Svetová čokoláda pochádza z Nitry

Kvalita ocenená prestížnymi cenami, znamenitá chuť a oku príťažlivé spracovanie – to všetko je charakteristika pre jedinú čokoládu – Lyra chocolate z Nitry. Táto pochutina sa prepracovala na značku, ktorej už bežné čokolády  nemôžu konkurovať. Pre Občas nečas nám poskytol rozhovor Martin Dukát,  jeden zo spolumajiteľov.

Vy a čokoláda – patrili ste k sebe odjakživa?

Musím sa priznať, že nie. Vlastnil som cestovnú kanceláriu a aj napriek tomu, že ma cestovateľská sféra stále baví, obchod s čokoládou je pre mňa väčšou vášňou. K čokoláde som však inklinoval už dlho, ale len ako konzument. Keď mi v hlave skrsla myšlienka spoluvlastníctva tejto čokolády, nevedel som, čo očakávať. Teraz som ale s výsledkom nesmierne spokojný.

Svetova čokoláda pochádza z Nitry 1

Čím sa vaša čokoláda odlišuje od ostatných?

Vo všetkých našich čokoládach používame najkvalitnejšie svetové bôby z kakaa Trinitario a Criollo fino, ktoré dovážame z oblasti Strednej a Južnej Ameriky. Podiel kakaového masla v našich čokoládach je 100 %, v žiadnom prípade nesiahame po rastlinných tukoch. Ak by sa takáto kvalitná čokoláda posypala bežnými prísadami, nedosiahla by konečný efekt. Preto dbáme na kvalitu aj pri posypoch. Po prieskume zhodnotíme, kde majú ingrediencie najvyššiu kvalitu a dovážame ich priamo z týchto oblastí. Ide najmä o ovocie a kvety v cukre. Ďalším špecifikom sú naše orechy – lieskovce, mandle aj pistácie si pražíme sami.

Je konkurencia na čokoládovom trhu veľká? Dá sa preraziť aj napriek takému spektru čokolád, ktoré sú v obchodoch?

V prvom rade treba podotknúť, že čokolády zo supermarketov pre nás konkurenciou nie sú. Ak si chce zákazník kúpiť bežnú čokoládu, ide do veľkých reťazcov, ak chce zaručenú kvalitu, ide do čokoládovne. Netvrdím, že len do našej, konkurencia tu určite je. Sú to ale len výrobcovia, ktorí spracúvajú čokoládu z rovnakých plantáží ako my. Našťastie, Nitrančania kvalitu rozoznať vedia, aj preto sme na trhu už 7 rokov.

čokoláda

Aké ocenenia ste s vašou čokoládou získali?

Získali sme rôzne ocenenia na slovenskom aj zahraničnom čokoládovom trhu. Dominantou v našich oceneniach je ale zlatá hviezda Great Taste z londýnskej súťaže Great Taste Awards 2015. V preklade to znamená, že sme sa týmto ocenením zaradili medzi najlepšie čokolády na svete. A sme na to právom hrdí.

Ktoré produkty máte najradšej a odporučili by ste ich aj našim čitateľom?

Najkritickejším zákazníkom je určite môj najmladší syn. Ak teda nejakú novú pralinku neošomre, viem, že bude mať úspech. Je ale ťažké odporučiť jedinú, vždy to záleží od požiadaviek zákazníkov. Moje obľúbené sú horké a manželka zase nepohrdne karamelovými. Výber je ale naozaj široký, a tak si u nás každý čokoholik príde na svoje.

autorka: Monika Hudecová
foto: flickr.com, archív Lyra chocolate

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.