Plytvať alebo chrániť?

Problém s nadmerným používaním plastových tašiek trápi nielen ekológov, ale najnovšie sa touto záležitosťou začala vo väčšej miere zaoberať aj Európska únia. Pomôže spoplatnenie „igelitiek“ alebo budeme prírodu aj naďalej ignorovať?

Igelitky ilustrák_autor Kristína Biela (8)Je všeobecne známe, že množstvo ľudí si prírodu neváži a prejavuje to pomerne často. Napríklad aj pri takom nakupovaní v obchodných reťazcoch. V minulosti boli plastové tašky v niektorých obchodoch samozrejmosťou, dnes si za ne zaplatíme najmenej päť centov. Táto cena má spotrebiteľov upozorniť na ich nadmerné používanie, ktoré nie je priaznivé voči životnému prostrediu. Tašku možno zužitkovať viackrát alebo využiť iné varianty z ekologicky vhodnejšieho materiálu. Tie môžu byť dokonca aj módnym doplnkom.

Niektorí ľudia ale zostávajú pohodlní. „Keď zistia, že sa za ne platí, nepáči sa im to a radšej žiadnu tašku nechcú,“ skonštatovala brigádnička jedného z obchodných reťazcov. „No sú aj takí, ktorým to vôbec neprekáža a za tašky si neustále platia,“ dodáva. Nie všetci sú však takíto nedbanliví a donesú si aj svoje tašky z domu. „Áno, je aj taká časť zákazníkov. Tí si kúpia jednu, ktorú používajú viac ráz, alebo si prinesú obyčajnú plátenú tašku.“ Na otázku, ktorí kupujúci prevládajú, nám odpovedala vcelku kladne. „Podľa môjho úsudku zrejme tí, ktorí si donesú svoje tašky. Nemyslím si však, že vedia, aký je dôvod ich spoplatnenia, jednoducho nechcú míňať zbytočne peniaze.“

Tašky vs. životné prostredie

Je pravdou, že nevedomosť neospravedlňuje, ale je potrebné pripomenúť, čo sa za produkciou tašiek skrýva. Ropa a z nej zhotovené chemické zlúčeniny sú prvotnými surovinami pri výrobe „igelitiek“. Tieto materiály sa v prírode rozkladajú niekoľko desiatok rokov, znečisťujú moria, spôsobujú vysoký úhyn vtáctva a iných živočíchov. Z približne sto miliárd kusov plastových tašiek až osem miliárd skončí v odpade, čo je poburujúce aj pre Európsku úniu. Tá sa rozhodla situáciu vydanou smernicou o obaloch a odpadoch z obalov zlepšiť. Členské štáty by mali spotrebu tašiek znížiť do roku 2017 o 50 % a do roku 2020 až o 80 %. No ako sa dostať k takýmto číslam, to už je na každom štáte. Spoplatnenie, výmena za iný, ekologicky vhodnejší produkt alebo ich úplný zákaz, to sú riešenia, ktoré by sa mohli vyplatiť. U nás chce ministerstvo životného prostredia motivovať občanov k vyššej recyklácii tým, že budú platiť menej za komunálny odpad.

Igelitky ilustrák_autor Kristína Biela (1)

Slováci sú prví!

priemerný Slovák použije 466 plastových tašiek ročne

Nie vždy sa naša krajina niekam prebojuje, málokedy na popredné priečky. V tomto prípade sme si však vyslúžili prvé miesto. V prieskume, ktorého úlohou bolo zistiť, ako plytváme plastovými taškami, sa zistilo, že priemerný Slovák použije 466 plastových tašiek ročne. O toto nelichotivé prvenstvo sa delíme s Portugalskom a Poľskom. Dáni a Fíni si v tomto rebríčku počínajú lepšie, pretože v ich krajinách spotrebuje občan štyri plastové tašky za jeden rok. Celkovo na jedného Európana vychádza 198 tašiek ročne, čo tiež neznie veľmi dobre. Aby sme sa viac priblížili k prírode a obmedzili znečisťovanie životného prostredia, môžeme sa inšpirovať krajinami ako Taliansko, Mexiko alebo Čína, kde predaj igelitových vreciek zakázali. V Írsku a Bulharsku vláda zaviedla daň na tašky, čo sa tiež ukázalo ako vhodné riešenie. My zrejme budeme ešte nejakú chvíľu hľadať to rozumné riešenie, ale jedno je isté, každý Slovák by mal začať hľadať správne riešenie práve u seba.

autorka: Natália Čerňancová
foto: Kristína Biela

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.