Chodníky vedúce od Zobora do centra sa údržby nedočkali

Stačí aj jedna prechádzka po miestnom chodníku na to, aby sme sa prinajmenšom zamysleli, kde sú kompetentní, ktorí majú ich úpravu zabezpečiť. V horšom prípade to môže skončiť úrazom, čo nie je vôbec príjemné. Obrátili sme sa na zástupcov mesta a pýtali sme sa, kto má na svedomí túto situáciu.

Chodníky, po ktorých sa (ne)dá chodiť (3)

Zima – čas, kedy nás gravitácia ťahá k zemi viac ako inokedy. A to najmä vtedy, keď nie je chodník chodníkom, ale zľadovateným kobercom bez akejkoľvek známky funkčnosti. Na tých, ktoré vedú od internátu Zobor smerom do centra, je otázne, či sa po minulotýždňovej nádielke snehu mesto vôbec snažilo o ich údržbu.

Chodníky, po ktorých sa (ne)dá chodiť (2)Starší, mladší – každý má problém

Presunúť sa po chodníku v okolí zoborského internátu a blízkych zastávok MHD nie je vôbec ľahké. Ťažkosti nastávajú u osôb vyššieho veku, pre ktoré je nemysliteľné pohybovať sa v týchto častiach. Avšak, študenti majú tiež čo robiť, aby sa niekam bezpečne premiestnili. „Človek si musí dávať poriadne pozor, aby si neublížil. Bolo by to iné, keby ich aspoň posypú,“ uviedla jedna z obyvateliek študentského domova. Mamičky s kočíkom si tiež dobre premyslia, ktorú cestu zvolia.

Kto je za to zodpovedný?

Aby sme sa dozvedeli, kto má na starosti túto sféru, kontaktovali sme riaditeľa Odboru komunálnych činností a životného prostredia. Ten nám potvrdil, že správu a údržbu chodníkov majú v kompetencii Mestské služby Nitra. Z tohto úradu sme však žiadne stanovisko nedostali, preto sme znova požiadali o stanovisko mesta. „Tento rok prišla nádielka snehu rýchlo a vo veľkom množstve. Okrem možností mestských služieb využívame aj pracovníkov aktivačných prác, ktorí prednostne sprístupňujú priechody pre chodcov, autobusové zastávky a schodiská. Keďže ľudí a techniky nie je k dispozícii toľko, koľko by sme potrebovali, je v kalamitných situáciach ťažké rýchlo situáciu zvládnuť,“ objasnil Pavol Jakubčin, vedúci Odboru komunálnych činností. Na záver konverzácie prisľúbil riešenie tejto situácie v rámci možností mesta. Zatiaľ nám teda zostáva len zotrvať pri protišmykových topánkach, vymeniť kufor za ruksak a dúfať.

autorka: Natália Čerňancová
foto: Kristína Kušniarová

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.