Predstavujeme obmenený FS Ponitran

Tradície FS Ponitran ostávajú, no predsa len s maličkou zmenou obsadenia riadiaceho postu a tanečných pedagógov. Čo tak ich lepšie spoznať?

FS Ponitran 1

Folklórny súbor Ponitran pôsobí pri Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre už pekných 49 rokov. Svoje tradície si uchováva, aj keď len nedávno prešiel personálnou zmenou. Riadiacej funkcie sa chopila Agáta Krausová, ktorá zároveň prednáša na katedre etnológie a folkloristiky. Jej odborným zameraním je ľudový tanec, základy etnochoreológie, tanečné regióny Slovenska a tanečná geografia Európy. Spolu s novou riadiacou silou do FS Ponitran nastúpil aj nový vedúci tanečnej zložky Peter Hrabovský, interný doktorand spomínanej katedry,   a asistentka tanečnej zložky Martina Takácsová, jej čerstvá absolventka.

FS Ponitran 2Absolventka Martina hovorí, že ide o logické vyústenie činnosti nielen pre ňu, ale aj pre Petra: „Najskôr sme obaja boli interpretmi v rôznych amatérskych folklórnych súboroch a folklórnej skupine. Štúdiom na Katedre etnológie a folkloristiky a navštevovaním vzdelávacích seminárov sme vedomosti, ktoré sme obsiahli ako aktívni interpreti, dopĺňali, prehlbovali a obohacovali už aj z iných odborov ako tanečná pedagogika a choreografia. FS Ponitran je pre nás miesto, kde môžeme svoje poznatky a vedomosti aktívne využiť.“

Láska k folklóru už od malička

Martina sa venovala ľudovému tancu už od detstva. Hlbší vzťah si však k nemu vybudovala až keď nastúpila do FS Hornád v Košiciach, čo ju aj inšpirovalo k štúdiu etnológie na našej univerzite.

Peter si vzťah k ľudovým tancom začal budovať najmä počas štúdia na strednej škole, keď si začal uvedomovať, že ľudový tanec nemusí byť len choreografia na javisku, ale že je to tanec ako každý iný a môže sa ním zabávať aj mimo javiska. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa prihlásil na štúdium etnológie do Nitry, počas ktorého tancoval tri roky v FS Ponitran.

FS Ponitran 3

Okrem nácvikov zvládajú aj prácu či štúdium. Ľudový tanec je ich veľkým koníčkom a zároveň sa mu venujú aj po odbornej stránke. Vedú  tiež kurzy ľudového tanca v Akadémii tanca a pohybu v Nitre, detský folklórny súbor v Šumiaci a rovnako radi učia ľudový tanec v rôznych tanečných domoch, školách tanca či v iných folklórnych súboroch na Slovensku.

„Nitra leží v oblasti bohatej na krásne ľudové tance, hudbu, spevy či tradičný ľudový odev. Ako veľké plus Ponitranu teda považujem veľké množstvo inšpirácií, z ktorých môže čerpať,“ poznamenáva Peter. FS Ponitran čaká v najbližšom období  niekoľko vystúpení, no dôležitou je najmä prezentácia súboru na  akademickej súťaži univerzitných folklórnych súborov Akademický Zvolen 2015. Chystá sa teda nové programové číslo, s ktorým chcú členovia FS Ponitran reprezentovať UKF.

autorka: Natália Garanová
foto: archív FS Ponitran

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.