Kinopremiéry 2014: December

Filmový december je žánrovo opäť pestrý a rozmanitý. Pre divákov zameraných na európske intelektuálne filmy prichádza začiatkom decembra do kín medzinárodne oceňovaná ruská dráma Leviatan. Nasleduje pokračovanie úspešnej americkej komédie Blbý a blbší v hlavných úlohách s Jimom Carreym a Jeffom Danielsom. Hobit: Bitka piatich armád je záverečné epické vyvrcholenie dobrodružnej fantasy trilógie Petera Jacksona, ktoré v kinách štartuje už v strede decembra. Ak máte radi svojský anglický humor, určite nepohŕdnite rodinnou komédiou Paddington. A na záver sa môžeme tešiť na biblický historický veľkofilm pod taktovkou Ridleyho Scotta s názvom EXODUS: Bohovia a králi.

Leviathan_CannesLeviathan (Leviatan)

2014, Dráma
Réžia: Andrej Zvjagincev
Hrajú: Vladimir Vdovičenkov, Alexej Serebrjakov, Jelena Ljadová, Alexej Rozin, Roman Maďanov…
Štúdio: Non Stop Production
Distribútor: Film Europe

Kolia žije na severe Ruska v malom meste blízko Barentsovho mora. Žije so svojou mladou ženou Lily a synom z prvého manželstva. Hneď vedľa domu má vlastnú autoopravovňu. Avšak starosta najbližšieho mesta Vadim Shelevyat ho chce o dom, pozemok i prácu pripraviť. Kolia je neústupčivý a odmieta sa vzdať nielen majetku a vlastnej pôdy, ale aj všetkej tej severskej krásy, ktorá ho od detstva obklopuje.

Andrej Zvjagincev patrí v súčasnosti medzi najoceňovanejších ruských režisérov. Jeho najnovšia dráma Leviatan zaznamenala na medzinárodných filmových festivaloch pozitívne ohlasy u kritikov i divákov. V Cannes mu porota dokonca udelila cenu za Najlepší scenár. Snímka Leviatan je nakrútená na motívy Hobbesovej knihy a poukazuje na zbytočný boj jednotlivca proti autoritám za svoje práva a vlastníctvo. V Biblii názov Leviatan označuje morskú príšeru vzbudzujúcu strach. V knihe Leviathan Thomas Hobbes príšeru prirovnáva k štátnemu usporiadaniu, v ktorom má absolutistická moc zabezpečiť občanom ochranu a mier.

 „Tieto kvalitné súčasné ruské filmy sú úžasné ako širokouhlým vizuálom, ktorý umocňuje atmosféru rozľahlého, chladného severského prostredia, tak i učebnicovo presným rozprávaním príbehu s koncentráciou na postavy. Sú pomalé, dlhé, ale nič v nich nie je navyše.“ (csfd.cz)

 V kinách od: 4. 12. 2014

Dumb-and-DUmber-to-movie-poster1-930x1441Dumb and Dumber To (Blbý a blbší sú späť)

2014, Komédia
Réžia: Bobby Farrelly, Peter Farrelly
Hrajú: Jim Carrey, Jeff Daniels, Laurie Holden, Kathleen Turner, Cam Neely, Rob Riggle, Rachel Melvin…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: ITAFilm

Na strieborné plátno sa opäť vracia legendárna filmová dvojica – Lloyd a Harry, z jednej z najobľúbenejších komédií Blbý a blbší. Pokračovanie s názvom Blbý a blbší sú späť sa odohráva neuveriteľných 20 rokov po udalostiach z prvej časti.

Za posledné roky sa toho v živote Harryho a Lloyda veľa zmenilo. Samozrejme, okrem ich tuposti. Keď sa Harry dozvie, že má dcéru, neváha ani minútu a beží do ústavu prebrať Lloyda k životu. Ten po tom, ako dostal kopačky od milovanej Mary, upadol do letargie. V tých najčudesnejších dopravných prostriedkoch sa vydajú na bláznivú cestu naprieč Amerikou a dokonca sa ocitnú na konferencii najväčších vedcov sveta. A Lloyd sa opäť zamiluje.

