7 tipov, ako využiť dni voľna po skúškovom

Mať osemtýždňové prázdniny je snom každého. A nielen v lete, ale aj v zime. Po príjemne strávených sviatkoch a Silvestri, z ktorého si máločo pamätáme, sme sa vnorili do kníh. A zrazu je po skúškach a pred nami pár týždňov voľna. Čo s tým?

voľno

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Toto staré známe príslovie sa toľko ráz ukázalo ako pravdivé, že je už klišé, ak ho niekto použije. Povedzme si ale pravdu, kto z nás nesníval o voľne a o tom, že nebude musieť vôbec nič robiť? Človek by si mi dal pozor na to, čo si želá, pretože by sa mu to celkom ľahko mohlo splniť. Január a február sú mesiace, keď uhorková sezóna naplno prepukne. V televízii idú staré reprízy, v kinách hrajú máločo, o pol piatej je vonku tma a zima udiera v plnej sile. Čo robiť, aby nás nepostihla zimná depka a aby sme sa cez voľno nenudili? Občas nečas vám prináša niekoľko tipov, ako zabiť nudu a skvelo využiť čas, ktorý nám vysokoškolské voľno ponúka.

Kniha – najlepší priateľ človeka

knihaVravíte, že knihy nie sú nič pre vás? Zamyslite sa nad tým a zabehnite do najbližšej knižnice alebo kníhkupectva. Každý mesiac vychádza na pulty niekoľko desiatok zaujímavých titulov, v ktorých sa nájde každý. Možno vás zaujme kriminálny Jo Nesbo, viac vzťahovo orientovaný Matkin, romantická Daniele Stelle alebo napínavá Agatha Christie. Popýtajte sa kamarátov na knihy, ktoré ich zaujali a prečo. Zapisujte si zaujímavé citáty, prečítajte si pasáže viackrát. Okrem toho, že po tom, ako prepadnete knihám, sa zaručene nudiť nebudete (sú totiž prudko návykové), sa vám aj výrazne zlepší gramatika, obohatí sa vaša slovná zásoba a fantázia bude pracovať na plné obrátky. Neexistuje naozaj nijaká nevýhoda, ktorou by knihy oplývali.

Prechádzky jarou, prechádzky letom…

prechádzka…alebo čarovné prechádzky zimou! Vezmite priateľov, mamu, otca, psa alebo choďte sami. Sneh a slnko alebo čarovné vločky padajúce z oblohy neuvidíte v žiadnom inom ročnom období ako v zime. Prechádzka na čerstvom vzduchu vás osvieži, skráti dlhý deň o nejakú tú hodinku, prospeje vášmu zdraviu a kondícii… A okrem toho vyštípe bacily, ktoré sa v tomto chrípkovom období okolo nás motajú. Nezabudnite sa ale poriadne obliecť!

Tvorte

varenieKaždý z nás je v niečom dobrý – niekto rád píše, iný zase maľuje a tamten skladá piesne. Aj keď sa vám nechce ani vyliezť z postele, uvidíte, že tvorivá činnosť prospieva. Netrávte čas len za počítačom a pred televíziou, napíšte báseň, príbeh, namaľujte svoje emócie, pečte koláčiky alebo postavte snehuliaka. Tvorivá činnosť vás zabaví, čas vám pri nej ujde ako nič a vy sa budete cítiť maximálne produktívne.

Urobte si výlet, prilákajte zážitky

Vy máte voľno, vaši priatelia tiež a vlaky sú k tomu všetkému zadarmo. Prečo sa nepobrať niekam na výlet? Vyberte sa za dobrodružstvom, do zasnežených hôr, do teplých kúpeľov alebo sauny, opekajte v zime, pozrite si historické mestá a hrady, choďte na chatu, kúpte sa v polozamrznutom jazere – možností je nekonečne veľa a všetky sú cenovo dostupné! Naberte si doma poriadne zásoby jedla a presvedčte svojich priateľov na dobrodružstvo, na ktoré budete ešte dlho spomínať!

5243430516_027738a9fe_z

Šport – základ zdravého ducha

Hoci je zima, športových možností je tu stále veľa. Môžete sa prebehnúť so psom (ak nemáte svojho, vezmite toho susedovho, určite nebol už dlho vonku), zalyžujte si s rodinkou, choďte na klzisko a dajte si slalom pomedzi deti v kombinézach alebo si dajte do tela v krytom bazéne. Vylúčené endorfíny, teda hormóny šťastia, vám pomôžu usmievať sa a mať dobrú náladu aj počas dlhých sivých a zamračených dní, keď nám slniečko nedopraje veľa svojich lúčov.

Brigáda – finančné prilepšenie na letný semester

Či to myslím vážne? Smrteľne. Hneď po poslednej skúške som nastúpila na brigádu, a keď začali mať moji rovesníci prehodené vnútorné hodiny (vstávali o tretej poobede a spať išli o štvrtej ráno), ja som večer padala mŕtva do postele a o desiatej som už spala. Krátka brigáda mi finančne pomohla, aby som úspešne rozbehla letný semester a tiež mi nedovolila, aby som úplne zlenivela.

domáce práceZima volá po upratovaní

…a teraz nehovorím len o odpratávaní snehu, ktorého máme tento rok požehnane, ale o dome. Vydrhnite dlážky, umyte okná, auto, poprekladajte si oblečenie a vytrieďte veci na charitu, poumývajte špajzu a povyhadzujte staré zaváraniny. Doma sa vždy nájde niečo na upratovanie. A ak už nebudete vedieť čo, spýtajte sa mamy. Pripravte sa na dlhý zoznam.

Ak máte ešte stále pocit, že nič z toho, čo vám Občas nečas predstavil ako možné riešenie vašej nudy po skončení skúšok a pred začatím prednáškového obdobia, nezúfajte. Už 16. februára sa vraciame späť do študentských lavíc, a ak sa vám naozaj nechce, spite ako medveď. Nevylezte celý deň z postele, veď si to zaslúžite. Najmä po tom, ako ste prešli skúškovým obdobím. To je ako jazda na bicykli, keď za vami horí les. A vlastne aj bicykel. A vlastne horí všetko. Pretože prechádzate peklom.

autorka: Simona Bagová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.