Bezpečnosť nadovšetko alebo UKF ťa vidí

Položili ste si niekedy otázku, čo robí UKF pre bezpečnosť seba samej a jej študentov? Nuž, odpoveď nie je vôbec zložitá. Naša univerzita si na kvalitné zabezpečenie potrpí, a preto je vo viacerých priestoroch zabudovaný kamerový systém, ktorý monitoruje aktivity žiakov aj zamestnancov. Študenti sa tak môžu cítiť menej ohrozene, zároveň však aj trochu paranoidne.

Kamery na UKF_autor Bibiána Šimová (3) BEZ POPISKUPri vstupe do ktorejkoľvek z budov UKF si môžeme všimnúť jednu alebo viac kamier v istých priestoroch. Či už je to recepcia, prednášková miestnosť, alebo chodby internátov. Niektoré z nich sú ukryté celkom nenápadne, iné zase menej. Pozornému oku však isto nič neunikne.

Nedá sa povedať, že by všetky univerzitné budovy boli monitorované kamerovým systémom, ale sú časti, kde je to nevyhnutné. Ich presný zoznam zverejnený byť nemôže, práve kvôli bezpečnostným dôvodom. Na vstupných dverách však môžeme zbadať nálepky, ktoré prezrádzajú, že objekt je monitorovaný kamerovým systémom. Ten bol zavedený zhruba pred desiatimi rokmi a postupne sa dopĺňa o ďalšie kamery. Ich počet a umiestnenie je dané potrebou monitorovania konkrétneho priestoru a technickými možnosťami, ktoré určujú najmä schopnosti zaznamenávaného množstva údajov.Kamery na UKF_autor Bibiána Šimová (2) BEZ POPISKU

Hlavným dôvodom vzniku celej štruktúry bola najmä bezpečnosť a osvedčené skúsenosti iných univerzít so zavádzaním podobných systémov. Viacerí študenti si kamery vo vyhradených priestoroch vôbec nevšimli a nemali o ich existencii ani poňatia. Pozornejší študenti k nim však nemajú výhrady. „Kamery mi veľmi neprekážajú, pokiaľ slúžia dobrej veci. Je na ľuďoch, aby sa správali tak, nech sa za to následne na zázname nemusia hanbiť,“ povedal nám jeden zo študentov UKF.

Celý kamerový systém má na starosti Centrum informačných a komunikačných technológií (CIKT), ktoré pre UKF zabezpečuje aj správu, funkčnosť a rozvoj počítačovej siete, bezporuchovú prevádzku informačných systémov univerzity a podobne. Vyhradené priestory sú monitorované 24 hodín denne a nefungujú iba počas technických odstávok.

Nálepka upozorňujúca na výskyt kamier v budove ŠD Nitra_autor Viktor Háber

O tom, že zriadenie naozaj funguje, sa niektorí mohli presvedčiť aj na vlastnej koži. Stalo sa už totiž, že kamery zachytili krádež. „Celý záznam bol odovzdaný orgánom činným v trestnom konaní a tie ich použili tak, ako im to zákon dovoľuje,“ ozrejmil rektor univerzity Ľubomír Zelenický. Študenti, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii, by sa však mali obrátiť v prvom rade na políciu. K záznamom majú totiž prístup výlučne iba poverené osoby a na vyžiadanie aj orgány činné v trestnom konaní. Bežný žiak sa teda k záznamom nedopracuje ani na požiadavku.

Celý tento systém má obrovskú výhodu. Študenti sa môžu cítiť bezpečnejšie a v prípade nedovoleného odcudzenia majetku je šanca, že sa prípad vyrieši, väčšia. Mnohých však určite pochytí aj paranoja, že nikdy nemôžu s istotou vedieť, že ich práve teraz niekto nesleduje a nešpehuje. To je však iba menšie psychické riziko, za ktoré tá bezpečnosť stojí.

autor: Viktor Háber
foto: Bibiána Šimová, autor

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.