Fantasy na iný spôsob

Nina Protušová je mladá študentka, ktorá išla za svojím cieľom a výsledok jej snaženia môžete nájsť na pultoch nejedného kníhkupectva. Ak patríte medzi fanúšikov fantasy, prídete si určite na svoje. A ak aj medzi nich nepatríte, tak táto kniha je niečo nové, čo by vás predsa len mohlo zaujať.

obaacutelka2_zps41bd9395

Nina Protušová, autorka knihy Čierna schránka, momentálne študuje dizajn výrobkov na Fakulte architektúry STU. Vydala knihu ako 19-ročná a nepotrebovala na to hromadu peňazí či známych vo vydavateľstvách. Stačil jej talent a odhodlanosť. Vždy sa venovala písaniu príbehov, pretože knihy milovala. Počas školy vyhrala niekoľko literárnych súťaží, ktoré len potvrdzujú, akým talentom je toto mladé dievča obdarené. Ak máte radi fantasy štýl, určite ste si všimli, že väčšina dnešných fantasy kníh sa točí len okolo upírov, anjelov a sladkých lások. To isté si všimla aj Nina, a preto chcela prísť s niečím, čo tu ešte nebolo, s niečím originálnym. A tak vznikla kniha Čierna schránka.

Neprezradíme toho veľa, pretože si myslíme, že kniha skutočne stojí za prečítanie každým fanúšikom fantasy, ktorý má bohatú predstavivosť a chuť spoznať niečo nové. Marise Francisovej, hlavnej hrdinke tohto príbehu, nebolo predurčené, aby zažila pokojný koniec školského roka. Poverčiví rodičia ju vyhodia z domu a odrazu je zatiahnutá do sveta, o ktorom dovtedy ani len netušila. Patrí k šťastlivcom, ktorí si môžu život prispôsobovať ako v lucidnom sne. Lucidné snenie je také, v ktorom si uvedomujete, že snívate, a máte možnosť ovplyvňovať obsah sna. Prináša to mnohé výhody, ale aj skryté nevýhody. Veď komu by napadlo hľadať problémy v dokonalom svete, ktorý si sami tvoríte?
Zatiaľ čo sa Marisa oboznamuje so svojimi novými schopnosťami, rozpúta sa okolo nej zradná hra. Stane sa stredobodom záujmu muža, ktorý ukrýva viac tajomstiev, než ktorákoľvek čierna schránka. Ako zistí, či to, čo cíti, je skutočné? A čo je predmetom dohody, ktorá za osem rokov premenila starých priateľov na úhlavných nepriateľov? Ak si myslíte, že ide o ďalší romantický príbeh s nástrahami, mýlite sa. Hlavnú úlohu v ňom hrajú manipulácia, tajomstvá a záhadná čierna schránka. Príbeh je veľmi napínavý a vtiahne vás do deja hneď od prvej stránky. Pokiaľ nie ste zástancom dlhých nudných opisov a dopredu určených šťastných koncov, táto kniha je pre vás ako stvorená.

1450090_10200318849969003_802981448_n_zpsde6da157
Nina Protušová

Nine sa podarilo vydať knihu vďaka zapojeniu sa do 4. ročníka literárnej ceny, ktorú organizuje portál mamtalent.sk. „Vždy som rada čítala fantasy príbehy a keď som dlho nevedela nájsť nič, čo by ma oslovilo, začala som si vytvárať vlastné. Mohla som si vytvoriť vlastný svet, vlastné pravidlá, nebola som obmedzovaná zákonitosťami skutočného sveta. To mám na fantasy rada. Do súťaže bolo prihlásených veľa kníh a v minulých ročníkoch bol fantasy žáner najčastejšie terčom kritiky porotcov. O to väčšie bolo moje prekvapenie a radosť, keď sa Čierna schránka umiestnila najlepšie. Pevne verím, že Čierna schránka nie je mojou poslednou knihou, mám rozpísané dve ďalšie. Jedna je z reálneho života bez fantasy prvkov. Napísala som takmer sto strán a mám z nej skutočne dobrý pocit. Druhá kniha je voľným pokračovaním Čiernej schránky, v ktorej sa budem venovať dvom vedľajším postavám,“ vyjadrila sa Nina pre refresher.sk. Vďaka odporúčaniam porotcov, ktorí boli prekvapení a nadšení z tejto knihy, sa o knihu začalo zaujímať aj vydavateľstvo Ikar. Veľa knižných kritikov sa k nej vyjadrilo pozitívne a s obdivom. Nina je dôkazom, že pokiaľ si veríš a pracuješ na sebe, dá sa všetko, aj vydať knihu v tak mladom veku.

autorka: Michaela Harabišová
foto: refresher.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.