Naservírujte si pamäť

Skúšky na nás v týchto dňoch zazerajú z každého rohu. Chceme ich mať čo najskôr za sebou, aby sme sa mohli čím skôr naplno venovať letným aktivitám. Lenže, má to jeden háčik. V snahe rýchlo si zapamätať dlhé texty, nastane chvíľa, keď príde zlom a naša pamäť začne protestovať. Nechce prijímať ďalšie poznatky zo skrípt. Vtedy prichádza čas na vytúženú prestávku a na naplnenie hladného žalúdka. Čo je vhodné jesť počas príprav na skúšky, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

koncentrácia (flickr.com)

Základom sú Omega 3

Mozog je tvorený prevažne z tukov. Naše telo si vie väčšinu tukov vytvoriť samo, ale omega 3 mastné kyseliny si vytvoriť nedokáže. Aj napriek tomu je v mozgu vysoká koncentrácia týchto kyselín. Prijímame ich výlučne prostredníctvom stravy. Vo veľkom množstve sa nachádzajú v tučných rybách, ako napríklad losos, tuniak, sardinka alebo makrela. Okrem rýb ich môžete získať z tofu, mandlí či vlašských orechov. Omega 3 sú úzko späté so schopnosťou spracovať a zapamätávať si nové veci.

Lepšie krátko ako vôbec

Do krátkodobej pamäti sa nám ukladajú informácie, ktoré nepovažujeme za dôležité a potrebné. Môžeme sem zaradiť napríklad nabifľované texty pár hodín pred skúškou. Po odovzdaní papiera sa nám učivo z pamäti vymaže a máme uvoľnené miesto na ďalšiu skúšku. Ak sa však vo vašom tele nenachádzajú látky, ktoré krátkodobú pamäť stimulujú, môžete zabudnúť tieto k prejdeniu potrebné informácie ešte pred skúškou. Na zlepšenie krátkodobej pamäti je dôležité prijímať dostatok lecitínu. Ten zlepšuje pamäť, koncentráciu, podporuje myslenie a dokonca vás aj upokojí, keď je skúška za dverami. Nachádza sa najmä vo výrobkoch zo sóje, vaječných žĺtkoch a v avokáde.

Šťastnejším to lepšie páli

chili (pixabay.com)

Keď ste nešťastní z toho, že Chuan zas opustil Lupitu, učenie vám pôjde naozaj ťažko. Aby ste sa z toho dostali, potrebujete zvýšiť hladinu endorfínu v krvi. Zájdite s užialeným srdcom do kuchyne a zahryznite sa do čili papričky, banánu alebo horkej čokolády. Mliečna čokoláda pre zmenu zlepší verbálnu a vizuálnu pamäť.

Zapite to

zelený čaj (pixabay.com)

Zvyšuje efektívnosť a výkon mozgu, zlepšuje pamäť a rovnako podporuje činnosti na obnovu mozgových buniek a ich vzájomné prepojenie. Je tiež prevenciou proti rôznym psychiatrickým poruchám. Reč je o zelenom čaji. Ak vám obyčajný zelený čaj nechutí, vyskúšajte príchuť s vaším obľúbeným ovocím. Ak vám bude jazyk skrúcať aj po iných príchutiach, pozrite si, ako dlho sa má čaj lúhovať.

autorka: Patrícia Jeseňová
foto: pixabay.com, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.