Študenti si od nového roku na trhu práce prilepšili

Všetci pracujúci študenti zamestnaní na dohodu majú od januára nového roku dôvod na radosť. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR schválilo návrh zmeny zákona o sociálnom poistení. Jeho súčasťou je navýšenie výnimka z odvodového zaťaženia pre študentov.

peniaze 4

Ak v minulosti študent do 18 rokov zarobil menej ako 68 eur a vysokoškolák menej ako 159 eur mesačne, boli oslobodení od platenia odvodov. To už podľa legislatívnej zmeny vlády od januára 2015 neplatí. Po novom je táto hranica 200 eur pre obidve vekové skupiny.

Novela zákona je výsledkom dohody na základe rokovaní medzi ministerstvom, Študentskou radou vysokých škôl SR a zástupcami Študentskej rady stredných škôl SR. Cieľom právnej úpravy je „zlepšenie podmienok uplatnenia sa študentov na trhu práce a odstránenie doterajšieho diferencovaného prístupu cestou zvýšenia hranice príjmu z dohody o brigádnickej práci študentov, z ktorej študent nie je povinne dôchodkovo poistený,” vyjadrila sa pre Občas nečas hovorkyňa ministerstva práce Barbora Petrová.

euro

Kto si môže uplatniť výnimku?

Na odvodovú úľavu majú nárok poslucháči dennej formy štúdia. Okrem toho musia mať uzavretú dohodu o brigádnickej práci študentov a podpísať čestné vyhlásenie, že si túto výnimku uplatňujú len u jedného zamestnávateľa. V novom roku tak vysokoškoláci pri zárobku 199 eur dostanú oproti minulom o 2,80 eur viac. V prípade, že bude príjem študenta vyšší, odvedie sa poistné iba z čiastky nad touto hranicou.

Spomínaná zmena je výhodná aj pre zamestnávateľov. Ak si zamestnanec uplatňuje výnimku z odvodového zaťaženia, platí zamestnávateľ do určenej sumy len úrazové a garančné poistenie vo výške 1,05 %. To znamená, že ak doteraz za vysokoškoláka, ktorý zarábal 199 eur, odviedol mesačne viac ako 10 eur, po novom to budú 2 eurá. Ministerstvo práce predpokladá „zvýšenie motivácie zamestnávateľov zamestnať študenta brigádnika – dohodára, pretože to bude preňho menej finančne nákladné,” dodáva Petrová.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: Andrej Galica, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.