Kinopremiéry 2015: Marec

Životopisné drámy, sci-fi, krimi trilery – aj tieto žánre sú v marcovej ponuke filmových premiér. Môžeme sa tešiť na humanoidného robota Chappieho, na vojnovú drámu Cesta nádeje, ktorá je režijným debutom Russella Crowa, či na komornú ľudskú drámu Divočina v hlavnej úlohe s Reese Witherspoon. Fanúšikov úspešnej Divergencie jednoznačne upúta pokračovanie s názvom Rezistencia v podaní režiséra Roberta Schwentkeho. Tvorca akčného hitu 96 hodín Pierre Morel prichádza s ďalším dusným krimi trilerom Gunman: Muž na odstrel. Pozornosť si zaslúži aj koprodukčný severský film Holub sedel na konári a premýšľal o živote (od 5. marca) a dráma Dva dni, jedna noc v hlavnej úlohe s oscarovou Marion Cotillard (od 12. marca), ktoré k nám distribuuje spoločnosť Film Europe.

Chappie

2015, Akčný / Triler / Sci-fi
Réžia: Neill Blomkamp
Hrajú: Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Sharlto Copley, Dev Patel, Miranda Frigon…
Štúdio: Columbia Pictures
Distribútor: ITAFilm

chappie-international-posterPod režijným vedením Neilla Blomkampa dorazí začiatkom marca do kín akčný sci-fi triler s robotickou tematikou. Hlavnou postavou je cítiaci a mysliaci robot, čo je na poli žánru sci-fi veľmi obľúbený a vzhľadom na prudký progres technológií aj aktuálny motív. Blomkamp zostal verný svojmu autorskému poňatiu. Podobne ako jeho úspešný a oceňovaný District 9, aj Chappie pravdepodobne upúta drsnou realistickou formou – špinavým prostredím a zadebnenými ulicami plnými odpadkov.

Tešiť sa môžeme aj na hviezdny hollywoodsky ansábel. V hlavných úlohách uvidíme Hugha Jackmana (Bedári, X-Men), Sigourney Weaver (Exodus: Bohovia a králi, Avatar) či Deva Patela (Milionár z chatrče, Báječný hotel Marigold). O hudobnú zložku sa postaral legendárny Hans Zimmer (Interstellar, trilógia Temný rytier).

Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, keď sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Chappie je stvorený k tomu, aby sa učil a cítil ako človek. Je vôbec prvým robotom so schopnosťou samostatného myslenia a cítenia.

Len čo ho unesú dvaja zločinci, stáva sa adoptívnym synom v podivnej a disfunkčnej rodine. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie. A to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie.

V Cinemax Nitra od: 5.3.2015

Wild (Divočina)

2014, Životopisný / Dráma
Réžia: Jean-Marc Vallée
Hrajú: Reese Witherspoon, Gaby Hoffmann, Laura Dern, Kevin Rankin, W. Earl Brown…
Štúdio: Fox Searchlight Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

WILD_movie_posterReese Witherspoon sa po hudobnej dráme Walk the Line ocitla v ďalšej životnej úlohe. Možno aj to jej prinieslo nomináciu na Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – akademici totiž radi oceňujú pohnuté životné príbehy vnútorne silných osobností, ktoré zdolávajú nepriazeň osudu i samých seba. Divočina je komorne ladená, emocionálna dráma od kanadského režiséra Jeana-Marca Valléeho, ktorý na seba upozornil historickou drámou Mladá Viktória a minimalistickou životopisnou snímkou Klub poslednej nádeje.

Cheryl si po smrti matky a krachu manželstva myslí, že prišla o všetko. Do života jej navyše vstúpia drogy a známosti na jednu noc. A keď už má pocit, že nemá čo stratiť, urobí najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života. S nulovými skúsenosťami s divokou prírodou a s obludne ťažkým batohom, poháňaná zvyšnou vôľou, sa rozhodne zdolať 1 770 km dlhú vysokohorskú trasu pomenovanú PCT – Pacific Crest Trail. Čo je najdlhší, najdivokejší a najťažší chodník v celej Amerike, cesta vedúca od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu až do štátu Oregon.

Cheryl cíti, že keď v tejto skúške obstojí, bude opäť pevne stáť na svojich nohách. Mnohokrát sa však dostane na dno svojich síl. Nevyhne sa stretnutiu so štrkáčmi a medveďmi, prekonáva zničujúce horúčavy i snehové záveje. Prežije odhodlanie, hnev, osamelosť, beznádej, ale objaví aj vlastnú silu, radosť, odvahu a krásu.

V Cinemax Nitra od: 5.3.2015

The Water Diviner (Cesta nádeje)

2014, Dráma / Vojnový
Réžia: Russell Crowe
Hrajú: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Isabel Lucas, Cem Yilmaz, Megan Gale…
Štúdio: Entertainment One
Distribútor: Bontonfilm SK

water_diviner_ver6_xlgHerec Russell Crowe prvýkrát zasadol na režisérsky stolec a divákom prinesie strhujúcu vojnovú drámu odohrávajúcu sa na pozadí prvej svetovej vojny. Súčasne stvárňuje hlavnú postavu, austrálskeho farmára Joshua Connora, pátrajúceho po svojich troch nezvestných synoch. Russell Crowe zostane v očiach divákov zafixovaný predovšetkým ako Gladiátor, no má za sebou aj množstvo ďalších úspešných filmov ako Americký gangster či Tri dni k slobode. V snímke Cesta nádeje mu bude sekundovať Olga Kurylenko známa z filmov Quantum of Solace či Nevedomí.

