Ako trénujú Sparťania

Už 20. júna sa v Nitre koná ďalší zo série Spartan race. Ide o svetoznáme preteky v terénnom behu cez prekážky. Nitra je aj sídlom nadšencov, ktorí sa sformovali do tréningovej skupiny, a tak vzniklo občianske združenie Spartan Race Training Group Nitra. A my, z Občasu nečasu, sme boli na ich tréningu.

TG NR

Ide o skupinu nadšencov pod vedením trénerov Michala Mičana, Stanislava Zupku a Norberta Eggenhofera. Najskôr trénovali vonku v okolí Hide parku. Keď sa však začalo ochladzovať a už sa to nedalo vydržať, bol čas poobzerať sa po nejakom priestore. Našli telocvičňu – Training Group Gym – nachádzajúcu sa na Bratislavskej, kde je zašitá medzi pumpou a rôznymi firmami. Preto, ak ju budete hľadať ako my, tak si určite pomôžte mapkou na facebookovej stránke nitrianskych Sparťanov TGNR.

Rozbiť sa, no s úsmevom

TG NR 2Rozbite sa! alebo Choďte na progres!. To boli výkriky trénera, ktorý nás preháňal v podkrovnej telocvični. Priateľská atmosféra však nechýbala. Filozofia sparťanských tréningov je v podstate taká, že každý cvičí na svoje možnosti a ešte trochu viac – ide sa predsa na progres. Práve tým sa tréning odlišuje od typického kruhového cvičenia a už v úvode je jasné, že sme prišli posunúť svoje hranice.

Tabata, burpees, plank… Zoznámte sa. Tabata je intervalový hudobný tréning, ktorý presne určuje, kedy sa končí cvičebný set a začíta pauza a naopak. Burpees je angličák alebo ešte jednoduchšie cvik, pri ktorom sa musíte hrudníkom dotknúť zeme a následne vyskočiť a rukami tlesknúť nad hlavou. Najväčší odhodlanci ich vedia urobiť niekoľko sto naraz. A plank? To je stabilizačná pozícia na celé telo. Ak sa zaradí nakoniec tréningu, viete presne odhadnúť, kde všade budete mať na druhý deň svalovicu.

Sparťania uprednostňujú celotelové cviky v intervalovom tempe so zameraním na nejakú partiu. My sme absolvovali tréning na stehná, no tréningy sa menia a vždy sa dá čakať niečo iné. Zaraďuje sa aj klasická rozcvička, bežecké rozohriatie a na záver strečing. Pri dobrom počasí sa, samozrejme, chodí behať von.

TG NR 3

Zážitok na prvom mieste

Na priblíženie – Spartan Race je populárny celosvetový terénny beh s prekážkami s tisíckami priaznivcov. Väčšina účastníkov, ktorí ho absolvujú, hovorí o neporovnateľnom zážitku. Preteky sa konajú všade po svete v rôznej dĺžke a s rôznymi prekážkami. Od Spartan Sprint na minimálne 5 kilometrov s 15 prekážkami, cez Super Spartan na 13 kilometrov s 21 prekážkami až po Spartan Beast na minimálne 20 kilometrov s 26 prekážkami. V rámci prekážok sa môžete sa tešiť na blato, vodu, oheň, drôt, vláčenie nákladov a podobne. Pribudol aj unikátny zimný Spartan Race, ktorý sa konal začiatkom roka v Jasnej, čím doplnil sneh.

Práve kombinácia behu a prekážok vám zabezpečí to povestné prekonávanie limitov a aj riadnu dávku adrenalínu. Organizátori sľubujú, že vás dostanú zo zóny komfortu. Ak vás teda niečo podobné láka, nie je problém absolvovať tréning s nitrianskou group.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: TG NR

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.