Ranná Nevoľnosť: „Hudobný priemysel je jedna veľká ruleta“

Nevoľnosť nemusí byť vždy zlá. Napríklad tá Ranná môže byť celkom príjemná najmä pre naše uši. Reč je o mladej nitrianskej kapele, ktorá za posledné tri roky začala stúpať v rebríčku popularity. A čo na svoje úspechy samotní chalani? Miro, Juro, Maťo a Robo viac prezradia v rozhovore.       

ranná nevoľnosť

Napriek tomu, že už máte na konte mnoho koncertov, debutový album aj klip, zatiaľ o vás vie málo ľudí. Mohli by ste sa preto predstaviť? Možno trochu priblížiť, prečo práve Ranná Nevoľnosť.

Názov Ranná Nevoľnosť vznikol veľmi dávno, asi pred šiestimi rokmi, s úplne inou zostavou a úplne iným zameraním na odlišný štýl hudby. Prvým členom z terajšej zostavy bol Miro (spevák), potom do kapely prišiel Juro (gitarista) a po nejakom dlhšom období prišiel Martin (gitarista) a Róbert (bicie). Táto zostava funguje spolu približne trištvrte roka. Takže terajší členovia s názvom nemajú nič spoločné a ani názov nevystihuje náš terajší štýl hudby.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa venovali hudbe? Mali ste ju v krvi odmalička?

V prvom rade sme všetci samouci, takže k hudbe sme sa dostali sami, vlastnou vôľou. Nikto z nás netušil, že v budúcnosti nás naše domáce učenie doženie až na pódium.

Prejdime k textom, riffom a melódii. Kde na ne zbierate inšpiráciu? Pracujete na nich spolu alebo si prácu delíte?

Čo sa týka hudobnej stránky, väčšinu pesničiek vymýšľame spolu, ale sú isté prípady, keď niekto dôjde na skúšku s vlastným materiálom. Naopak, texty si vymýšľa Miro sám. Inšpiráciu berieme ako každý hudobník z viacerých smerov, od jazzu až po metal.

Zbierate nápady aj na základe svojich obľubených interpretov? Kto je vaším vzorom?

Nápady máme striktne vlastné, ale určite sme podvedome inšpirovaní svojimi vzormi, ako sú napríklad Periphery, August Burns Red, Parkway Drive, Architects, In Hearts Wake, After The Burial a mnoho, mnoho ďalších.

ranná nevoľnosť 2

Posuňme sa trochu ďalej. Minulý rok vám vyšiel debutový album. Aké máte zatiaľ z neho pocity?

Sme veľmi spokojní s odozvou ľudí na našu tvorbu. Nečakali sme toľko pozitívnych ohlasov a hlavne na pesničky, ktoré sme sami podceňovali. Ergo, naše pocity sú veľmi pozitívne.

Juri, teraz otázka na teba. Tvoj ocino je v Horkýže Slíže. Nemáš pocit, že hráte v ich tieni?

Nemám ten pocit, pretože naša hudba sa s hudbou môjho otca na seba absolútne nepodobá.

Ako vidíte svoju budúcnosť v hudobnom priemysle?

Hudobný priemysel je jedna veľká ruleta. Nikto nikdy nemôže povedať, ako vidí svoju budúcnosť, lebo je to hop alebo trop.

Na záver otázka mimo hudby. Keby ste neboli hudobníci, čo by ste chceli robiť?

Juro s Martinom by sa chceli orientovať v gastronómii, keďže študujú na hotelovej akadémii. Róbert je momentálne pracujúci v priemyselnej oblasti a Miro, to ani Boh netuší. 🙂

autorka: Jana Hajnovičová
foto: facebook.com/RNevolnost

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.