Kričí za tých, ktorých hlas nikto nepočúva

Nie mnoho študentov svoj voľný čas venuje vskutku veľkorysým aktivitám, ktorých cieľom je v prvom rade pomôcť. Kristína Páleníková, študentka katedry translatológie, medzi takýchto ľudí patrí. Je predsedníčkou mladého občianskeho združenia Zatúlané labky, ktoré pomáha nájsť domov opusteným psíkom a mačičkám.

Občianske združenie Zatúlané labky pôsobí v meste Šurany na juhozápade Slovenska. Je prvou miestnou organizáciou svojho druhu a medzi ľuďmi si svojím pôsobením získala mimoriadny ohlas. O združení, vzťahoch medzi ľuďmi a domácimi miláčikmi a skĺbení štúdia s dobročinnou aktivitou sme sa pozhovárali so samotnou predsedníčkou Zatúlaných labiek Kristínou Páleníkovou.

Členky OZ Zatúlané labky aj s predsedníčkou Kristínou Páleníkovou (prvá sprava so psíkom)
Členky OZ Zatúlané labky aj s predsedníčkou Kristínou Páleníkovou (prvá sprava so psíkom)

Kedy sa v tebe zrodila láska k zvieratám a čo ťa priviedlo k založeniu občianskeho združenia?

O založení útulku som snívala už od detstva, už vtedy som chcela zachrániť všetky zvieratká, ktoré boli na ulici. Na sociálnej sieti som objavila stránku Útulok Šurany a hneď mi bolo jasné, že  musím byť jeho súčasťou. Stránku založil žiak gymnázia Šurany Marek Tököly, skontaktovali sme sa a spolu založili toto združenie.

Ako fungujú Zatúlané labky?

Ak sa nájde nejaké zvieratko na ulici, čo najskôr sa ho snažíme inzerovať a hľadať mu domov alebo aspoň dočasnú opateru. My máme „dočasky“ väčšinou plné, pretože ľudí, ktorí ich poskytujú, je málo a našich „bezdomovcov“ veľa. Niekedy sme teda bezmocní, ale vo väčšine prípadov sa vždy nájde nejaké riešenie. Bohužiaľ, pozemok stále nemáme… Ponuku sme dostali len jednu, a to zrealizovať útulok v bývalých cukrovarských priestoroch, avšak odradil nás prenájom a fakt, že útulok by sa nachádzal v obytnej zóne. Ostatné pozemky v okolí sú už odkúpené veľkými firmami, ktoré nám ich nehodlajú predať či poskytnúť na prenájom. Preto poskytujeme zatiaľ len dočasné opatery, čo je veľmi ťažké, pretože nevieme pomôcť každému psíkovi/mačičke, keďže dočasky máme skoro stále plné.

V akej fáze sa momentálne nachádza hľadanie pozemku?

V biednej. Od 9. decembra sa začína výkonné obdobie nového primátora, budúcnosť závisí aj od neho. Pomoc od mesta potrebujeme, takže dúfam, že jeho reakcia bude pozitívna a pomôže nám, veď predsa robíme záslužnú činnosť nielen pre zvieratá, ale aj pre mesto a jeho obyvateľov.

OZ Zatúlané labky (4)
Psíka si môžete adoptovať aj vďaka fanstránke Útulok Šurany na Facebooku

Študuješ prekladateľstvo z anglického a nemeckého jazyka, dá sa skĺbiť škola s takouto šľachetnou činnosťou?

Zatiaľ to ide, ale uvidíme, ako dopadne moje prvé skúškové. Popri škole a útulku mám aj brigádu, takže voľný čas mám len výnimočne. Na strednej to bolo oveľa ľahšie, menej povinností, učenia a aj viac času pre seba.

S akými ohlasmi sa stretávaš? Pomáhajú ľudia?

V Šuranoch nás už poznajú hlavne tí, ktorí majú facebookové konto. Od nich máme veľmi dobré ohlasy, ľudia sa snažia, vždy nám darujú peniažky, granulky alebo obojky. Avšak tých, čo poskytujú dočasné opatery, ktoré sú pre nás najpodstatnejšie, je veľmi málo. Pritom to nie je nič zložité – na nájdenie domova pre psíka či mačičku nám postačí pár dní, to by nikoho nezabilo, a zvieratká ani nezdemolujú byt, ako si môže niekto myslieť. Ja sama poskytujem dočasky a poznám aj ľudí, ktorí to robia, a je to skvelý pocit. Myslím, že ľudia sa boja aj toho, že budú musieť platiť veterinárne náklady a krmivo, to ale zabezpečujeme vždy my.

OZ Zatúlané labky (5)
Aj poskytnutie dočasnej opatery pre “útulkáča” je veľkou pomocou

Spolupracujete aj s inými podobnými združeniami?

Spolupracujeme na inzerovaní psíkov a, samozrejme, nie raz sa stalo, že nám psíka zobrali do útulku v Nitre, Šali či Nových Zámkoch, začo im veľmi pekne ďakujeme.

Členovia združenia sa zúčastnili na niekoľkých pochodoch proti týraniu zvierat, o čo konkrétne šlo? Aké si získala dojmy?

Náš prvý pochod bol v Palárikove, kde sme protestovali za spravodlivý trest pre tyranky, ktoré ubili psíkov kladivami, a zároveň zato, aby dobrovoľne odovzdali ďalšie šteniatka, ktoré si zohnali ako náhradu. Zúčastnilo sa dosť ľudí, ktorí chceli dosiahnuť to isté, takže atmosféra bola super, všetko sa nám podarilo. Hlavným cieľom bolo, aby šteniatka, ktoré si zadovážili po tomto incidente, boli v poriadku. Obe sú teraz šťastne adoptované. Ďalším bol pochod za zavedenie zákonu ZOOZ – zákon o ochrane zvierat. Zámerom tohto pochodu bolo, aby zvieratá neboli považované za veci. Zákon však zatiaľ nie je zavedený.

Mnohí zverenci útulku stále čakajú na svoj vytúžený domov
Mnohí zverenci útulku stále čakajú na svoj vytúžený domov

Čo považuješ za najväčší úspech Zatúlaných labiek? Je to radosť v očiach psíka či mačičky, ktorí našli šťastný domov?

Jednoznačne, najmä keď sme ich odobrali zo zlých podmienok a vidíme, ako sa im darí v novom domove plnom lásky.

Máš nejaké želanie do budúcnosti Zatúlaných labiek?

Rozhodne. Je ním to, aby sme našli vhodný pozemok a pustili sa do budovania voliér, vďaka ktorým by sme mohli zachraňovať ďalšie zvieratká bez domova. Zatiaľ ich je okolo 60, dúfam, že číslo bude naďalej narastať.

FB fanpage OZ Zatúlané labky

autor: Matej Ondrišek
foto: archív Kristíny Páleníkovej

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.