Chcete sa zdokonaliť v cudzom jazyku zadarmo? Máme pre vás jednoduché riešenie

V stredu večer 25. februára sa atmosféra v Trafačke niesla v duchu cudzích jazykov. V malom priestore sa stretlo niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa chceli naučiť niečo nové a zaujímavé. Ak by ste sa započúvali, mohli by ste počuť rozhovory v rôznych jazykoch, napríklad v angličtine, nemčine či francúzštine. A, navyše, to všetko zadarmo!

Lenka Černáková
Lenka Černáková

Ide o projekt Trafačka spíkuje, ktorý vznikol pôvodne len ako školský projekt, ktorý sa napokon študentka Katedry manažmentu, kultúry a turizmu Filozofickej fakulty UKF Lenka Černáková rozhodla zrealizovať. Podarilo sa jej to so spoluprácou katedry, Trafačky a ESN (Erasmus Student Network). Vznikol tak prvý večer venovaný cudzím jazykom, počas ktorého sa ľudia mohli zoznámiť so zahraničnými študentmi z Fínska, Kanady, Poľska či Rakúska, ktorí na Slovensku študujú vďaka programu Erasmus.

Pri príchode do Trafačky vás zarazilo to, koľko ľudí sa tam nachádzalo. Bolo to tam naozaj plné. Neostávalo preto nič iné, len si obsadiť miesto pri nejakom stole. Pri každom stole sedeli jeden alebo dvaja zahraniční študenti, ktorí sa s vami rozprávali. Išlo o bežné konverzácie o tom, odkiaľ pochádzajú, čo študujú, ale mohli ste sa opýtať na čokoľvek, čo vás zaujímalo. K tomu ste si mohli objednať lahodný čaj, kávu alebo dobre vychladené pivko. Levanduľový čaj vám naozaj môžeme odporučiť, bol vynikajúci.

Veera vysvetľuje, aký je život vo Fínsku
Veera vysvetľuje, aký je život vo Fínsku

V Trafačke sa spíkuje bezplatne a bez obáv

Cieľom projektu je, aby si ľudia mohli zdokonaliť svoj cudzí jazyk. Študenti veľakrát nemajú peniaze na jazykovú školu a bez znalosti cudzieho jazyka sa v dnešnej dobe málokto uchytí. Pre zahraničných študentov je to však taktiež zaujímavá skúsenosť, pretože sa môžu dozvedieť nové informácie o Slovensku, o štúdiu na slovenských školách a celkovo o inej kultúre než ich vlastnej. Preto je celý tento projekt úplne zadarmo. Zaplatíte jedine za nápoj, ktorý si môžete, ale nemusíte dať.

Do fotogalérie k článku - Trafačka spíkuje (autor František Kolář) (1)

V prípade, že vaša angličtina (alebo iná reč, ktorú by ste mali ovládať) nie je na takej dobrej úrovni, aby ste dokázali viesť rozsiahly rozhovor, môžete využiť poznatky v podobe základných fráz. Spýtate sa na veci, ktoré tvorili bezpodmienečný základ cudzieho jazyka. Keď vám váš erasmák odpovie a navyše mu budete rozumieť, dodá vám to odvahu a ani sa nenazdáte a prídete na to, že dokážete viesť cudzojazyčný rozhovor. Ak sa pomýlite, v Trafačke sa vám nik nebude posmievať alebo si z vás uťahovať. Naopak, vaši prísediaci vám radi pomôžu, aby sa aj oni dozvedeli nové veci.

Do fotogalérie k článku - Trafačka spíkuje (autor František Kolář) (2)

Otestujte si znalosti z geografie na vlastnej… reči!

Vďaka projektu Trafačka spíkuje sa môžete dozvedieť množstvo informácií, ktoré ste sa na geografii zaiste nenaučili. Určite vás prekvapí fakt, že vašu vyblednutú pokožku niekto označí za dohneda opálenú. Alebo že 25 °C je v niektorých krajinách „too warm“. „Halusky“ ako obľúbené jedlo cudzincov vás ale určite neprekvapia. Prídete však napríklad aj na to, že Slovensko nie je až tak zlá krajina na život, ako sa mnohým zdá. Aj keď cudzinci chápu, prečo hŕba ľudí z našej krajiny odchádza, dokázali by si u nás predstaviť prežitie spokojného života.

Ak ste zmeškali prvý večer tohto zaujímavého projektu, nemusíte sa báť. Tieto večery budú prebiehať každú druhú stredu o 18.00 hod. v Trafačke počas celého semestra! My vám ich môžeme jedine odporučiť.

autorky: Andrea Kršková, Patrícia Jeseňová
foto: František Kolář

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.