Za divadlom aj do Bratislavy

Čo robiť, ak chcete voľný čas stráviť v divadle, no práve nehrajú nič podľa vašej chuti? Jednou z možností je zájsť do neďalekého hlavného mesta a vychutnať si jedinečnú atmosféru Slovenského národného divadla.

Pre všetkých milovníkov divadelných predstavení sú v Nitre dostupné dve divadlá – Divadlo Andreja Bagara a Staré divadlo Karola Spišáka. DAB ponúka inscenácie podľa predlohy svetových i slovenských autorov, akými sú William Shakespeare, Eugene Ionesco alebo Jozef Gregor Tajovský. Staré divadlo naopak ponúka širokú škálu predstavení určených najmä pre mladších divákov, avšak konajú sa tu aj výstavy, a premietanie kinoklubu Tatra Nitra.

SND 2
Nová budova SND

Herci z obrazoviek na divadelných doskách

Je tu však stále aj možnosť navštíviť neďaleké hlavné mesto, v ktorom pôsobí Činohra Slovenského národného divadla. Počas sezóny ponúka okrem pondelka vždy niekoľko predstavení.

Dramaturgia SND sa sústredí predovšetkým na drámy, tak svetových, ako aj slovenských autorov. Herecké obsadenie je slovenskému publiku podstatne známejšie ako v iných divadlách. Tvoria ho prevažne herci, ktorých môžeme poznať z televíznych obrazoviek. Sú to napríklad Alexander Bárta, Ján Koleník, Ľuboš Kostelný, Tomáš Maštalír, Milan Ondrík, Jozef Vajda a herečky Gabriela Dzuríková, Zuzana Fialová, Mária Kraľovičová, Jana Oľhová, Táňa Pauhofová, Diana Mórová a mnoho iných. Rozsah ich hereckého talentu však možno posúdiť naozaj až na javisku.

Pohľad z interiéru budovy SND
Pohľad z interiéru budovy SND

Študentské zľavy aj v SND

Ceny vstupeniek sú približne rovnaké ako v DAB, samozrejme, záleží od daného predstavenia, ale zväčša majú študenti s ISICom zľavu 40 % z plnej sumy. Miesta si môžu vybrať z celého hľadiska alebo z radov určených pre študentov. Vstupenky je možné zakúpiť si osobne, čo je jednoduchý postup – v pokladni oznámite, na aké predstavenie chcete ísť, vyberiete si miesta a uplatníte si študentskú zľavu s ISIC-om. Ak však nemáte čas cestovať do Bratislavy a chcete si rezervovať vstupenky cez internet, postup je o niečo zložitejší.

Je nutné rezervovať si vstupenku v plnej cene a vybrať si miesta, ktoré sú určené pre študentov (info o miestach pre študentov nájdete TU). Následne vám príde e-mail s rezerváciou, ktorá je platná jeden deň. Preto je nutné napísať e-mail na rezervacie@snd.sk a oznámiť, do ktorého dňa si chcete rezerváciu predĺžiť. Rezerváciu je možné predĺžiť  si až do dňa konania predstavenia, to znamená, že si vstupenky môžete vyzdvihnúť aj počas dňa, v ktorom sa predstavenie koná. Pri predložení ISIC-u vám pokladníčka odráta 40 % z plnej sumy.

V prípade, že radi trávite voľný čas v divadle, určite neváhajte. Predstavenia sa väčšinou hrajú v Novej budove SND, ktorá sa nachádza hneď za nákupným centrom Eurovea, len niekoľko minút od autobusovej stanice.

autorka: Sabína Bekmatovová
foto: snd.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.