Som tehotná. Môžem študovať ďalej?

V rámci nášho špeciálu sme sa zaoberali aj tým, čo ďalej so štúdiom, ak študentka otehotnie. Na strednej škole to môže byť pomerne ošemetná situácia a stáva sa to tak sporadicky, že na to stredoškolský systém kvôli pár jedincom nemusí byť prispôsobený. Ako je to však na univerzite, ktorú navštevujú už dospelé študentky, plne zodpovedné za svoje rozhodnutia a činy?

pregnant1Pred niekoľkými desiatkami rokov by bolo 23-ročné dievča na vydaj staré, poprípade by malo už dve či tri deti. Doba sa však zmenila, rovnako ako postavenie žien vo svete. Napríklad na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre je neporovnateľne viac dievčat ako chlapcov. Študujú matematiku, pedagogiku, históriu, marketing. Majú svoje sny, plány a určité predstavy do budúcnosti. Takmer všetky sa začínajú myšlienkou: „Keď skončím školu, budem…“ Občas sa však stane, že do starostlivo naplánovanej budúcnosti vstúpi realita v podobe tehotenstva.

S individuálnym študijným plánom sa počítať nedá

Okrem oznámenia radostnej správy partnerovi a rodičom čaká študentku rozhodnutie, čo ďalej so štúdiom. Jej prvé kroky by mali viesť na študijné oddelenie fakulty, pod ktorú spadá jej študijný odbor. Tam sa podrobne dozvie, aké má možnosti. „Individuálny študijný plán na univerzite už viac ako päť rokov neexistuje. Tehotná študentka nie je zdravotne indisponovaná ani postihnutá, takže jej škola nemá ako vyjsť špeciálne v ústrety,“ informuje referentka študijného oddelenia filozofickej fakulty pre bakalárske štúdium Jozefína Cintulová.

Je však potrebné automaticky skončiť v strede štúdia? „Každý študent má zo zákona právo požiadať o prerušenie štúdia na dva semestre počas bakalárskeho štúdia a na dva semestre počas magisterského štúdia. Ak si v tejto dobe nestihne zariadiť všetko potrebné a zorganizovať si život tak, aby mohla študovať ďalej, môže prejsť na externú formu štúdia. Tá však nie je možná pri všetkých študijných odboroch. Inak je študentka povinná splniť rovnaký počet kreditov ako všetci študenti, bez ohľadu na svoj rodinný stav,“ dodáva Cintulová.

pregnant2

Pedagógovia vám môžu výrazne pomôcť

Pokračovať v štúdiu sa však dá, aj keď práve odbor tehotnej študentky nemá externú formu. „Študujem francúzštinu, a tá je len v dennej forme. Našťastie som mala super vyučujúcich, ktorí tolerovali, že som nie vždy mohla prísť na hodiny. Inak akademická pôda nie je veľmi nadšená študentkami mamičkami. Ale oceňujem, že prerušenie štúdia na rok mi bolo schválené hneď,“ priblížila nám svoju situáciu študentka filozofickej fakulty, ktorá doteraz pokračuje v štúdiu, je už vo štvrtom ročníku a má syna, ktorý navštevuje materskú školu.

Trochu iné skúsenosti má Silvia. „Som z východného Slovenska a aj keď sa mi podarilo vybaviť si rôzne úľavy od učiteľov a podstatne si zjednodušiť študijný plán, varovali ma, že z takej diaľky školu neskončím. Tak sme sa presťahovali do Nitry a teraz je to úplne v pohode. Na prednášky mi dovolili chodiť aj s malou, tak som skoro stále v škole,“ zveruje nám svoje pozitívne skúsenosti. Mnoho tehotných študentiek sa zhoduje v tom, že ich rozhodnutie ovplyvnilo to, v akom ročníku otehotneli a aký priebeh malo ich tehotenstvo. Je dôležitá aj samotná ambicióznosť študentky a miera podpory z jej okolia. Staré známe príslovie vraví, že sa dá všetko, ak sa chce. Konkrétne oficiálne riešenie, ktoré by sa týkalo výhradne tejto problematiky, však univerzita zatiaľ nemá.

autorka: Martina Bednárová
foto: flickr.com, pixabay.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.