Dilema so zľavneným cestovaním – platia bakalárom a magistrom študentské lístky aj počas leta?

Koniec mája, začiatok júna a študenti, ktorí práve úspešne zložili bakalárske alebo magisterské štátnice. Môžu sa aj v letných mesiacoch prepravovať za zľavnené sumy? Oslovili sme tri prepravné spoločnosti, menovite RegioJet, ZSSK a Slovaklines, aby nám pomohli vyriešiť túto nejasnosť.

doprava 2

Prichádza leto, čas stanovačiek, grilovačiek a iných párty. Mnohí už majú naplánované akcie – na tie sa však treba nejako dopraviť. Študenti prázdninujúci s pocitom, že v septembri pôjdu do ďalšieho ročníka na výške, nemajú problém s tým, či sa budú môcť odviezť so zľavou pre študentov. Tento problém však môže nastať pri práve skončených magistroch a bakalároch. Občas nečas kontaktoval troch slovenských dopravcov a zisťoval, či sa budú Bc. a Mgr. stále voziť tak, ako doteraz.

Aktuálne veľmi obľúbený prepravca s výhodnými cenami, spoločnosť RegioJet, poskytuje zľavy len na autobusovú dopravu. Vlakom sa študenti za zľavnenú sumu neprepravia. Pracovník zákazníckeho centra Michal Makai sa vyjadril, že zľavy pre študentov uznáva ich spoločnosť na základe platnosti študentských preukazov. „ISIC karty kontrolujeme podľa prelepky, to znamená, že pokiaľ ju má študent platnú, môže na túto kartu uplatniť zľavu,” hovorí.

„Čo sa týka kartiet od ZSSK, tak tie by mali mať platnosť do 30. júna, z toho dôvodu  na nich cez letné prázdniny nie je možné uplatniť zľavu. Pri ostatných študentských preukazoch kontrolujeme, ako už bolo napísané vyššie, dobu platnosti,” uviedol veci na pravú mieru Makai.

doprava

Železničná spoločnosť Slovensko zľavnené lístky počas letných mesiacov neuplatňuje, čo určite neurobí študentom radosť, najmä bakalárom. Pre magistrov dokonca nemá žiadne zľavy. Hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová hovorí, že nárok na bezplatné cestovné majú študenti maximálne do dovŕšenia 26. roku veku a zároveň do ukončenia druhého stupňa vysokoškolského vzdelania. „Ide o to, ktorá z dvoch situácií nastane skôr. To znamená, že ak študent ukončí štúdium podľa podmienok jeho študijného programu, zloží štátnu skúšku, prestane od daného dňa byť študentom a stráca nárok aj na bezplatné cestovanie vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko,” pokračuje Morháčová.

Bakalári majú taktiež smolu. V lete, bez ohľadu na to, či budú pokračovať na magisterskom stupni, alebo nie, im zľava neplatí. Platnosť nadobudne až v momente, keď sa zapíšu do ďalšieho ročníka. „Ak je (študent) zapísaný na bakalársky program, platí rovnaký princíp. Ak sa zapíše po skončení bakalárskeho programu na magisterský, získa nárok na bezplatné cestovanie až po zápise. Rovnako stráca študent nárok na bezplatné cestovanie aj v čase, keď má prerušené štúdium,” dodáva Jana Morháčová.

Spoločnosť Slovaklines na naše otázky do uzávierky článku nereagovala.

autor: Ondrej Herceg
foto: transport.sk

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.