Connor má zvláštny talent na hľadanie vody pod zemou vo vyprahnutej krajine. Svoj inštinkt bude musieť využiť v životnom dobrodružstve, aby sa v cudzej nepriateľskej krajine dostal na miesto najdesivejšej bitky prvej svetovej vojny. Z austrálskeho kontinentu ho cesta vedie do Konštantínopolu (dnešného Istanbulu), na rozhraní Európy a Ázie, doprostred chaosu zmršťujúceho sa impéria Osmanskej ríše.

Connor sa musí zorientovať v neznámom prostredí plnom exotiky. V Istanbule stretáva krásnu tureckú ženu, vlastniacu miestny hotel, s ktorou si postupne vybuduje vzťah. S nádejou, vierou a vďaka pomoci tureckého dôstojníka sa Connor vydáva na cestu naprieč krajinou s cieľom odhaliť, čo sa stalo s jeho synmi.

 V Cinemax Nitra od: 5.3.2015

Insurgent (Rezistencia)

2015, Akčný / Romantický / Sci-fi
Réžia: Robert Schwentke
Hrajú: Shailene Woodley, Theo James, Ansel Elgort, Jai Courtney, Kate Winslet, Naomi Watts…
Štúdio: Summit Entertainment
Distribútor: Bontonfilm SK

fin16_insurgent_guns_1sht_trim-1422379653-mtv-1422453461Keďže dystopické sci-fi od spisovateľky Veronicy Roth s názvom Divergencia zaznamenalo celosvetový literárny i filmový úspech, prichádzajú tvorcovia s pokračovaním. Dielo Rezistencia, ktoré je opätovne zasadené do postapokalyptickej budúcnosti, nakrútil nemecký režisér Robert Schwentke (Žena cestovateľa v čase, RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční). Pokračovanie sľubuje ešte veľkolepejší zážitok, s poriadnou dávkou akcie a efektov. Hlavné úlohy v Rezistencii opäť pripadli Shailene Woodley (Divergencia, Na vine sú hviezdy) a Theovi Jamesovi (Divergencia, Underworld: Prebudenie).

Hlavná hrdinka Tris pokračuje v boji s neľútostným systémom a tiež so svojimi vlastnými démonmi. Idylická spoločnosť žijúca v symbióze rôznych frakcií je teraz na pokraji vojny, osudy všetkých naberajú rýchly spád a každá voľba má svoje následky. Tris nie je výnimkou. Z Tris a Štyriho sa v okamihu stali vydedenci podobní štvanej zveri. Nikde nie je pokoj a bezpečie, vodkyňa sekcie Informovaných ich s pomocou ozbrojenej sekcie Neohrozených neúnavne prenasleduje. Je odhodlaná dostať ich za každú cenu.

Zároveň necháva pochytať ďalších divergentných ľudí, ktorí do stanoveného spoločenského systému nezapadajú. Vystavuje ich krutým testom, aby odhalila vhodnú osobu, ktorá jej môže pomôcť rozlúštiť dávne tajomstvo. Tris a Štyri zisťujú, že majú viac spojencov, než sa zdalo, rozhodnú sa prestať utekať a skúsia prekvapujúci protiútok. Je to práve Tris, kto sa stane kľúčom k tajomstvu, na ktorom stoja základy sveta, v ktorom žijú. Tajomstvo minulosti aj budúcnosti.

V Cinemax Nitra od: 19.3.2015

The Gunman (Gunman: Muž na odstrel)

2015, Akčný / Krimi / Dráma
Réžia: Pierre Morel
Hrajú: Sean Penn, Idris Elba, Javier Bardem, Ray Winstone, Jasmine Trinca…
Štúdio: Open Road Films
Distribútor: Bontonfilm SK

thegunmanposterDve oscarové hviezdy Sean Penn (Milk, Tajomná rieka) a Javier Bardem (Skyfall, Táto krajina nie je pre starých) sa stretajú v kriminálnej dráme pod taktovkou francúzskeho režiséra Pierra Morela. Ten si divákov získal zbesilým akčným trilerom 96 hodín, v ktorom išiel po stopách organizovaného zločinu. Sean Penn sa na film pripravoval viac než poctivo – na vojenskom tréningovom kempe v Arizone si osvojil viacero bojových techník, čo mu pomohlo bez problémov zvládnuť množstvo akčných scén. Film bol nakrútený podľa predlohy francúzskeho autora detektívok Jeana-Patricka Manchetta.

Jim Terrier v podaní Seana Penna je vyčerpaný bývalý žoldnier a zabijak, ktorý by svoju minulosť rád nechal za sebou. Jediné, po čom túži, je konečne sa usadiť so svojou dávnou láskou. Ale tajné služby sa svojich bývalých ovečiek tak ľahko nevzdávajú. Jim bude musieť očistiť svoje meno a postaviť sa organizácii, pre ktorú pracoval. Býval vykonávateľom jej vôle, robil strašné veci a bol presvedčený, že pomáha svetu. Mýlil sa a jeho bývalí zamestnávatelia sa ho teraz usilujú zabiť.

V pätách mu je démonický Javier Bardem, ktorý už viackrát dokázal, že hrať nekompromisných zabijakov mu nerobí žiaden problém. Rozbieha sa dramatická hra na mačku a myš, ktorá Seana Penna vedie cez polovicu sveta. Vie, že neutečie. Jediný spôsob, ako sa zachrániť, je postaviť sa proti tým, ktorí ho chcú zabiť.

V Cinemax Nitra od: 26.3.2015

Zmena programu vyhradená

autorka: Mária Pánisová v spolupráci so Cinemax Nitra
foto: distribučné štúdiá

logo_cinemax

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.