Sauna prospieva nášmu fyzickému i duševnému zdraviu

Počas zimného obdobia je náš organizmus náchylnejší na choroby a virózy. Chcete zostať aj v tomto období zdraví? Posilnite svoju imunitu pomocou sauny a zatočte tak s chorobami!

Pozitívne účinky sauny

I keď je vonku chladno či mráz, sauna vás prehreje naozaj dôkladne. Prispieva nielen k vášmu fyzickému, ale aj duševnému zdraviu. Nie je isté, kde presne sauna vznikla, ale najväčšiu popularitu má hlavne v severských krajinách. Predovšetkým Fíni patria k veľkým milovníkom sauny a patrí aj k bežnému vybaveniu ich domácností.

sauna

Po zdravotnej stránke má sauna blahodarný vplyv na pomalšiu činnosť srdca, uvoľnenie dýchacích ciest, zmiernenie bolesti kĺbov a svalov. Telo sa v saune silno okysličuje, rozširujú sa kožné póry a cievy, nastane teda lepšie dýchanie kože a prekrvenie končatín. Vďaka silnému poteniu sa z tela vyplavujú škodlivé látky. Pri pravidelnom saunovaní dochádza k celkovej otužilosti tela a vyššej odolnosti voči infekciám. Má tiež pozitívne kozmetické účinky, zlepšuje vláčnosť kože, jej sviežosť a vzhľad. Návšteva sauny prospieva aj našej duševnej pohode, pretože vďaka nej dochádza k ústupu nervozity či prípadnej migrény.

Čo by sme mali vedieť, skôr ako vojdete do sauny

Ak vieme, že v daný deň saunu navštívime, mali by sme dbať počas celého dňa na správny pitný režim. Počas saunovania totiž vypotíme asi pol litra vody. Po saune tieto tekutiny postupne doplňte, najlepšie čistou vodou, jemne perlivými minerálkami či nesladenými čajmi.

Obvyklou zásadou je, že do sauny by sme mali chodiť nahí. Je to lepšie kvôli vylučovaniu toxických látok z tela. V niektorých zariadeniach sú sauny delené na ženské a mužské, ale vo väčšine dostanete plachtu, do ktorej sa zabalíte. Pred vstupom do sauny odložte šperky a hodinky, po čase by vás mohli začať nepríjemne páliť. Odporúča sa vziať si aj uterák, na ktorý si sadnete alebo ľahnete. Poloha ležmo sa odporúča najviac, pretože svaly sú pri nej uvoľnené.

sauna

Odporučená dĺžka pobytu v saune je od 15 do 25 minút. Ak ste v saunovaní začiatočník, začnite nižším počtom minút. V saune sa teplota pohybuje od 80 °C do 105 °C. Záleží od typu sauny. Podľa toho by ste si mali vyberať, kde sa usadíte. Na nižšie umiestnených miestach je teplota nižšia, smerom hore sa zvyšuje.

Po opustení sauny si najprv opláchnite tvár vlažnou vodou a potom sa ochlaďte v bazéne. Do bazénu by sa malo vchádzať pomaly, nikdy nie skákať, pretože tak môže ľahko dôjsť k úrazu. Až keď sa budeme cítiť dostatočne schladení, môžeme sa opäť vrátiť do sauny. Vhodné je opakovanie „cyklu trikrát“ – trikrát saunovanie a trikrát schladenie. Medzi každým cyklom si môžete oddýchnuť na ležadlách. Na záver sa osprchujte vlažnou vodou, najlepšie bez použitia mydla alebo šampónu, aby nedošlo k podráždeniu pokožky.

Kedy je najlepší čas na saunovanie?

Optimálnou dobou pre návštevu sauny sú podvečerné a večerné hodiny. To, koľkokrát saunu navštívite, je na vašich pocitoch, časových a finančných možnostiach, ale odporúča sa aspoň jedenkrát týždenne. Nie je vhodné navštevovať saunu pri virózach, kardiovaskulárnych chorobách, horúčkach, ale ani po výdatnom jedle či nalačno. Jej návšteva sa neodporúča ani po vyčerpávajúcej námahe či požití alkoholu, ktorý by mohol rozhodiť bežné chovanie organizmu. Je nutné zdôrazniť, že saunovanie nie je vhodné pre každého a pokiaľ máte nejaké pochybnosti, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

autor: Lucia Mészárosová
foto: ilustračné staticflickr.com, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.