Peter Pišťanek: „V očiach ľudí som zapísaný ako komerčný autor“

Na pulty kníhkupectiev prichádza očakávaný titul z pera slovenského autora Petra Pišťanka, ktorý sa svoju novinku rozhodol prvýkrát verejnosti predstaviť 12. novembra v nitrianskom antikvariáte Pod Vŕškom.

pistanek 2Rivers of Babylon, Mladý Dônč, Sekerou a nožom či Skazky o Vladovi pre malých i veľkých sú názvy titulov, ktoré sprevádzajú autorský život spisovateľa. Práve vďaka trilógii Rivers of Babylon, ktorá začala vychádzať v 90-tych rokoch, sa dnes Pišťanek považuje za kultového autora. Jeho popularite nepochybne pridal fakt, že príbeh (aj) o podnikateľovi Ráczovi bol sfilmovaný.

„Opäť som dostal chuť písať“

Román Rukojemník – Lokomotívy v daždi vychádza po 15-ročnej pauze od vydania jeho posledného rozsiahlejšieho románu Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec. „Nebolo písať o čom,“ smeje sa autor, ale po chvíli vážnejšie dodáva: „nemal som potrebné sústredenie, venoval som sa iným veciam a čas je pre mňa vzácna vec.“ Pravdou je, že Pišťanek neprestal písať úplne. Počas týchto rokov napísal knihu receptov, faktografickú knihu o koňaku a zbierku mikropoviedok Posledné skazky o Vladovi. Zároveň vystriedal niekoľko zamestnaní v oblasti marketingu a reklamy. „Veľmi mi prospela najmä spolupráca s vydavateľstvom Slovart. Mám pocit, že ľudia z tohto vydavateľstva sa správajú voči všetkým svojim spisovateľom, akoby boli jediní, ktorých zastupujú. Opäť som dostal chuť písať,“ približuje Pišťanek zrod knihy.

pistanek

Kniha o deťoch, ale nie pre deti

„Viete, ja som komerčne založený autor a vnímajú ma tak aj ľudia. Aj keď sa snažím každú jednu knihu písať iným, svojským jazykom, pretože podľa mňa každá kniha má byť v tomto individuálna,“ hovorí Pišťanek. Štýl, akým je Rukojemník napísaný, sa podľa jeho slov výrazne odlišuje od predošlých autorových románov. Aj keď je založený na fikcii, je tam mnoho priamo z jeho detstva a z detstva jeho kamarátov. „Keďže nemám vlastné deti, nikdy som sa nevedel nejako dostať do hlavy dieťaťa. Čiže aj keď kniha má hlavných detských hrdinov, upriamuje sa skôr na dobu socializmu a komunizmu, v ktorej sa ten svet a to univerzum snažím akoby priblížiť. Detstvo je o samote, a to som tam chcel dať,“ dodáva.

Rovnomenný film, ktorý doplní knižný príbeh

V súčasnosti prebieha natáčanie filmu Rukojemník, ktorý režíruje Juraj Nvota. Herecky bude obsadený takými zvučnými menami ako Milan Lasica, Libuša Šafránková a Richard Labuda. Kniha však nepredstavuje priamu predlohu snímky. „Je to skôr také doplnenie knižného deja. Bude tam mnoho vecí, ktoré čitateľ v románe nenájde, akoby sme dopĺňali príbeh,“ približuje Pišťanek, ktorý sa dokonca v snímke mihne v menšej úlohe mäsiara. Zároveň pripravuje ďalšiu knihu z radu beletrie so zaujímavým až priam kunderovským názvom – Danosť, ktorá má vyjsť na jar budúceho roku taktiež pod záštitou vydavateľstva Slovart.

autor: Martina Bednárová
foto: facebook.com/podvrskom

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.