Kurt Cobain – 21 rokov od smrti legendy

Od smrti Kurta Cobaina, speváka legendárnej Nirvány, ubehlo 5. apríla dvadsaťjeden rokov. Ponúkame teda prehľad toho, čo všetko aj so svojou kapelou priniesol do sveta hudby a ako sa navždy zapísal do sŕdc všetkých fanúšikov.1674949_966ed5ac81_o

Kde sa vzal?

20. február 1967, Aberdeen vo Washingtone: čašníčka Wendy Cobain privádza na svet prvého syna a spolu s manželom mu dávajú meno Kurt. Rodina Cobainovcov je plná talentov, takže je pochopiteľné, že čosi zdedil aj Kurt. Rád kreslí, v čom ho nadšene podporuje stará mama Iris. Ale jeho viac láka hudba. Už ako dvojročný spieva a o dva roky neskôr hrá na klavír a napíše pieseň o výlete do parku. Počúva Ramones a Electric Light Orchestra, pričom si od útleho veku dokáže zanôtiť napríklad Hey Jude od The Beatles.

4373056251_8c82efd1ec_o
Mladý Kurt Cobain

Všetko ide dobre, kým sa rodičia nerozvedú. Uzatvára sa a z milého chlapčeka sa stáva drzáň. Hanbí sa za rodičov a túži po klasickej rodine, preto ich kvôli rozchodu istý čas nenávidí. Kurt je zdesený, keď sa jeho otec znova ožení. Avšak, postupne si nevlastnú mamu obľubuje a opäť má rodinu. V puberte sa vymyká spod kontroly a jeho rebélia končí tým, že žije s Reedovými, rodinnými známymi.

3509014320_35ddb6ae93_o
Na základnej škole z neho otec chce mať najprv wrestlera, a potom bejzbalistu. Kurt v oboch športoch vyniká, ale všetko úmyselne kazí, aby zarmútil otca. V škole nachádza kamaráta gaya, pričom sám je považovaný za homosexuála a ľudia sa mu vyhýbajú. Nemá s tým však problém, pretože v tom vidí výhodu. Výhodu v podobe samoty. Ako druhák na strednej sa sťahuje k mame do Aberdeenu. Dva týždne pred koncom roka odchádza zo školy a mama mu dáva na výber – nájsť si prácu alebo odísť. Po týždni si nájde pobalené veci. Prespáva u kamarátov a nejaký čas je z neho bezdomovec žijúci pod mostom.

Ach, tá láska

Píše sa začiatok roku 1986. Kurt opúšťa Aberdeen. Často chodí na koncerty, keďže si to konečne môže dovoliť. Má prácu a prvú lásku, ale nie je osudová. Tá prichádza až o štyri roky neskôr, keď spoznáva Courtney Love2715850574_1339628e68_o

Courtney ho stretáva v období, keď sa snaží vyhýbať vzťahom. Odmieta si pripustiť, že by k nej niečo cítil, hoci to tak je. Nedokáže jej dlho odolávať a zakrátko je z toho viac. Začínajúci vzťah upevňujú najmä drogy. O rok neskôr sa koná svadba. V auguste rovnakého roku majú spolu dcéru Frances.

Sex, drogy, rock and roll a koniec legendy

Prvé rande s marihuanou má v trinástich. Koncom 80. rokov prechádza k užívaniu heroínu, v snahe zabudnúť alebo zázrakom vyliečiť aspoň niektoré svoje choroby. Rýchlo sa dostáva do stavu, keď nepotrebuje nič iné, len mať v sebe dávku obľúbenej drogy. A liečenie zo závislosti nemá dlhý účinok.

4432921528_e15fa7f332_o

Marec 1994. Po rýchlej liečbe ťažkého zápalu hrtana sa pokúša zabiť Bromptnovým koktejlom (pozn. autorky – kombinácia liekov a alkoholu, v Kurtovom prípade šampanského a rohypnolu). Jeho život je však zachránený po zásahu zdravotníkov. Koncom mesiaca má Kurt znova samovražedné sklony a zamyká sa v izbe so zbraňou. Situáciu rieši polícia. O niekoľko dní neskôr na neho blízki naliehajú, aby šiel na odvykačku. Spočiatku odmieta, no nakoniec opäť nastupuje do liečebne. Situácia sa skutočne zlepšuje. Pri návštevách kamarátov sa s nimi normálne baví, hrá sa s dcérou. Večer si ide von zapáliť, prelieza plot a uteká z liečebne. Letí naspäť do Seattlu. Nasledujúcich niekoľko dní ho ľudia stretávajú v meste. Courtney si najíma súkromného detektíva, aby ho našiel. Vtedy sa po ňom zľahne zem. Od 4. apríla ho nikto nevidel. Začínajú sa šíriť klebety o rozpade Nirvany, zrušili aj účasť na festivale Lollapalooza. 3229023202_a27fb1a964_o

8. apríla 1994. Elektrikár v Cobainovej chatke pri rieke nachádza Kurtovo mŕtve telo so zbraňou mieriacou na bradu. Mŕtvy bol už tri dni.

Nirvana – Kurt a jeho odkaz svetu hudby

Grunge. Typická americká rocková undergroundová hudba. Nevymysleli ho, no patrili k jeho priekopníkom. Tento štýl vyjadruje protest pomocou silných emócií a má za úlohu poukázať na možnosti riešenia problémov, vyjadriť názor, ale neurobiť hudobnú revolúciu. Hlavným poznávacím znakom sú priamočiare texty bez cenzúry, keďže všetko má byť vyjadrené jasne.

3884501911_ef895a2b56_o

To boli typické znaky Nirvany, Kurtovho bábätka, ktoré stvoril s Kristom Novoselicom. V pôvodnej zostave Kurt spieval, Krist hral na basgitare a za bicími sa to často menilo. Nakoniec na bubenícky trón zasadol Dave Grohl a prebubnoval sa s nimi až do trpkého konca. Hoci Nirvana nebola Kurtova prvá kapela, určite bola najlepšia. Až s ňou sa dostal na pódiá pred masy ukričaných poslucháčov. Spočiatku hrali takmer zadarmo. Na jedlo a benzín si počas turné zarábali napríklad predávaním tričiek. Ich hviezda pomaly stúpala vyššie. Vydávali albumy, vyrážali na turné a budovali si kariéru. Všetko šlo ako po masle, kým Kurt nezačal kolegom robiť starosti s drogovými excesmi. Tie poriadne napäli vzťahy najmä medzi ním a Kristom. Nirvana končí Kurtovou samovraždou. Jej odkaz ale zostáva navždy vypálený na tvári rock and rollu.

Čo so stalo so zvyškom Nirvany?

Nirvana je minulosťou, no nie jej zvyšní žijúci členovia. Krist dopĺňa kolektív kapely Sweet 75, zatiaľ čo Dave zakladá novú kapelu. Svetlo sveta uzreli Foo Fighters, ktorých Grohl vedie ako spevák a gitarista. Dnes už však kapela nehrá v pôvodnej zostave. Nedá sa porovnávať ich s Nirvanou, keďže sú iní, ale vo svete rocku majú obrovský význam. To je potvrdené mnohými oceneniami, z ktorých najvýznamnejšie sú ceny Grammy či album roka. 3590315901_692a497f83_o

Úspech aj po smrti

Minulý rok, pri príležitosti 20.výročia, Nirvana zožala najväčší úspech. Zaradili ju medzi velikánov rock and rollovej siene slávy.

autorka: Jana Hajnovičová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.