Prvé jedlo po zobudení je to najdôležitejšie

Poznáme to asi všetci. Po náročnej noci ledva udržíme obsah žalúdka tam, kde by mal zostať. Vtedy je už samotná predstava raňajok je desivá. Áno, aj to sa stáva. Počas bežných dní by sme však raňajkovať rozhodne mali.

raňajky

Privstaňme si – oplatí sa to

Najlepším začiatkom dňa sú zdravé a vyvážené raňajky. Naštartujú organizmus, dodávajú dostatok energie a podporujú mozgovú činnosť. Pravidelné raňajkovanie má dôležitú úlohu aj z dlhodobého hľadiska, chráni nás pred cukrovkou a žlčovými kameňmi. Energia získaná z raňajok podporuje aj schopnosť koncentrovať sa. Raňajky sú teda oveľa šťastnejšou voľbou ako káva s cigaretou či niekoľkonásobné odkladanie budíka.

Prečo vlastne raňajkovať?

Po tom, ako sa ráno zobudíme, nastáva moment potreby energie. Preto je najlepšie, ak skonzumujeme jedlo do hodiny po prebudení. Fitnes tréner a odborník Norbert Fejes vysvetľuje, že „počas spánku naše telo neprijíma živiny, ktoré svaly potrebujú na regeneráciu a správne fungovanie. Aj ostatné orgány v tele potrebujú po spánku dodať komplexné sacharidy, dobré tuky a ľahko stráviteľné bielkoviny. Príkladom raňajok, ktoré všetky tieto zložky obsahujú, je ovsená kaša s medom a orieškami.“

Čo nám hrozí, keď neraňajkujeme?

raňajky 3Pestrou stravou zabezpečíme nášmu telu príjem potrebných živín pre fungovanie organizmu. Obsah a objem, samozrejme, musíme prispôsobiť výdaju. Ak by sme neraňajkovali, naše telo by muselo hľadať zdroje energie niekde inde. Mnohokrát sa neraňajkovanie spája s dlhou dobou naštartovania sa. Telo ide akoby na dlh, čo je škodlivé. Ak nám výdatné raňajky spôsobujú tráviace ťažkosti, má to jednoduché riešenie. Skúsme začať deň aspoň kúskom ovocia alebo čajom sladeným medom. Výpadok príjmu kvalitných živín v doobedňajších hodinách spôsobuje únavu, ospalosť a v negatívnom zmysle ovplyvňuje našu hmotnosť a mozgovú činnosť.

Aké raňajky nás najlepšie naštartujú?

Monika Búryová, výživový poradca pre Svet zdravia, prezradila pre Občas nečas najlepšie zloženie raňajok: „Ak má niekto chuť na sladké raňajky, odporučila by som zmes neochutených vločiek s trochou jogurtu, tvarohu, k tomu čerstvé ovocie, nasekané mandle a chuť môžeme zavŕšiť troškou medu alebo javorového sirupu. Pre vyznávačov slaných raňajok je vhodné špaldové pečivo (s obsahom špaldovej múky nad 70 %). Môžeme použiť tvarohovú, rybaciu alebo avokádovú nátierku a k tomu sezónnu zeleninu.“

raňajky 2

Pre tých, ktorí majú prázdne vrecká

Je jasné, že si nemôžeme každé ráno dovoliť bohaté raňajky. Či už z finančných alebo časových dôvodov. Nikto nás ale nenúti napodobňovať Tiffanyho. Stačí si zaplniť žalúdok tým, čo ponúka naša chladnička. Dôkazom toho, že neraňajkovanie nie je najšťastnejšou voľbou, môže byť fakt, že až 60 % obéznych ľudí neraňajkuje. Tento ranný rituál má teda pre nás význam aj z dôvodu ustráženia si telesnej hmotnosti.

autorka: Monika Hudecová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.