Tutoriál starého mládenca – ako na skladanie tričiek

Skladanie tričiek je pre mnohých ľudí veľkou neznámou. Má to vôbec význam? Veď ono sa na mne aj tak narovná. Klasická ranná myšlienka praktických chlapov. Pekne poskladané tričko však pôsobí omnoho krajšie a dodáva dojem poriadkumilovnosti. Najväčšou výhodou poskladaného oblečenia je však jeho skladnosť. Ak nechcete, aby bol váš kufor na konci týždňa preplnený ako vozidlo mestskej hromadnej dopravy, prečítajte si náš návod na výrobu praktickej pomôcky na skladanie oblečenia.

Mnohí z nás (rozumej starých mládencov) sa už určite pokúšali poskladať svoje najnovšie módne hity tak dokonale, ako sa len dá. Sprevádzala nás však jedna spoločná vlastnosť – nešikovnosť. Snaha by aj bola, ale výsledný efekt nikdy nie je taký, aký by sme si predstavovali. Tiež skladáte svoje oblečenie nejak takto?

1edit2

Ak chcete ušetriť čas a predsavzatie byť poriadkumilovným myslíte tentokrát vážne, zbystrite pozornosť. Jediné, čo budete potrebovať na výrobu pomôcky, ktorej obdobu možno poznáte zo seriálu Teória veľkého tresku, je trpezlivosť a veľká kartónová škatuľa. Kartón si napríklad zaobstarajte v najbližšom papiernictve. Výroba tohto kartónového skladača nie je časovo náročná a aj dve ľavé ruky to zvládnu do hodiny.

2edit

Na začiatku nie je na škodu zhromaždiť niekoľko užitočných vecí. Pomôže vám hrubá fixka, pravítko a nožnice, prípadne kancelársky orezávač. Odporúčam práve ten orezávač, strihanie kartónu tupými nožnicami by zrejme zabalil nejeden cholerickejší typ. Z kartónu budeme vyrezávať štyri diely, ktorých obrysy vidíte na druhom obrázku. Diel A s rozmermi 25 x 72 cm potrebujeme vyrezať dvakrát, bude plniť úlohu akýchsi krídel. Telom pomôcky bude diel B, ktorý by mal mať najväčšie rozmery, približne 35 x 72 cm. Diel C má naopak najmenšie rozmery, poznačte si zhruba 25 x 36 cm. Ak už máte diely načrtnuté fixkou, môžete sa pustiť do vystrihovania alebo vyrezávania.

Výsledkom tejto práce by mali byť štyri približne takto vyzerajúce diely. Ak chcete, aby to vo finále vyzeralo o čosi krajšie, zbavte sa reklám a obaľte diely baliacim papierom.

3

 

Pomaly môžeme prejsť k lepeniu. Do hry vstupuje aj lepiaca páska, najvhodnejšou bude hrubší nepriesvitný typ. Ešte pred tým, ako sa do lepenia pustíte, uložte na seba jednotlivé diely tak ako na obrázku. Ako sme už spomínali, telom skladača je diel B. Ako prvé naň pripevníme diely A – krídla. Pozdĺžne ich prilepíme z každej strany tak, aby sa bez problémov mohli pohybovať doprava a doľava. Na záver je potrebné prilepiť diel C, ktorý sa bude pohybovať smerom hore a dole. Výsledok by mal vyzerať tak ako na treťom obrázku vpravo.

4edit

Tak a pomôcka je na svete! Zostáva ju už len vyskúšať. Bude to naozaj fungovať? Ak sa chcete presvedčiť, uložte na ňu tričko tak ako na obrázku. Ešte pred samotným okamihom pravdy zložte rukávy zarovno s okrajmi trička.

5

Následne prichádza finále. Tri jednoduché pohyby jednotlivými dielmi. Zľava doprava, sprava doľava a zdola nahor. Uisťujeme vás, že pri tejto vlastnoručne zostrojenej pomôcke sa budete cítiť ako Leonardo da Vinci pri svojich nadčasových vynálezoch.

6editA tu je výsledok – dokonale zložené a skladovateľné tričko. Takmer ako na pultoch obchodov.

7edit2

Ako vidíte, s nepraktickým skladaním oblečenia môžete veľmi rýchlo skoncovať. Skladač skutočne funguje a ušetrí množstvo miesta v skriniach či kufroch. Len kto ešte uprace ten neporiadok, ktorý vznikol pri jeho výrobe?

8editMožno vás tento článok inšpiroval a tiež sa pokúsite trochu si uľahčiť život. Vynaliezavosť a zvedavosť patria k najlepším ľudským vlastnostiam, tak prečo ich nevyužiť vo svoj prospech? Ak si dokážete na internáte alebo v domácnosti vyrobiť takýchto pomocníkov, potom budete mať dostatok času aj na tú úplne najlepšiu ľudskú vlastnosť – lenivosť.

autor: Matej Ondrišek
foto: autor

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.