Šeban predstavil v Nitre svoj Skanzen

Do Nitry už tretíkrát zavítal nadaný a známy inštrumentalista, skladateľ, dramaturg a najnovšie aj spevák Andrej Šeban so svojou Band. V rámci celoslovenského turné s kompozíciou Skanzen sa fanúšikom predstavil v Synagóge.

andrej seban - dominik holly, facebook

Predstavenie bolo 9. novembra večer celkom vypredané. To len podškrtáva fakt, že Šeban je ako umelec stále atraktívny tak ako pre staršiu, tak pre mladšiu generáciu. Počas večera ho hudobne sprevádzal klávesák Dano Špiner, bicie zastrešil Michal Fedor a v pozadí, no o to excentrickejšie, predstavil svoju basu Peter Rusnák. Šebanovi vyšiel výber kapely, ako aj začiatočná inštrumentálna improvizácia, ktorá plynulo prešla do piesne Malý chlapec, kde sa hudobník prejavil už aj spevácky. Jeho zastretý a príjemný hlas evokoval ursinyovský odtieň, ktorý sa prejavil najmä v skladbe Odkaz. Pieseň je sama o sebe nositeľom pocty samotnému Ursinymu.

Zmes klasiky a folklóru

2014-12-11-zilinaČlenovia Andrej Šeban Band priniesli v dvojhodinovom hudobnom programe zaujímavú koláž piesní zo známeho Bezvetria a z folklórnych ľudových melódií, ktoré si prerobili podľa seba. Kapelníci dodali napríklad melódii Zlatá brána úplne iný rozmer a diváci to ocenili bujarým potleskom. Komorná a intímna atmosféra starobylej Synagógy pozitívne prospela k celkovému feelingu. Fanúšikovia nepochybne ocenili kultové piesne ako Zvieratko, Bude ako nebolo, Sľuby večnosti. Známe tóny boli popretkávané hudobnou improvizáciou, ktorá mladej kapele veľmi sedí, a čo je výnimočné, dokáže v týchto pasážach udržať pozornosť divákov. Šeban na svojej gitare exceloval, miestami mu táto poloha sedela viac ako tá spevácka. Aj keď jeho zastretý hlbší hlas príjemne sprevádzal kompozíciu Skanzen, ktorá má šancu uspieť na Slovensku aj v zahraničí. V rámci turné navštívila kapela množstvo slovenských miest, ale aj zahraničné krajiny ako Česko a Nemecko. Ďalší koncert odohrá kapela 3. decembra v holandskom Haagu a tohtoročnú tour ukončí 11. decembra v žilinskom Dome umenia Fatra.

Nadaní kapelníci program zatraktívnili

Šeban pôsobí na pódiu uvoľnene a profesionálne, prirodzene a zúčastnene. Komunikuje s publikom, čo je len plus, pretože divák cíti spojenie nielen s kvalitnou hudbou, ale aj so samotnými hudobníkmi. Šebanovi výber mladých talentovaných kapelníkov bezpochyby vyšiel, sú zohratí a na pódiu sa cítia očividne veľmi dobre. Vtipné sprievodné slovo, miestami až rôzne herecké výstupy, ktoré sú zakomponované do samotného hudobného programu, robia kvalitné komorné vystúpenie o to výnimočnejším. Hudobný zážitok kapela ukončila piesňou z rovnomenného albumu Bezvetrie, ktorá divákov počas záverečného potlesku postavila zo stoličiek.

autor: Martina Bednárová
foto: facebook.com/sebanandrej, andrejseban.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.