Snímka do kín poputuje v rovnakej zostave ako pred 20. rokmi. Na režisérskom kresle opäť sedí bratská dvojica Peter a a Bobby Farrellyovci. Obaja sú tvorcami predovšetkých nadľahčených komédií a na svojom konte majú romantické komédie typu Niečo na tej Mary je alebo Tesne vedľa. V hlavných úlohách opäť zažiari Jim Carrey (Maska, Večný svit nepoškvrnenej mysle) a Jeff Daniels (Purpurová ruža z Káhiry, Looper).

 V kinách od: 4. 12. 2014

hobbit_the_battle_of_the_five_armies_ver14Hobbit: The Battle of the Five Armies (Hobit: Bitka piatich armád)

2014, Fantasy / Dobrodružný
Réžia: Peter Jackson
Hrajú: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Elijah Wood, Evangeline Lilly, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee…
Štúdio: New Line Cinema, MGM, Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

Tak ako pred pár dňami Nolanov Interstellar, aj záverečná časť Hobita patrí medzi najočakávanejšie blokbastery roku. Od držiteľa Oscara, režiséra Petera Jacksona, prichádza v strede decembra do kín tretie pokračovanie monumentálnej trilógie, inšpirovanej veľdielom J. R. R. Tolkiena  –  Hobit.

Snímka Hobit: Bitka piatich armád prináša osudové vyvrcholenie dobrodružstiev hobita Bilba Bagginsa, Thorina Dubbina a skupiny trpaslíkov. Hoci sa im podarilo získať ich domovinu ovládanú drakom Smaugom, spoločenstvo jeho prebudením nechtiac rozpútalo vraždiacu silu. Rozzúrený Smaug si svoju zlosť vybíja na nevinných mužoch, ženách a deťoch z Jazerného mesta. Thorin nadovšetko posadnutý znovuzískaným pokladom obetuje priateľstvo a česť, zatiaľ čo Bilbo sa mu zo všetkých síl snaží zdôvodniť, čo ho priviedlo k zúfalému a nebezpečnému rozhodnutiu.

Čakajú ich však ešte väčšie nebezpečenstvá. Sauron, o ktorom okrem Gandalfa nikto nič nevie, tajne vyslal obrovskú armádu Orkov, aby zaútočila na Osamelú horu. S neustále sa vyostrujúcimi konfliktmi sa rasy trpaslíkov, elfov a ľudí budú musieť rozhodnúť. Buď sa spoja, alebo neprežijú. Bilbo v tomto epickom boji piatich armád bojuje nielen o svoj život, ale aj o životy svojich priateľov. V hre je osud celej Stredozeme.

Pokiaľ obľubujete Jacksonove výpravné gigantické filmové projekty, rozhodne si záverečnú časť, nadväzujúcu aj na legendárneho Pána Prsteňov, nenechajte ujsť. Vo filme sa predvedie celá zostava hollywoodskych hviezd. Tešiť sa môžeme na Martina Freemana v úlohe hobita Bilba, Evangeline Lilly v roli očarujúcej elfky Tauriel, Orlanda Blooma ako obľúbeného Legolasa, bystrého Gandalfa v podaní Iana McKellena či Richarda Armitagea, ktorý stvárnil trpaslíka Thorina. Hlas temnému, hrozivému drakovi Smaugovi opäť prepožičal Benedict Cumberbatch.

 V kinách od: 11. 12. 2014

7108_poster_iphone-9Paddington

2014, Komédia / Rodinný
Réžia: Paul King
Hrajú: Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters, Jim Broadbent, Samuel Joslin, Nicole Kidman
Štúdio: Heyday Films
Distribútor: Magic Box

Animovano-hraný film Paddington je určený pre všetky vekové kategórie. Príbeh pre celú rodinu rozpráva zážitky výnimočného „peruánskeho“ medvedíka, ktorý sa zaujíma o všetko britské, a tak pricestuje do Londýna. Tu sa však stratí a zostane sám na stanici Paddington. Jeho cesta sa skríži s rodinou Brownovcov, ktorí si prečítajú nápis okolo jeho krku: „Prosím, postarajte sa o tohto medvedíka. Ďakujem.“ Brownovci mu ponúknu dočasné útočisko. Ich rutinný život sa krátko na to zmení a naberie nevídané rozmery. Kde je totiž prítomný medvedík Paddington, tam možno čakať poriadne dobrodružstvo. Obzvlášť, keď oňho prejaví záujem aj múzejný preparátor.

