky sa aj tento rok bude konať podujatie Vysoké hory Nitra, ide už o deviaty ročník. V sobotu 22. novembra čaká v sále mestského domu cestovateľský zážitok. Organizátorom podujatia je Nitriansky horský spolok. Návštevníci sa môžu tešiť na známeho dokumentaristu Pavla Barabáša alebo polárnika Petra Valušiaka.

Pavol Barabáš sa stal minulý rok na festivale Vysoké hory Nitra víťazom v diváckej ankete za film Stopy na hrebeni. Cenu si však osobne neprebral a už vtedy organizátori sľúbili, že sa ho pokúsia pozvať o rok. Podarilo sa. Pavol Barabáš bude mať  hneď niekoľko príspevkov. Okrem zostrihu ukážok jeho filmov diváci uvidia snímku Polárnik. Tá zachytáva Petra Valušiaka a jeho putovanie na Južný pól naprieč Antarktídou. Súčasťou programu je aj beseda s Petrom Valušiakom.

Nemenej zaujímavým bude rozprávanie Tomáša Andrássyho a Eviny Lasko, ktorí bližšie predstavia dobrodružnú expedíciu slovenských a českých kajakárov na rusko-mongolských hraniciach. Tam sa pokúsili splaviť jedny z najdivokejších riek sveta. Rasťo Hatiar je tiež známym menom medzi dokumentaristami. Tentoraz zachytil ultracyklistu Mareka Harčarika, ktorý stihol prejsť 1200 km za dva dni. Ak neveríte, že je to možné, rozhodne si nenechajte ujsť tento film.

Polárnik Peter Valušiak.
Polárnik Peter Valušiak

Radovan Baláž, jeden z organizátorov festivalu, hodnotí Vysoké hory Nitra ako „jedinečnú akciu – aspoň v Nitrianskom kraji, ktorá je pripravovaná s veľkým nadšením a s chuťou priniesť na dolniaky atmosféru hôr, prírody, cestovania a outdoorových aktivít.“

Ďalším hosťom bude Stanislav Kováč, rodený Nitran, ktorý predstaví film Hory, batoh, kamera. Uzbekistan vo svojom príspevku priblíži Ivan Janček. Podľa Marcela Králika je najkrajším pohorím Afriky národný park Ruwenzori. To, či je to pravda, máte šancu zistiť sami, vďaka jeho prezentácii. Okrem toho bude súčasťou programu aj film venovaný pamiatke horolezca Tóna Dobeša od Milana Ohurniaka a snímka Vlada Lineka Grónske krysy. Už z názvu je jasné, že uvidíme Grónsko. Druhá časť názvu zostane prekvapením, ktoré snímka odkryje.

Samozrejme, program ponúkne ešte oveľa viac. Bližšie informácie získate na FB stránke festivalu www.facebook.com/VysokeHoryNitra alebo na webovej  stránke http://www.vysokehory.nihos.sk/.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: logo VHN, www.k2studio.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.