Cestujem, cestuješ, cestujeme… po Amerike

Mnohí z nás si neraz povedali, že by radi uzreli krásy miest za „veľkou mlákou“. Je to tam naozaj také, ako to vidíme v televízii? Je Amerika splneným snom? Viacerí zvedavci, ktorí sa tam vybrali, hovoria jednoznačne: „Áno, je.“

New York

 

Spojené štáty, Amerika, USA – mnoho pomenovaní pre jedno a to isté miesto. To miesto však nie je hocijaké. Každoročne navštívi Spojené štáty niekoľko miliónov turistov z celého sveta. Najnovšie sa USA stalo obľúbenou destináciou aj pre študentov vysokých škôl. Prečo neskĺbiť cestovanie a zarábanie peňazí? Áno, môže sa stať, že z našetreného veľa neostane, no ako poznamenali účastníci programov, ide skôr o zážitok, ktorý si človek uchová na celý život.

Kde sa to všetko začína?

Účastníkom programu môže byť študent vo veku 18 až 26 rokov. Samozrejmosťou sú víza, ktoré si musí vysokoškolák pred cestou vybaviť. Pracovno-turistické víza typu J-1 oprávňujú študenta v štátoch pracovať štyri mesiace a po uplynutí tejto doby smie ďalších 30 dní využiť na cestovanie. O víza je možné požiadať na americkej ambasáde v Bratislave. Avšak ako to už býva vo väčšine prípadov, okrem dokladov treba zvážiť aj finančné prostriedky. A ani takýto „špás“ nie je celkom zadarmo. Ceny programov, ktoré sa dajú absolvovať, sú rozdelené podľa toho, čo obstará  spoločnosť a čo si, naopak, zabezpečíte vy sami. Suma závisí najmä od toho, či si prácu zaistíte, alebo to necháte na profesionálov. Najnižšia cena je 375 €, položky ako strava, ubytovanie či letenky sú druhotné faktory ovplyvňujúce celkové náklady na pobyt. Samozrejme, poistenie je zahrnuté v počiatočných poplatkoch.

3056961248_130edee890_z

Pracovné možnosti

Výber pozícií, ktoré sú študentom k dispozícii, je naozaj pestrý. Všetko závisí od toho, akými skúsenosťami záujemca disponuje, aké má vlohy a záujmy. V neposlednom rade je potrebné zvážiť úroveň angličtiny. Toto všetko si však preverí pracovník spoločnosti počas osobného pohovoru. A čo všetko je teda možné robiť? Pre niekoho odpudivé, no pre iných zas postačujúce pracovné podmienky na to, aby zažili jedny z najkrajších letných dní.

12330231155_64867b7cc6_z

Obvyklými pracovnými činnosťami sú čistiace práce, pomocné práce v hoteloch a reštauračných zariadeniach alebo starostlivosť o deti v kempoch. Nemenej preferovanými pozíciami sú plavčík, záhradník, vedúci táborov. Zaujímavosťou je, že jeden z programov umožňuje žiadateľom absolvovať aj tréning v oblasti obchodu, manažmentu, financií a podnikania. Maximálna dĺžka tohto pobytu je 18 mesiacov, no akceptované je i kratšie obdobie. Ak ide o platové ohodnotenie, v Amerike je minimálna hodinová mzda na úrovni 7,25 $ (5,81 €). Každý zo štátov si môže stanoviť aj svoju vlastnú mzdu, no nesmie byť nižšia ako federálna minimálna mzda.

Amerika – svet neobmedzených možností

Po odpracovanom čase je možnosť cestovať a vychutnať si atmosféru, ktorú ponúkajú iba Spojené štáty americké. Urobiť si výlet k Niagarským vodopádom, prejsť sa po Central Parku, voľnočasové aktivity nehodné odmietnutia. Za zmienku stojí určite i fakt, že v Amerike sa v mnohých múzeách neplatí vstupné. Stačí si všetko dobre naplánovať a v priebehu niekoľkých dní máte o zábavu postarané. Ak zvažujete, čo budete robiť v lete a chcete ho stráviť nevšedným spôsobom, stačí nájsť odhodlanie. Správne sa vyjadril Michal, jeden zo študentov, ktorí absolvovali tento nezabudnuteľný „trip“: „Možnosti sú, stačí im byť otvorený.“

autorka: Natália Čerňancová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.