Medvedík Paddington je na Britských ostrovoch rovnako slávny, ako u nás séria animovaných príbehov o Krtkovi od Zděneka Milera. Túto obľúbenú knižnú sériu pre najmenších napísal na prelome 50. a 60. rokov Michael Bond.

Paddington je britská rodinná komédia, oplývajúca osobitým anglickým humorom. V snímke sa teda predstavia najmä britskí herci, a to Hugh Bonneville (Panství Downton), Sally Hawkins (Jasmínine slzy), Julie Walters (séria Harry Potter) či Jim Broadbent (Atlas mrakov). Vo vedľajšej úlohe však uvidíme aj obľúbenú austrálsku herečku Nicole Kidman (Moulin Rouge).

 V kinách od: 25. 12. 2014

Exodus-Gods-and-Kings-Poster-Bale-and-EdgertonExodus: Gods and Kings (EXODUS: Bohovia a králi)

2014, Dráma / Historický
Réžia: Ridley Scott
Hrajú: Christian Bale, Joel Edgerton, Aaron Paul, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Indira Varma, John Turturro…
Štúdio: Twentieth Century Fox
Distribútor: Barracuda Movie

Záver mesiaca vyvrcholí – ako sa na Ridleyho Scotta patrí – audiovizuálne a výpravne kolosálnym historickým trhákom EXODUS: Bohovia a králi. Ridley Scott čerpal zo starozákonného biblického príbehu o Mojžišovi, ktorý vyslobodil Izraelitov z egyptského otroctva.

Vyrastali ako bratia, ale stali sa z nich nepriatelia na život a na smrť – egyptský faraón Ramzes a Mojžiš, ktorého sa ujala kráľovská rodina. Ako dospelý bol Mojžiš nútený utiecť z Egypta, pretože zabil dozorcu na stavbe. Vo vyhnanstve sa mu zjavil Boh a poveril ho neľahkou úlohou – vyslobodiť svoj ľud z egyptského otroctva a priviesť ho do zasľúbenej zeme. Byť jeho vodcom aj prorokom. Mojžiš túto úlohu príjme. Predtým ako sa bude môcť vydať na strastiplnú cestu do novej domoviny, zažije 10 egyptských rán, ktorými zošle nahnevaný Boh na Egypt útrapy, krupobitie, ničivý oheň, epidémie a smrť. Nič z toho však faraónovi nezabráni v snahe Mojžiša a jeho ľud za každú cenu zastaviť a zničiť.

Tak ako sa Darren Aronofsky v biblickej snímke Noe zameral najmä na komplikovaný charakter a vnútorné prežívanie Noeho, povereného božou úlohou postaviť veľkú Archu, aj Ridley Scott primárne skúmal psychologickú stránku Mojžiša a jeho špecifický vzťah s Ramzesom. „Príbeh Mojžiša bola obrovská výzva, ktorú som si zamiloval. Chcel som preskúmať jeho zložitý charakter a bol som ohromený Mojžišovým príbehom, tým, čím si musel prejsť. To, že najprv boli bratia a potom sa z nich stali súperi, ktorí spolu bojujú, robí tento príbeh veľmi atraktívny,“ uvádza. 

Ridley Scott sa preslávil viacerými snímkami, oplývajúcimi obsahovou aj formálnou genialitou. Za zmienku stoja veľdiela Votrelec a Blade Runner, ale aj historická dráma Gladiátor či drsný vojnový film Čierny jastrab zostrelený. Postavu Mojžiša stvárnil Christian Bale (trilógia Temný rytier, Dokonalý trik) a Ramzesa Joel Edgerton (Veľký Gatsby, 30 minút po polnoci).

 V kinách od: 25. 12. 2014

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.