V tieni Kariku

V Nitrianskej galérii sa po mesiaci opäť objavila zaujímavá dvojica. Do tretice sem 20. novembra zavítal Dado Nagy a v komornom prostredí vyspovedal ďalšieho tvorcu nezabudnuteľných príbehov, spisovateľa Jozefa Kariku.

Karika

V rámci cyklu besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi išlo už o tretie stretnutie. Dostavila sa naň síce skoro pôvodná, tradičná zostava návštevníkov, ako na besedách pred tým, no v hlavnej úlohe sa predstavil niekto celkom nový. Tentoraz sa „obeťou“ moderátora Dada Nagya stal Jozef Karika. Autor neprišiel porozprávať len o svojom najnovšom diele, ale spolu s moderátorom to vzali pekne po rade. Od umelcových literárnych začiatkov, až po súčasnú tvorbu.

DSCF0641Karika si rozprávačským talentom a schopnosťou ucelene podať svoje vskutku nápadité myšlienky okamžite získal pozornosť publika. Jeho filozofické a psychologické úvahy si vyžadovali maximálnu pozornosť. Vzhľadom na spisovateľovu bravúrnu slovnú zásobu, umenie vysvetľovať, približovať či sprostredkovať, to však pre poslucháčov nebol žiaden problém. Spomenul aj zaujímavosti o tvorbe diela V tieni mafie či o hlavnom posolstve najnovšieho románu Strach. Občas sa miestnosťou rozľahol spoločný spontánny smiech.

Priznania autora

Jozefa Kariku preslávili najmä romány V tieni mafie či Na smrť. Ide o stále aktuálne bestsellery. Na besede  sa venoval najmä prvému z nich. Obzvlášť sa rozrozprával o jeho názve. V tieni mafie sa totiž pôvodne malo volať Rozvrat. Mafia v ňom nie je prvoradá. No vzhľadom na pravidlá knižného trhu musel uznať, že pôvodný názov by si nezískal toľkú pozornosť. Následne Karika zanietene vykladal aj o svojom hororovom príbehu Strach, ktorý vyšiel prednedávnom. Objasnil, že ide vlastne o „meditáciu o formách strachu, s ktorými sa človek za života stretá.“

Nakoniec to všetci prežili

Niekoľko otázok od zvedavého publika značne predĺžilo i obohatilo besedu. Na otázku, či sa niekto v postavách z jednotlivých kníh spoznal, Karika odpovedal: „Najviac sa spoznávajú tí, ktorí tam vôbec nie sú.“ Ďalej vysvetľoval, že v postavách skôr prezentuje ľudské charaktery, než konkrétne osoby. V krátkosti priblížil aj svoj denný program. Prítomní sa čoraz viac smiali a zabávali. Najmä, keď si hosť v úplnom závere začal duchaplne doberať moderátora. Po besede si niekoľkí účastníci nechali podpísať knihu, ostatní sa pobrali na poschodie prezrieť si zvláštnu výstavu v duchu šaty robia človeka, ktorá svojským spôsobom zakončila veľmi vydarený večer.

DSCF0643

autorka: Anna Patková
foto: autorka

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.